Aug iedzīvotāju dusmas
Vairāki desmiti cilvēku ceturtdien, 6.augstā, piedalījās protesta akcijā vienā no sprādziena vissmagāk skartajām Beirūtas ielām. Demonstranti skandēja pret Libānas valdību un politisko eliti vērstus saukļus. Viņi pieprasīja saukt pie atbildības vainīgos par eksploziju.
Libānā valda smaga ekonomiskā krīze, kas pēdējos mēnešos izraisījusi masu protestus. Sprādziena nopostītā Beirūtas osta ir valsts galvenā ekonomikas artērija, un gaidāms, ka notikušā ietekme uz tautsaimniecību būs graujoša. Pēc otrdienas, 4.augusta, sprādzieniem valstī aug dusmas un neapmierinātība ar valdību, kuru daudzi libānieši uzskata par korumpētu un nolaidīgu.
“Kas mums to kompensēs? Mēs pazaudējām savas mājas, veikalus, mana vectēva māju. Mēs zaudējām mana tēvoča sievu, mēs viņu izvilkām no gruvešiem,” pastāstīja vietējais iedzīvotājs, veikala īpašnieks Hasans Zaituns.
Makrons vēlas koordinēt palīdzību
Ceturtdien vizītē Beirūtā ieradās Francijas prezidents Emanuels Makrons, lai apmeklētu sprādziena vietu un tiktos ar augstākajām amatpersonām. Libāna ir Francijas bijusī kolonija, un
Makrons paziņoja, ka vēlas koordinēt starptautisko palīdzību Libānai.
Makronam apmeklējot sprādziena sagrauto pilsētas centra rajonu, viņu ieskāva cilvēku pūļi. Vietējie Francijas prezidentam sūdzējās par Libānas politisko eliti, to apsūdzot par nevērību, un aicināja Makronu izdarīti spiedienu uz amatpersonām, lai veiktu caurskatāmu izmeklēšanu.
Kā pavēstījis avots Elizejas pilī, Makrona vizītes mērķis ir "novērtēt uz vietas strādājošo vajadzības", lai garantētu, ka Francijas palīdzība tiek izmantota maksimāli efektīvi. Viņš cilvēku pūļiem paziņoja, ka neļaus humānajai palīdzībai nonākt korumpētās rokās un, tiekoties ar valsts līderiem, uzstās uz reformām.
“Es jums garantēju, ka šī palīdzība būs caurskatāma, tā nonāks pie cilvēkiem.
Garantēju, ka tā nenonāks korumpētās rokās. Es gribu palīdzēt jums,” sacīja Makrons.
Beirūtā izsludināts divu nedēļu ārkārtas stāvoklis. Tiek uzskatīts, ka sprādzienu izraisīja ugunsgrēks ostas noliktavā, kurā vairākus gadus bija glabājušas vairāk nekā divi ar pusi tūkstoši tonnas amonija nitrāta.
Valdība paziņojusi par mājas aresta piemērošanu vairākām ostas amatpersonām. Tās gan apgalvo, ka pēdējos gados iestādēm nosūtījušas piecas vai sešas vēstules par nepieciešamību aizvākt amonija nitrātu no ostas, taču reakcija neesot sekojusi.
KONTEKSTS:
Libānas galvaspilsētā Beirūtā otrdien. 4. augustā, nogranda divi milzu sprādzieni, laupot vismaz 135 cilvēku dzīvību un ievainojot vairāk nekā 4000. Pilsētā ir ļoti lieli postījumi, ko vietējie pielīdzina vairākiem karadarbības gadiem. Slimnīcas netiek galā ar pacientu pieplūdumu, bet sprādzienā iznīcināti arī medikamentu un graudu krājumi, kas atradās ostas noliktavā. Bez pajumtes palikuši līdz 300 000 cilvēku, eksplozijai nopostot daudzas ēkas.
Visticamāk, sprādzienus izraisījis amonija nitrāts. Vairāk nekā 2700 tonnu šīs ķīmiskās vielas vairākus gadus esot glabāts vienā no Beirūtas ostas noliktavām.