Salahs Abdeslams ir 28 gadus vecs marokāņu izcelsmes džihādists, kurš pēc Parīzes teroraktiem slēpās Briselē un kuru 2016.gada 18.martā aizturēja. Tas notika četras dienas pirms teroraktiem Briseles metro un lidostā.
Nu Beļģijas tiesas tiesneši atzinuši, ka “nav šaubu par viņa saistību ar radikālismu”.
Līdzās Abdeslamam notiesāts viņa līdzdalībnieks Sofjens Ajari, kuram arī piespriests 20 gadu cietumsods. 28 gadus vecais Salahs Abdeslams un viņa 24 gadus vecais līdzdalībnieks Sofjens Ajari notiesāti par apšaudes sarīkošanu 2016. gada martā Briselē. Abi bija apsūdzēti par slepkavības mēģinājumu, kas saistīts ar terorismu.
Toreiz Beļģijas policija reida laikā centās aizturēt aizdomās turēto Abdeslamu. Viņam un Ajari izdevās izbēgt, taču dažas dienas vēlāk policija aizturēja Abdeslamu, kurš tika nogādāts Francijā. Beļģijas tiesas lēmums tiek vērtēts atzinīgi.
“Tas ir ļoti svarīgi, galvenokārt teroraktu upuru radiniekiem. Viņi zina, ka pastāv taisnīgums. Notikušais starp Parīzi un Briseli bija trūkstošais puzles gabaliņš kopējā ainā,” pauda terorisma upuru asociācijas “V-Europe” pārstāvis Filips Vanstēnkists.
Gan Abdeslams, gan Ajari tiesas sēdē Briselē nepiedalījās. Iepriekš Abdeslams paziņoja, ka šis tiesas process esot neobjektīvs pret musulmaņiem, tādēļ viņš attiecās no pārējo tiesas sēžu apmeklēšanas. Briseles pirmās instances tiesas pārstāvis norādīja, ka apsūdzēto klātbūtne gan nav obligāta, tomēr sēdē piedalījās Abdeslama advokāts Svens Merī.
“Ja Abdeslamu notiesās arī Parīzes tiesa, tad abi tiesu lēmumi summēsies. Domāju, ka cietumsodu viņš izcietīs Francijā, jo tā tomēr ir franču prioritāte. Pieļauju, ka Francijā Abdeslamam draud mūža ieslodzījums. Tas mums vēl jāpēta, taču jebkurā gadījumā Francijai ir galvenā prioritāte,” atzina advokāts.
Abiem notiesātajiem Beļģijas tiesa piespriedusi arī 12 tūkstošus eiro lielu naudas sodu. Tiesas sēdes laikā Briseles tiesas namu apsargāja Beļģijas bruņotie spēki un policija.
KONTEKSTS:
Uzbrukumos Briseles metro un lidostā dzīvību zaudēja kopumā 32 cilvēki, bet Francijas galvaspilsētā tika nogalināti 130 cilvēki. Abos gadījumos atbildību uzņēmās teroristu grupējums "Daīš" jeb "Islāma valsts".
Pēc tiesas Beļģijā gaidāms arī tiesas process Francijā, taču tur Parīzes teroraktu lietas iztiesāšana nesāksies ātrāk par 2020.gadu. Lai arī Francijas izmeklētājiem ir pamatotas aizdomas, ka Abdeslams ir bijis iesaistīts un, iespējams, arī vainīgs notikušajos teroraktos Francijā, līdz šim viņš ir atteicies sadarboties ar tiesībsargājošajām iestādēm