Bijušie Katalonijas ministru kabineta locekļi - Meričelja Serreta, Antoni Komins un Ljuiss Pudžs - dzimteni pameta pagājušā gada oktobrī, kopīgi ar Katalonijas līderi Karlesu Pudždemonu dodoties uz Beļģiju. Tas tika darīts ar mērķi izvairīties no centrālās Madrides izsniegtā aresta ordera par Katalonijas neatkarības pasludināšanu, ko Spānijas varas iestādes atzinušas par nelikumīgu. Bijušajiem ministriem tika izvirzītas apsūdzības dumpja organizēšanā un līdzekļu nelietderīgā izlietošanā.
Spānija jau pagājušajā gadā izdeva Eiropas aresta orderus uz Beļģiju aizbēgušo politiķu izdošanai, taču dažas nedēļas vēlāk, daudziem par pārsteigumu, šie orderi tika atsaukti. Jauns orderis sekoja jau šī gada marta otrajā pusē, bet aprīļa sākumā visi trīs katalāņu ministri padevās beļģu varas iestādēm. Pēc liecību sniegšanas viņi tika atbrīvoti, izvirzot īpašus priekšnoteikumus
Turpinot izskatīt Spānijas iesniegto prasību, Briseles pirmās instances tiesa trešdien, 16.maijā, to ir noraidījusi, paziņojot par nepilnībām Madrides izdotajā Eiropas aresta orderī. Tiesas paziņojumā norādīts, ka prasība ir noraidīta atbilstoša Spānijas aresta ordera trūkuma dēļ.
Tā kā neesot arī atbilstoša Spānijas likuma un pirmām kārtām nav izdots vietējais aizturēšanas dokuments, Eiropas aresta orderi piemērot nav iespējams.
Gandarījumu par šādu spriedumu paudis Meričeljas Serretas un Antoni Komina advokāts Kristofs Maršāns, paziņojot, ka procedūra ir noslēgusies un Spāniju ir izdevies uzvarēt ļoti ātri. Viņš paskaidrojis, ka par spīti Beļģijas pieprasījumiem sniegt paskaidrojumus Spānijas tiesnesis esot dalījies tikai ar apsūdzības rakstu, nevis nacionālo aresta orderi, kas ir kalpojis par pamatu Eiropas aresta orderim.
Šāds tiesas spriedums nozīmē, ka trīs katalāņu neatkarības cīnītāji var brīvi pārvietoties Beļģijā, bet Spānijai nav tiesību šo spriedumu pārsūdzēt.
Prieku par šo spriedumu paudis arī bijušais Katalonijas reģiona premjerministrs Pudždemons, kurš pats Vācijā gaida tiesas spriedumu par viņa izraidīšanu uz Spāniju. Sociālajā vietnē "Twitter" Pudždemons uzsvēris, ka Beļģijas tiesas spriedums pierāda, ka Eiropa garantē tiesības uz taisnīgu tiesu neatkarīgi no personas politiskajiem uzskatiem. Katalāņu līderis iepriekš vairākkārt ir aicinājis arī Eiropas Savienību iesaistīties Katalonijas krīzes risināšanā, uzsverot, ka tas ir Eiropas līmeņa jautājums.
Otrdien, 15.maijā, Pudždemonu Berlīnē apciemoja arī jaunievēlētais katalāņu premjerministrs Kims Torra, paziņojot, ka katalāņi nekad nepadosies un neapturēs savus centienus atjaunot Pudždemonu prezidenta amatā. Torra savu atrašanos Katalonijas premjera amatā uzskata par pārejas procesu. Torra ir aicinājis Spānijas varas iestādes iesaistīties atvērtā dialogā ar Katalonijas vadību, aicinot atcelt ieviestos ārkārtas pasākumus, tostarp reģiona finanšu uzraudzību.
Tajā pašā laikā Spānijas premjerministrs Mariano Rahojs otrdien tikās ar opozīcijā esošo Spānijas sociālistu līderi Pedro Sančesu. Abu Spānijas lielāko partiju līderi ir kopīgi pauduši apņemšanos sadarboties cīņā pret jebkādām nelikumīgām darbībām no jaunās Katalonijas valdības puses, nosaucot to par proporcionālu atbildi konstitūcijas aizstāvībai.