Baltkrievijas opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska aicinājusi starptautisko sabiedrību nekavējoties reaģēt uz notiekošo, gan palīdzot medijiem, gan ieviešot sankcijas pret represiju īstenotājiem.
Kratīšana dzīvoklī
Baltkrievijas drošības struktūru darbinieku kratīšanas dienas pirmajā pusē notikušas gan neatkarīgā tīmekļa medija TUT.by centrālajā, gan reģionālajos birojos. Kratīšana notikusi arī žurnālistu mājās un TUT.by līdzdibinātāja Kirila Vološina mājās, pavēstīja izdevuma galvenā redaktore Marina Zolotova.
Marina Zalatarova's daughter on the search in their apartment:"They said mom is going to be fine." This morning siloviki broke into the apartment of Marina Zalatarova, editor-in-chief of https://t.co/Kd5AnBgylu. For now the search is over - Marina was taken out the back door. pic.twitter.com/3RvTPzea84
— Franak Viačorka (@franakviacorka) May 18, 2021
Arī viņas dzīvoklī notikusi kratīšana, un drošības spēki Zolotovu aizveduši nezināmā virzienā. Vairāki avoti vēsta, ka nav iespējams sazināties ar daudziem TUT.by darbiniekiem. Portāls ticis bloķēts un pēcpusdienā vairs nebija pieejams lietotājiem ne Baltkrievijā, nedz arī ārpus tās. Tomēr vēlāk izdevies daļēji atjaunot portāla darbību vietnē tutby.news.
Apsūdz par izvairīšanos no nodokļiem
Baltkrievijas Valsts kontroles Finanšu izmeklēšanas departaments, kas apstiprinājis kratīšanu veikšanu, ir ar plašām pilnvarām apveltīta struktūra un jau iepriekš izmantota represijās pret opozīciju.
Departaments apstiprinājis, ka pret TUT.by tiek veikta izmeklēšana saistībā ar apsūdzībām par izvairīšanos no nodokļu nomaksas. Portāls pirms dažiem gadiem kļuva par augsto tehnoloģiju parka rezidentu, taču tagad tiek apgalvots, ka nelietderīgi izmantots saņemtais valsts atbalsts.
Kā tviterī raksta opozīcijas līderes Svjatlanas Cihanouskas padomnieks un žurnālists Franaks Viačorka, pirmdien apritējis viens gads, kopš mira vietnes izveidotājs Jurijs Cisers. Cihanouskas padomnieks tviterī aicināja ieviest sankcijas pret tiem, kas veic represijas pret plašsaziņas līdzekļiem un pauda sašutumu par notiekošo.
Plānots uzbrukums medijiem
“Šī ir diena, kad vārda brīvība Baltkrievijā pārstāja eksistēt. Mēs redzam plānotu uzbrukumu žurnālistiem un medijiem, kuri riskēja ar savu brīvību, lai baltkrievi uzzinātu patiesību," norāda Viačorka.
Uz nekavējošu rīcību ierakstītā videovēstījumā aicināja arī Cihanouska, kas notiekošo nosauca par “tīšu plašsaziņas līdzekļa slepkavību”.
“Es un mana komanda jau esam saziņā ar Eiropas Komisijas vadītāju Urzula fon der Leienu. Mēs pieprasām tūlītēju Eiropas Savienības reakciju, steidzamu programmas uzsākšanu neatkarīgu plašsaziņas līdzekļu atbalstam, žurnālistu aizsardzību un palīdzību žurnālistiem, lai tie varētu turpināt darbu, neraugoties uz represijām.”
Latvijas Ārlietu ministrija nosodījusi vēršanos pret TUT.by, uzsverot, ka nav pieņemami uzbrukumi neatkarīgiem medijiem, apspiežot demokrātiskās brīvības izpausmes.
Nosodām vēršanos pret lielāko ziņu mediju Baltkrievijā @tutby. Uzbrukumi neatkarīgajiem medijiem, apspiežot demokrātiskās brīvības izpausmes, ir nepieņemami. Baltkrievijas tauta atradīs iespēju sasniegt patiesību par spīti represijām.
— Ārlietu ministrija (@Arlietas) May 18, 2021
Vairāki darbinieki ieslodzījumā
Represijas īstenotas arī pret portāliem, kas saistīti ar TUT.by; tiek vēstīts, ka kratīšana notikusi arī lielākajā Baltkrievijas automašīnu tirdzniecības portālā AV.by. Tā darbinieks tiešsaistes sanāksmes laikā esot dzirdējis kāda cilvēka norādījusmu visiem izslēgt savus tālruņus. Kratīšanas notikušas arī citos ar vietni saistītos uzņēmumu birojos un drošības spēku pārstāvji aizturējuši to vadītājus.
TUT.by tiek uzskatīts par lielāko un populārāko Baltkrievijas plašsaziņas līdzekli. 2019.gadā to kā informācijas avotu izmantoja vairāk nekā 60% Baltkrievijas interneta lietotāju, bet aprīlī tas ticis apmeklēts vairāk nekā 80 miljonus reižu.
Jau pagājušajā gadā TUT.by tika atņemts masu saziņas līdzekļa statuss, taču portāls turpināja nodarboties ar informācijas sagatavošanu. Vairāki tā darbinieki joprojām atrodas ieslodzījumā par profesionālo pienākumu pildīšanu, atspoguļojot dažādas protesta akcijas vai ap tām saistītos notikumus.
KONTEKSTS:
Protesti pret Baltkrievijas autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko režīmu Baltkrievijā nerimst kopš pagājušā gada augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām. Par to uzvarētāju tika pasludināts līdzšinējais prezidents Lukašenko, tomēr opozīcija apsūdz režīmu plašā vēlēšanu rezultātu viltošanā un pieprasa viņa atkāpšanos. Opozīcija par patieso vēlēšanu uzvarētāju uzskata Svjatlanu Cihanousku.
Protestu kulminācijas brīdī Baltkrievijā ielās izgāja simtiem tūkstošiem cilvēku. Protesti turpinās joprojām, bet daudz mazākos mērogos, daudzi opozīcijas atbalstītāji ir ieslodzīti vai aizbēguši uz ārvalstīm.