Jurašs ieradās Ukrainā pagājušās nedēļas sākumā. Viņš ir iestājies starptautiskajā brīvprātīgo bataljonā, kura sastāvā ir ārzemnieki. Kādus tieši uzdevumus veic, Jurašs detaļās stāstīt nevarot, taču norādīja – bataljons tikko kā atgriezies Kijivā no pilsētas pievārtē esošās Irpiņas, kur pēdējās dienās notiek kaujas.
"Bataljona komandieris ir tas, kurš nosaka uzdevumus, ko katrs no karavīriem dara, tajā skaitā arī es. Mēs faktiski katru dienu esam vai nu Irpiņā, vai Brovaros, tur, kur ir tiešā frontes līnija ar okupācijas karaspēku. Darām visu, lai stiprinātu ukraiņu pozīcijas. Uzdevumu ir daudz un dažādi," stāstīja Jurašs.
Viņš uzsvēra, ka izvēlējies iesaistīties karā, jo tādā veidā varot Ukrainai palīdzēt visvairāk.
Ukraiņu kaujas spars esot apbrīnojams. Vienlaikus Jurašs atzīst, ka dzīvības briesmas ir klātesošas. Vienu dienu Irpiņā kādā ēkā apspriedis dienas uzdevumus, nākamajā dienā ēkas vietā ir drupas.
"Tas, kas ir vissarežģītākais, ir, protams, redzēt blakus nāvi. Redzēt, kā mirst komandas biedri. Protams, tās kategorijas, kurās cilvēki spriež šajos kara apstākļos, ir savādākas," stāstīja vīrietis.
Kā norādīja Jurašs, parasti nāvei seko bēdas tāpēc vien, ka miris cilvēks, bet tagad klāt ir arī nožēla, ka konkrētais kareivis varēja vēl uzspridzināt kādu tanku vai noturēt kādu pozīciju.
"Aizvakar Irpiņas iedzīvotājs atnāca pie mūsu bataljona vīriem, atnesa granātmetēju, kurš bija palaistā stāvoklī, atnāca ar diviem kalašņikova automātiem, lai tos nodotu bataljona vīriem. Un tieši šis tāds spilgts piemērs bija, kur faktiski jauns puisis, kā viņu dēvēja vietējie – virtuozs, kurš ar šo granātmetēju bija iznīcinājis vairākas tehnikas vienības, diemžēl krita, jo netālu sprāga lādiņš," stāstīja Jurašs.
Vienlaikus viņš uzsvēra – kaut gan apkārt ir karš, cilvēki tik un tā cenšas saglabāt pozitīvas emocijas un viens otru uzmundrina ar jokiem un dziesmām.
Jurašs uzskata, ka galu galā uzvarēs tas, kuram būs labāks materiāltehniskais nodrošinājums, tāpēc ļoti svarīgs ir citu valstu atbalsts. Viņš stāstīja, ka arī brīvprātīgo bataljonam pienāk gan jaunas bruņuvestes, gan ieroči. Kopumā Ukrainas spēki ar katru dienu kļūstot jaudīgāki un neuzvaramāki. Juraša plāns ir palikt Ukrainā līdz uzvarai.
KONTEKSTS:
Pēc Krievijas uzbrukuma Ukraina paziņoja par īpašas vienības – Ārzemnieku leģiona – izveidošanu. Vēlmi pievienoties šai vienībai izteikuši vairāk nekā 20 000 brīvprātīgo no 52 valstīm.
Dažas dienas vēlāk kļuva zināms, ka Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Juris Jurašs brīvprātīgi devies aizstāvēt Ukrainas teritoriju.