Britu prese secina, ka Trasa šobrīd ir amatā, bet ne pie varas. Pēdējās nedēļas laikā no Trasas valdības nācies aiziet jau diviem svarīgiem ministriem. Pagājušonedēļ amatu zaudēja Lielbritānijas finanšu ministrs Kvazi Kvartengs, bet trešdien par demisiju paziņoja iekšlietu ministre Svella Breivermane.
My letter to the Prime Minister. pic.twitter.com/TaWO1PMOF2
— Suella Braverman MP (@SuellaBraverman) October 19, 2022
Breivermanei nācās atkāpties, jo viņa no sava privātā e-pasta nosūtījusi oficiālu dokumentu, pārkāpjot drošības protokolu.
Taču savā demisijas vēstulē Breivermane izteikusi kritiku arī par visas valdības darbu, jo Trasas valdība ir lauzusi vēlētājiem dotos solījumus.
Lielbritānijas jaunais finanšu ministrs Džeremijs Hants paziņoja, ka atceļ Trasas valdības piedāvājumu samazināt ienākuma nodokļa pamatlikmi. Atcelti gandrīz visi Trasas nodokļu samazināšanas plāni.
Finanšu tirgu nerimstošā spiediena ietekmē Hants apturējis Trasas piedāvātās ekonomikas reformas. Tas savukārt vēl vairāk pastiprinājis šaubas par Trasas uzticamību un politisko nākotni. Trasa bija spiesta atvainoties, ka pārsteidzīgi plānojusi budžetu, neprecizējot, kā par to maksās.
"Ir skaidrs, ka daļa no mūsu minibudžeta bija apjomīgāka un straujāka, nekā tirgus gaidīja. Tāpēc veids, kā mēs šobrīd īstenojam savu misiju, ir jāmaina. Mums ir jārīkojas, lai pārliecinātu tirgus par mūsu fiskālo disciplīnu. Tāpēc esmu nolēmusi saglabāt iepriekšējās valdības iecerēto uzņēmumu ienākuma nodokļa palielinājumu," pavēstīja Trasa.
Atcelti tiks gandrīz visi valdības plānotie nodokļu samazinājumi. Tieši šie solījumi bija pamatā Trasas vīzijai atjaunot Lielbritānijas ekonomikas izaugsmi.
Lai arī paziņojums stabilizēja tirgu, tas izraisīja haosu Lielbritānijas politikā. Opozīcijā esošās Leiboristu partijas likumdevēji pieprasīja Trasas atkāpšanos, un vairāki konservatīvie likumdevēji kritizēja to, kā valdība bija īstenojusi savu neveiksmīgo fiskālo plānu.
"Nav šaubu, ka šī ir Lizas Trasas pašas izraisīta krīze, un tā ir pazemojoša diezgan nepieredzētā veidā. Es domāju, jo ātrāk premjerministre un pat visa valdība atstās amatu, jo labāk būs visiem," uzskata Skotijas valdības vadītāja Nikola Stērdžena.
Trasa sacīja, ka joprojām ir apņēmusies veicināt Apvienotās Karalistes ekonomikas izaugsmi, taču atzina, ka tagad tas prasīs ilgāku laiku.
"Misija paliek nemainīga. Mums ir jāpaaugstina mūsu valsts ekonomiskās izaugsmes līmenis. Mums ir jārūpējas par cilvēkiem visā valstī. Mēs esam apņēmušies nodrošināt enerģijas cenas garantiju, ko cilvēki jau redz savos rēķinos. Bet galu galā mums ir arī jāpārliecinās, ka mums ir ekonomiskā stabilitāte, un man kā premjerministrei ir jārīkojas valsts interesēs."
Sākotnējais 23. septembra paziņojums par nodokļu samazināšanas plānu lika mārciņas vērtībai noslīdēt līdz rekordzemam līmenim attiecībā pret dolāru un spieda Anglijas Banku iejaukties, lai novērstu plašāku ekonomisko krīzi.
Paredzams, ka Breivermanes vietā Lielbritānijas iekšlietu ministra amatu ieņems Grānts Šepss.
Leiboristi tikmēr uzskata, ka jāatkāpjas visai Trasas valdībai.
"Šī konservatīvo valdība jūk ārā pa šuvēm. Sešu nedēļu laikā iecelt un pēc tam atcelt gan iekšlietu, gan finanšu ministru: tas liecina par pilnīgu haosu. Tā nevar vadīt valdību," uzskata leiboristu ēnu kabineta iekšlietu ministre Iveta Kūpere.
Utter chaos. The Tory Government is falling apart at the seams.
— Yvette Cooper (@YvetteCooperMP) October 19, 2022
My response to the departure of the Home Secretary. pic.twitter.com/yb60QbH1T1
Trasa trešdien uzrunā parlamenta deputātiem gan pauda apņēmību palikt premjeres amatā, jo pēc dabas esot "cīnītāja, nevis bēdzēja".
Ja viņai tomēr nāksies zaudēt premjeres posteni, uz to jau minēti vairāki pretendenti: bijušais finanšu ministrs Riši Sunaks, kuru Trasa pārspēja cīņā par Konservatīvās partijas līdera posteni, tagadējais finanšu ministrs Džeremijs Hants, daži pat pieļauj Trasas priekšteča Borisa Džonsona atgriešanos premjera amatā.