Daudziem šāds pavērsiens bija pārsteigums, bet ne baltkrievu cilvēktiesību aizsardzības organizācijas “Viasna” līderim Aļesam Beļackim, kurš pats savulaik gandrīz trīs gadus nosēdējis Baltkrievijas cietumā par pretošanos Lukašenko režīmam.
“Šādu praksi Baltkrievijas drošības dienesti izmanto ļoti aktīvi. Dažāda līmeņa aktīvisti, pat diezgan mazpazīstami, Minskā un reģionos tiek aizturēti, sisti, iebaidīti un tad sniedz dažādas liecības un atzīstas tajā, ko nav izdarījuši,” stāsta Beļackis.
Fizisks un psiholoģisks spiediens
Arī baltkrievu opozīcijas līderei Svjatlanai Cihanouskai pagājušogad pēc sarunas ar Baltkrievijas VDK nācās televīzijas kameru priekšā saukt sevi par vāju sievieti un aicināt pārtraukt protestus. Tikai pēc tam viņai tika dota iespēja pamest Baltkrievijas teritoriju un doties trimdā uz Lietuvu.
Cihanouska pēc nokļūšanas drošībā Viļņā varēja atteikties no šiem vārdiem. Protasevičam un citiem Baltkrievijas cietumos ieslodzītajiem pagaidām nav šādas iespējas.
“Neviens nevar nosodīt Romānu, ņemot vērā, kāds fizisks un psiholoģisks spiediens viņam jāizcieš,” uzsver Cihanouska.
Sociālajos tīklos publicēti video, kuros redzams, kā pagājušajā nedēļā pārraidītā Protaseviča intervija tagad Minskā tiek izrādīta veikalos, kur tiek tirgoti televizori.
#Belarus Raman Pratasevich’s interview to state television is being shown in an electronics store in #Minsk. On TV sets that go for sell. I am not sure I can explain it or understand it. How cruel. pic.twitter.com/3aRecalWhz
— Hanna Liubakova (@HannaLiubakova) June 6, 2021
Acīmredzot šis video Lukašenko režīmam ir ļoti tīkams, jo bijušais žurnālists un opozicionārs tajā vēršas pret saviem kādreizējiem domubiedriem un pat slavē Lukašenko.
“Neslēpšu, ka daudz kritizēju Aleksandru Grigorjeviču. Man likās, ka tam bija iemesli. Taču es visu mūžu biju žurnālists, un, kad arvien vairāk pietuvinājos nevis žurnālista darbam, bet politikai, man no tās arvien vairāk gribējās bēgt un es arvien labāk sapratu, ka daudzas lietas, par ko kritizēja Aleksandru Grigorjeviču, bija spiediena izdarīšanas mēģinājumi, un daudzos momentos viņš, es atvainojos par izteicienu, rīkojās kā cilvēks ar dzelzs olām.”
Tā nebija viņa runa
Protaseviča teiktais ir skaidrā kontrastā ar to, ko vēl pirms gada Polijā viņš teica populārajai Krievijas mediju personībai Jurijam Dudjam, kad tas viesojās baltkrievu opozīcijas izdevuma “NEXTA” telpās. Protasevičs toreiz ar lielu entuziasmu stāstīja, cik ļoti politiski atmodusies ir Baltkrievijas sabiedrība.
Tagad viņš paziņojis, ka vēlas būt prom no politikas un vienkārši veidot ģimeni, lai gan tieši šāda veida apātiju viņš iepriekšējā intervijā vainoja tajā, ka Lukašenko režīms varējis tik brutāli vērsties pret protestētājiem.
Tikmēr viņa vecāki, cilvēktiesību aktīvisti un laikabiedri izceļ rokudzelžu rētas uz Protaseviča rokām un ir pārliecināti, ka šāda veida kardināla viedokļa maiņa bijusi iespējama tikai pēc piedraudēšanas un fiziskas iespaidošanas.
Kā atgādina cilvēktiesību aktīvists Aless Beļackis – tas pats bija redzams arī pirmajā aizturēšanas video pēc viņa sagrābšanas Minskas lidostā.
“Nav svarīgi, ko viņš ir teicis, bet gan kā izskatījies. Jau pirmajā nopratināšanas video izskatījās, ka viņš ir sists – viņam bija zilumi uz sejas un zilumi uz kakla.
Viņš izskatījās nobijies, un skaidrs, ka teica, ko viņam lika. Skaidrs, ka tā nebija viņa runa. Pēc tam vairākas dienas advokātam neļāva ar viņu tikties. Droši vien gaidīja, kad pazudīs zilumi.”
Aktīvisti norāda – pārdrošā operācija ar "Ryanair" lidmašīnas nosēdināšanu tika izstrādāta labākajās VDK tradīcijās un arī mērķis bija izvēlēts lieliski. Nesen pār Baltkrievijas gaisa telpu lidojusi arī opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska, taču viņas aizturēšana izraisītu pārāk lielu starptautisku skandālu.
Draudi un šantāža
Savukārt Protasevičš bija aizgājis no telegramkanāla “Nexta”, viņam bijušas domstarpības ar tā vadītāju Stepanu Putilo. Protasevičs bija izdevīgs mērķis apsūdzībām, jo bija piedalījies protestos arī Baltkrievijas kaimiņvalstī Ukrainā, kur iesaistījies Maidana revolūcijas protestos, tostarp cietis sadursmēs ar iekšlietu spēkiem. Pēc tam viņš bijis klāt arī karadarbībā Austrumukrainā, lai gan par to, ko tieši viņš tur darījis, Protaseviča liecības bija kardināli atšķirīgas intervijā Baltkrievjas TV un pirms tam sarunā ar Juriju Dudju.
Turklāt kopā ar viņu “Ryanair” reisā bija arī draudzene Sofija Sapega, kura arī ir aizturēta un kurai draud ilgstošs cietumsods par Baltkrievijas specdienestu darbinieku privāto datu publicēšanu. Viņa, iespējams, tika izmantota, lai šantažētu Protaseviču. Taču izskanējusi arī versija, ka Sapega varētu tikt apžēlota vai izdota Krievijai, jo viņa ir Krievijas pilsone.
Lukašenko tikmēr piedraudējis, ka Protasevičam draud jaunas pārrunas ar specdienestiem, šoreiz ar starptautiski neatzītās Luhanskas tautas republikas separātistu pārstāvjiem, kurus Lukašenko aicinājis “uzdot pāris jautājumus” par to, ko Protasevičs darījis Austrumukrainā.
Protasevičs apgalvojis, ka Donbasā darbojies tikai kā žurnālists, taču Luhanskas separātisti viņu apsūdz par iesaistīšanos karadarbībā.
KONTEKSTS:
23. maijā Baltkrievija piespieda nolaisties Minskā aviokompānijas "Ryanair" reisa lidmašīnu ar 126 pasažieriem, kas bija ceļā no Atēnām uz Viļņu. Rīkojumu par lidmašīnas pārtveršanu personīgi devis Baltkrievijas vadonis Aleksandrs Lukašenko.
Operācijas mērķis bija aizturēt vienu no pasažieriem: Baltkrievijas opozīcijas līderes Svjatlanas Cihanouskas štāba locekli, vienu no opozīcijas medija "Nexta" dibinātājiem Romānu Protaseviču. Lukašenko režīms viņu apsūdz masu nekārtību rīkošanā, par ko viņam draud 15 gadu cietumsods.
Baltkrievijas režīma rīcību nosodīja gan Baltkrievijas opozīcija, gan rietumvalstu amatpersonas, kas to raksturo kā valsts atbalstītu gaisa pirātismu, pasažieru lidmašīnas nolaupīšanu un rupju starptautisko civilās aviācijas noteikumu pārkāpumu.
Eiropas Savienības valstu līderi pēc notikušā vienojās paplašināt sankcijas pret Baltkrievijas amatpersonām, kā arī uzņēmumiem, kas finansiāli atbalsta Minskā valdošo režīmu. Baltkrievijas aviokompānijām aizliegts izmantot ES valstu gaisa telpu un nosēsties ES valstu lidostās. Savukārt Eiropas lidsabiedrībām ieteikts neizmantot Baltkrievijas gaisa telpu.