Šāda situācija izveidojusies, jo pēc 31. decembra Ziemeļīrija joprojām ietilpst Eiropas Savienības vienotajā preču tirgū, bet pārējā Lielbritānija to atstāja. Tādēļ produkti, ko Ziemeļīrijā ieved no Apvienotās Karalistes, ir pakļauti papildu birokrātiskajām procedūrām, vēsta raidsabiedrība BBC.
Mazumtirgotāji netiekot galā ar jaunajiem noteikumiem un brīdina, ka situācija var pasliktināties pēc 31. marta, kad spēkā stāsies vēl stingrākas kontroles prasības.
Lielbritānijas lielākie mazumtirdzniecības uzņēmumi šonedēļ vērsušies pie valdības, aicinot novērst vēl plašāku pārtikas piegāžu Ziemeļīrijai pārrāvumu. Apvienotās Karalistes valdības pārstāvis Maikls Govs paziņojis, ka tiks izveidota īpaša darba grupa, kas kopā ar mazumtirgotājiem meklēs risinājumus, lai nodrošinātu netraucētu preču piegādi Ziemeļīrijai.
KONTEKSTS:
Lielbritānija Jaungada naktī pameta Eiropas muitas savienību un vienoto tirgu. Lai gan juridiski Lielbritānija ES bloku pameta jau 2020. gada 31. janvārī, līdz šim faktiski nekas daudz nebija mainījies, jo turpinājās pēcbreksita pārejas periods. Tā laikā starp Londonu un Briseli norisinājās smagas sarunas par jaunu brīvās tirdzniecības līgumu, kuru pašā Ziemassvētku priekšvakarā beidzot izdevās noslēgt un 30. decembrī arī abām pusēm parakstīt.
Dodoties uz Lielbritāniju, ES pilsoņiem būs jārēķinās ar papildu nosacījumiem. Piemēram, bloka pilsoņiem vairs nebūs automātisku tiesību ilgstoši uzturēties un strādāt Lielbritānijā.