Līdz ar ziemas iestāšanos, kad cilvēki vairāk uzturas slēgtās telpās, Eiropā atkal strauji pieaug inficēšanās ar Covid-19. Papildu bažas rada arī vīrusa omikrona paveids, par ko zinātniekiem vēl nav pietiekami daudz datu. Lai novērstu slimnīcu pārslodzi un daudzu cilvēku nāvi, valstis atjauno stingrākus ierobežojumus un dažādos veidos mēģina panākt, lai iedzīvotāji vakcinētos pret bīstamo vīrusu.
Īrijas valdība piektdien vakarā izziņoja jaunus ierobežojumus, kas valstī stāsies spēkā svētdien. Tie paredz, ka krogi un restorāni varēs strādāt līdz pulksten 20, bet iekštelpu pasākumus un sporta sacensības klātienē varēs apmeklēt 50% no maksimāli iespējamā cilvēku skaita. Izklaides pasākumus var apmeklēt, uzrādot Covid-19 sertifikātu.
Jaunie ierobežojumi būs spēkā vismaz līdz 30. janvārim.
Īrijas premjerministrs Maikls Mārtins sacīja, ka ne tikai Īrijā, bet visā Eiropā nekavējoties ir jāsamazina cilvēku fiziskie kontakti, lai ierobežotu Covid-19 omikrona paveida izplatīšanos.
„Nekas no tā nav viegli. Mēs visi esam noguruši no kovida un ierobežojumiem, ko tā dēļ nākas ieviest. Sarežģījumi, vilšanās un neapmierinātība smagi nomāc ikvienu. Bet tāda ir realitāte, ar ko mēs saskaramies. Mēs nevaram to vienkārši apturēt, un nav sudraba lodes, kas to ļautu uzveikt. Mēs runājam par sadzīvošanu ar kovidu, un daži uzskata, ka tas nozīmē atgriešanos pie dzīves, kāda tā bija pirms pandēmijas. Taču tā nav. Tas nozīmē izprast vīrusu, kontrolēt to, veikt izmaiņas, kad tas mainās, un darīt visu nepieciešamo, lai aizsargātu cilvēku dzīvību, veselību un iztikas līdzekļus,” Īrijas premjers sacīja televīzijā uzrunā valsts iedzīvotājiem.
Īrijā ir vieni no augstākajiem iedzīvotāju vakcinācijas pret Covid-19 rādītājiem Eiropā.
Tur līdz šim vismaz divas vakcīnas devas ir saņēmuši vairāk nekā 76% iedzīvotāju, bet balsta vakcīnu ir saņēmuši 26%.
Francijas premjerministrs Žans Kastekss paziņojis, ka kovida vīrusa omikrona paveids valstī izplatās „zibens ātrumā” un tas, visticamāk, kļūs par Francijā dominējošo paveidu jau nākamā gada sākumā. Viņš piebilda, ka joprojām pārāk maz ir zināms par šo paveidu, taču neesot pazīmju, ka tas varētu būt bīstamāks par delta paveidu. Pašreiz pieejami dati liecinot, ka trešā vakcīnas deva efektīvi pasargājot pret saslimšanu smagā formā.
Kastekss arī paziņoja, ka
janvārī Francijā spēkā stāsies stingrāki ierobežojumi iedzīvotājiem, kuri nav vakcinējušies pret Covid-19.
Neesot pieļaujams, ka dažu miljonu cilvēku dēļ riskam esot pakļauta visas valsts dzīve, sacīja premjers.
Starp Franciju un Lielbritāniju ir noteikti stingri pārvietošanās ierobežojumi. No sestdienas starp abām valstīm liegta nebūtiska ceļošana, tai skaitā darba vajadzībām. Pirms šo noteikumu stāšanās spēkā lidostās un ostās veidojās garas rindas, kur pulcējās pēdējie ceļot gribētāji. Jaunie noteikumi daudziem sagādājuši pamatīgas galvassāpes.
“Brittany Ferries” pārstāvis Naidžels Vonakots atzina, ka ierobežojumi uzņēmumam radīs smagas sekas.
"Ceļošanas aizliegums principā nozīmē, ka tiek iznīcināta mūsu plānotā Ziemassvētku sezona. Rezervācijas veikuši aptuveni 22 tūkstoši pasažieru, bet mēs tagad zaudēsim ieņēmumus aptuveni divu miljonu mārciņu vērtībā," teica Vonakots.
Francija pieņēma stingros noteikumus tamdēļ, ka Lielbritānijā strauji pieaug saslimstības rādītāji, turklāt atklāti jau gandrīz 15 tūkstoši omikrona gadījumu. Vissmagāk ir skarta Londona.
"Esmu ļoti noraizējies," uzsvēra Londonas mērs Sadiks Hans. "Ja pirms dažām nedēļām Londonā bija vismazāk kovida gadījumu valstī, tad tagad mums ir visvairāk, turklāt dominē omikrona paveids. Pēdējo 24 stundu laikā šeit atklāti vēl 27 tūkstoši kovida gadījumu, nedēļas laikā atklāti kādi 70 tūkstoši. Esmu nobažījies par londoniešiem, kā arī par uzliesmojuma ietekmi uz mūsu slimnīcām."
Saslimstības rādītāji pieaug arī Francijā. Amatpersonas jau paziņojušas, ka atcelti visi Ziemassvētku pasākumi un Jaungada svinības, bet no nākamā gada plānoti vēl papildu ierobežojumi. Tiek apsvērta arī kovida sertifikāta kritēriju maiņa. Proti, visticamāk, to vairs nevarēs iegūt pēc pārslimošanas vai ar negatīvu testu, bet gan tikai pēc vakcinācijas. Ņemot vērā saslimstības rādītāju pieaugumu, par jauniem ierobežojumiem paziņojušas arī Vācija, Īrija, Dānija un Nīderlande.
Dānijas valdība paziņojusi par jauniem ierobežojumiem pēc tam, kad ceturtdien valstī reģistrēja 11 tūkstošus kovida inficēto.
Tas bija lielākais vienā dienā atklāto gadījumu skaits kopš pandēmijas sākuma.
Dānija šovasar bija viena no pirmajām Eiropas valstīm, kur pilnībā atcēla ierobežojumus, jo iedzīvotāju vidū bija sasniegta augsta vakcinācijas aptvere.