Panorāma

Iespējama Lietuvas valdības atkāpšanās

Panorāma

Eiropas nākotnes transports – ar elektrību un ūdeņradi

S. Cihanouskas vīram piespriež 18 gadus cietumā

Baltkrievijas tiesa opozicionāram Cihanouskim piespriež 18 gadus stingra režīma kolonijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 10 mēnešiem.

Baltkrievijas tiesa šodien piespriedusi opozīcijas aktīvistam Sergejam Cihanouskim 18 gadus ilgu ieslodzījumu stingra režīma kolonijā. Vairākiem viņa līdzgaitniekiem piespriesti no 14 līdz 16 gadiem cietumā.

Baltkrievijas tiesa opozicionāram Cihanouskim piespriež 18 gadus stingra režīma kolonijā
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Kopš 2020. gada Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām ir pagājis jau gandrīz pusotrs gads. Kopš baltkrievu sabiedrībā populārā blogera un pilsoniskā aktīvista Sergeja Cihanouska aizturēšanas – vēl par dažiem mēnešiem vairāk.

Spriedums pret viņu un viņa līdzgaitniekiem tika gaidīts ar lielu nepacietību, un šī prāva tika saukta par vienu no Baltkrievijas vēsturē garākajām lietām. Vēl pirms šī tiesas sprieduma pasludināšanas, kas aiz slēgtām durvīm tika nolasīts Gomeļas izmeklēšanas izolatorā, bija skaidrs, ka tas būs notiesājošs un piespriestais sods būs ļoti bargs.

Komentētāji pieļāva, ka šai ir jābūt paraugprāvai, jo jautājums ir par tā dēvētā valsts pirmā pilsoņa personisko atriebību.

Otrdien, 14. decembrī, Cihanouskis, kura vietā Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās pērn startēja viņa sieva Svjatlana, tika atzīts par vainīgu masu nekārtību organizēšanā, sociālā naida kurināšanā, Centrālās Vēlēšanu komisijas darba traucēšanā, kā arī sabiedrisko kārtību traucējošu darbību organizēšanā.

Par to viņam aiz restēm stingra režīma cietumā nāksies pavadīt 18 gadus. Par līdzīgām apsūdzībām 16 gadus cietumā saņēmuši arī Artjoms Sakovs un Dmitrijs Popovs, 15 gadus saņēmuši "Radio Svoboda" žurnālists Igors Losiks un Vladimirs Ciganovičs, bet bijušais prezidenta amata kandidāts Nikolajs Statkēvičs par masu nekārtību rīkošanu aiz restēm būs spiests pavadīt 14 gadus.

Lai arī tiesas sēde bija slēgta, Nikolaja Statkēviča sieva Marina Adamoviča pastāstījusi, ka notiesātie savu vainu nav atzinuši, kā arī tiesas sēdes laikā paziņojuši, ka daudzo mēnešu laikā pret viņiem neviens tā arī nav liecinājis. Sprieduma pasludināšanas laikā daži no apsūdzētajiem pagriezuši tiesnešiem muguru, citi nav piecēlušies, bet Statkēvičs izkliedzis “Žive Belarus!”.

Savukārt Sergejs Cihanouskis, ieejot aizturēšanas kamerā, rokās nesis dažādu krāsu mapīti, kas izveidojusi balti sarkani balto karogu.

Vēl pirms sprieduma pasludināšanas Sergeja Cihanouska sieva, demokrātisko spēku līdere Svjatlana Cihanouska paziņoja, ka šo tā dēvēto tiesas spriedumu uzskata par vienkāršu izrēķināšanos ar Lukašenko politiskajiem pretiniekiem.

Vienlaikus viņa aicinājusi gan baltkrievus, gan ārvalstu diplomātus turpināt cīnīties par politieslodzīto atbrīvošanu: "Katram no mums, kas esam brīvībā, ir jākļūst par nebrīvē esošo balsi. Pirmkārt, rakstiet vēstules. Jums tas prasīs piecas minūtes, bet tiem, kas atrodas cietumā, tas būs iepriecinājums uz visu dienu. Vēstules dod enerģiju un ļauj pārdzīvot smagus brīžus. Ārvalstu politiķiem es stāstu par to, kā atbalstīt mūsu tuviniekus, uzņemties patronāžu pār apcietinātajiem. Par daudz uzmanības nevar būt, tāpēc katru dienu ir jāturpina pasaulei stāstīt par politieslodzītajiem. Ir jāatgādina, ka viņu nav tikai 900 – viņu ir tūkstoši! Runājot par mūsu demokrātiskajiem spēkiem, tur, protams, ir jābūt principiāliem un savas darbības ir jāsaskaņo un jāturpina."

Dienā, kad tika pasludināti vieni no bargākajiem cietumsodiem politieslodzītajiem valsts vēsturē, kļuvis zināms, ka turpmāk tiks piemērota kriminālatbildība arī par aicināšanu ieviest sankcijas pret Baltkrieviju, tās pilsoņiem un organizācijām. Baltkrievijas autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko parakstītais likums paredz, ka par šādām darbībām var saņemt līdz pat 12 gadiem ilgu cietumsodu.

Viens no pirmajiem, kas nosodīja notiesājošo spriedumu, bija Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība"), kurš spriedumu nosaucis par skaidrām politiskajām represijām pret opozīcijas politiķiem, pieprasot Sergeju Cihanouski nekavējoties atbrīvot.

KONTEKSTS:

Cihanouskis atrodas apcietinājumā kopš 2020. gada 29. maija, kad viņu arestēja priekšvēlēšanu mītiņa laikā.

Apvienoto Nāciju Organizācijas Cilvēktiesību padomes paspārnē esošā darba grupa patvaļīgas aizturēšanas jautājumos novembrī pieprasīja Baltkrievijas valdībai atbrīvot Cihanouski un izmaksāt viņam kompensāciju.

Darba grupa uzskatīja, ka Cihanouskis ir arestēts bez tiesiska pamata, tāpat esot pārkāptas vairākas viņa pamattiesības, tostarp tiesības uz taisnīgu tiesu.

Baltkrievijas varasiestādes līdz šim ir ignorējušas ANO prasības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti