"Vjasna" vēsta, ka 35 ārsti, kas bija sapulcējušies, lai piedalītos mediķu protesta akcijā, tikuši aizturēti un nogādāti milicijas iecirknī. Minskas policijas pārstāve apstiprinājusi, ka daži demonstranti tikuši aizturēti, un aicinājusi pilsoņus nepiedalīties nesankcionētās protesta akcijās.
Tāpat arī laikus tika izklīdināti mūziķi, kuri plānoja sniegt koncertu kādā pagalmā.
Varasiestāžu vardarbība pret iedzīvotājiem kopumā pieaug, apgalvo vietējais advokāts Andrejs Mačalovs.
"Ja agrāk visiem, kas piedalījās miermīlīgās akcijās, piesprieda tikai administratīvo sodu par sabiedriskās kārtības traucēšanu, tad tagad, piemēram, tiem aptuveni 300 cilvēkiem, kas piedalījās pagājušajā svētdienā protestos, viņus visus apsūdz masu nekārtību rīkošanā. Pirmkārt, neuzskatu, ka notika jebkādas masu nekārtības. Bija novērojami tikai miermīlīgi protesti. Neskatoties uz to, viņus visus sauc pie atbildīgas par līdzdalību masu nekārtībās," teica Mačalovs.
Opozīcijas līdere Svetlana Tihanovska, kas atrodas ārpus Baltkrievijas, turpina mudināt iedzīvotājus pretoties pastāvošajai varai, piemēram, streikojot vai izdarot spiedienu uz, piemēram, slimnīcu vadībām, kas ir lojālas pastāvošajai varai. Vienlaikus, represijām pieaugot, baltkrievi ir noguruši, atzina Mačalovs.
"Baltkrievi ir diezgan noguruši no visa notiekošā. Augustā visi cerēja, ka varas nomaiņu notiks diezgan ātri.
Bet jāsaprot, ka tādas globālas izmaiņas vienkārši nenotiek tik ātri, lai kā arī negribētos. Līdz ar to skaidrs, ka cilvēki ir noguruši. Bet vienlaikus es apbrīnoju gan savus klientus, gan tos, kurus ikdienā satieku, gan daudzus citus, kuriem netrūkst spēka, kuri, neskatoties uz nogurumu, virzās uz uzvaru. Uzvaru gan saprot atšķirīgi. Daži to saprot kā jaunas, brīvas vēlēšanas. Citi – ka konstitucionālo reformu. Vēl citi – kā vardarbības izbeigšanu pret tautu," sacīja advokāts.
Šonedēļ Lukašenko izteicās, ka atkārtotas vēlēšanas varētu rīkot, tomēr pagaidām nekas neliecina, ka viņš šādus solījumus tiešām pildīs.
"Pēdējo mēnešu laikā Baltkrievijas pirmais prezidents izteicis vairākus apgalvojumus, dažus diametrāli pretējus, līdz ar to man ir grūti pateikt, vai viņš ieturēs pašreizējo kursu un politiku," sacīja advokāts, vienlaikus atzīstot, ka visiem gribētos zināt, kas notiks tālāk. "Diemžēl neviens, pat tie, kuri Baltkrievijā šobrīd pieņem lēmumus, nevar paredzēt, kas notiks svētdien. Varu tikai cerēt, ka viss noritēs mierīgi."
Tikmēr šonedēļ Eiropas Savienība piemērojusi sankcijas gan Lukašenko, gan viņa dēlam Viktoram un vēl 13 amatpersonām, kas atbildīgas par represijām, kas sekoja pēc 9. augustā notikušajām vēlēšanām.
KONTEKSTS:
Baltkrievijā kopš 9. augusta turpinās protesti pret prezidenta vēlēšanu viltošanu.
Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās 9. augustā iepriekšējais valsts galva Lukašenko ieguva 80,1% balsu, bet opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska - 10,1%, taču opozīcija uzskata, ka vēlēšanu rezultāti ir viltoti un vēlēšanās pārliecinoši uzvarējusi Tihanovska.
Vēlēšanu rezultātus atteikusies atzīt arī Eiropas Savienība un citas rietumvalstis.