Panorāma

"Liepājas autobusu parks" nedēļas laikā neizpilda 280 reisus

Panorāma

Ukraina pacēlusi karogu Čūsku salā; Donbasā arvien apšaudes

B. Džonsons atkāpjas, bet grib turpināt vadīt valdību

Britu premjers Džonsons atkāpsies no amata, vēlas nostrādāt līdz rudenim

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 3 mēnešiem.

Politisko skandālu novājinātais Lielbritānijas premjers Boriss Džonsons ceturtdien paziņoja, ka piekrīt atkāpties no Konservatīvās partijas vadītāja amata, tomēr viņš vēlas palikt premjera amatā līdz rudenim. Džonsona pretinieki gan uzskata, ka viņam nekavējoties jāaiziet arī no premjera posteņa.

Lielbritānijā valdošās Konservatīvās partijas biedriem tagad jāmeklē jauns līderis un kandidāts premjera amatam. Šīs vasaras laikā paredzēts rīkot cīņu par Konservatīvās partijas līdera krēslu, un jauno premjerministru varētu apstiprināt oktobrī gaidāmajā partijas kongresā.

Sabiedriskās domas aptaujas rāda, ka populārākais kandidāts uz premjera amatu būtu līdzšinējais aizsardzības ministrs Bens Voliss.

Par šādu izvēli priecātos ukraiņi, jo arī Voliss zināms kā nelokāms Ukrainas atbalstītājs.

Britu premjers Džonsons atkāpsies no amata, vēlas nostrādāt līdz rudenim
00:00 / 03:35
Lejuplādēt

Politikā neviens nav neaizstājams

Džonsons ceturtdien pēcpusdienā uzstājās ar uzrunu britu sabiedrībai un pavēstīja, ka jaunā līdera izraudzīšanās grafiks kļūs skaidrs nākamnedēļ.

"Politikā neviens nav neaizstājams. Mūsu brīnišķīgā, darviniskā sistēma radīs jaunu līderi, kurš būs tikpat apņēmīgs vest valsti uz priekšu šajos sarežģītajos laikos," teica Džonsons.

Džonsona demisijas runā varēja just, ka viņā ir aizvainojums pret saviem partijas biedriem, kuru spiediena rezultātā viņam nācās atkāpties. Viņš atgādināja, ka pirms gandrīz trim gadiem viņi apsveica Džonsonu ar lielisku uzvaru vēlēšanās, bet tagad grib no viņa tikt vaļā.

Lielbritānijas premjers Boriss Džonsons paziņo par atkāpšanos no amata
Lielbritānijas premjers Boriss Džonsons paziņo par atkāpšanos no amata

Džonsona runu viņa partijas biedri nav uztvēruši ar sajūsmu, un daudzi grib, lai premjers izbeidz šo agoniju un jau šodien pat atstāj arī valdības vadītāja amatu, nevis gaida, līdz tiek izvēlēts nākamais partijas līderis, kas tradicionāli arī kļūst par valdības vadītāju. Noskaņojums liecina, ka Džonsona skandāli un izlocīšanās daudziem ministru kabineta locekļiem vairs nav izturama.

"Domāju, ka konservatīvo partijā tagad ir diezgan daudz antipātiju, arī vilšanās un naids pret Borisu Džonsonu, ņemot vērā, ko viņš nodarījis. Pieņemu, ka daļa grib, lai viņš aiziet tūlīt.

Arī daļa sabiedrības grib, lai viņš nepaliek kā slikta smaka Dauningstrītā," stāsta Londonas Universitātes politikas profesors Tims Beils.

Džonsons pavēstīja, ka ļoti lepojas ar savas valdības sasniegumiem, pirmkārt, ar Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības. Viņš pieminēja arī sekmīgo cīņu ar Covid-19 pandēmiju un atbalstu Ukrainai tās cīņā pret Krievijas agresiju.

Demisijas vilnis

Džonsona krēsls kļuva nopietni apdraudēts, jo daļa viņa valdības ministru pieprasīja viņa atkāpšanos, uzskatot, ka pēc virknes skandālu Džonsons vairs nav spējīgs vadīt Konservatīvo partiju un valsti.

Pašreizējās valdības krīzes tuvošanos daudzi politikas vērotāji saskatīja jau pirms vairākām nedēļām, citi saka, ka šis process ir aizsācies jau pirms vairākiem mēnešiem.

Par nopietnu pavērsiena punktu kalpoja Džonsona atvainošanās par savu lēmumu Konservatīvās partijas galvenā politikas veidotāja vietnieka amatā apstiprināt Krisu Pinčeru, kurš vēlāk bija spiests atkāpties no amata par vairāku vīriešu aizskaršanu dzērumā.

Sākotnēji premjera birojs noliedza, ka Džonsons būtu zinājis par šādiem pārkāpumiem, taču vēlāk kļuva zināms, ka jau 2019. gadā premjers bijis informēts arī par citiem incidentiem.

Šī nebija pirmā reize, kad Džonsons pieķerts melos. Pirms vairākiem mēnešiem viņa pozīcijas sašūpoja mediju publikācijas, ka Dauningstrītas darbinieki vairakkārt rīkojuši ballītes laikā, kad Lielbritānijā bija spēkā stingri pulcēšanās ierobežojumi, lai ierobežotu Covid-19 izplatību.

Šie skandāli šonedēļ pamudināja finanšu ministru Riši Sunaku un veselības ministru Sadžidu Džavidu paziņot par valdības pamešanu.

Abu ministru lēmums izraisīja demisijas rakstu vilni, par savu atkāpšanos paziņojot vairāk nekā 50 valdības pārstāvjiem, ieskaitot zemāka līmeņa ministrus un parlamentāros sekretārus.

Galveno solījumu ir izpildījis

Sākotnēji Džonsons noraidīja aicinājumu atkāpties no amata un pauda apņēmību turpināt darbu, bet ceturtdien kļuva skaidrs, ka pēc tik masveidīgas ministru aiziešanas Džonsona valdība vairs nebūtu rīcībspējīga.

Boriss Džonsons audiencē pie Lielbritānijas karalienes Elizabetes II 2019. gada vasarā, kad viņš kļu...
Boriss Džonsons audiencē pie Lielbritānijas karalienes Elizabetes II 2019. gada vasarā, kad viņš kļuva par premjeru. Džonsons ir jau 14. britu premjers, ar ko sadarbojusies Elizabete II. Pirmais bija Vinstons Čērčils pirms vairāk nekā 70 gadiem

Džonsons kļuva par Lielbritānijas premjeru 2019. gada jūlijā; pēc dažiem mēnešiem Konservatīvā partija viņa vadībā izcīnīja pārliecinošu uzvaru Lielbritānijas parlamenta vēlēšanās.

Džonsona galvenais solījums bija pabeigt Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības, kas arī tika izdarīts.

Taču pēc tam Džonsona valdību satricināja virkne skandālu, kas iedragāja Džonsona popularitāti.

Džonsons nebūt nav pirmais Konservatīvās partijas līderis, kurš zaudējis premjera amatu pēc sacelšanās paša partijas biedru vidū. Līdzīgā veidā pirms trim gadiem amatu zaudēja viņa priekštece Terēza Meja, tādējādi Džonsonam pavērās ceļš uz premjera krēslu.

Savukārt 1990. gadā Konservatīvās partijas biedri izstūma no amata Mārgaretu Tečeri, kas premjeres postenī bija darbojusies 11 gadu (viņas vietā nāca Džons Meidžors).

Britu atbalsts Ukrainai turpināsies arī pēc premjera maiņas

Opozīcijā esošās Leiboristu partijas vadība jau paziņojusi, ka Lielbritānijai nepieciešama ne tikai premjera, bet arī valdības maiņa, jo konservatīvie neesot spējīgi izvest valsti no stagnācijas.

"Viņa paša pārstāvētā partija beidzot ir secinājusi, ka Džonsons nav piemērots premjerministra amatam. Tāpēc viņi nevar uztiept Džonsonu mūsu valstij vēl vairākus mēnešus. Ir acīmredzams, ka viņš nav derīgs premjerministra amatam, tas bija skaidrs jau ļoti, ļoti ilgu laiku," uzskata leiboristu līderis Kīrs Stārmers.

"Ja konservatīvie neatbrīvosies no viņa, leiboristi iesaistīsies nacionālo interešu vārdā un pieprasīs neuzticības balsojumu parlamentā, jo mēs nevaram turpināt sadzīvot ar šo premjerministru vēl vairākus mēnešus," Stārmers teica intervijā BBC.

Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons vizītē Ukrainā šā gada aprīlī
Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons vizītē Ukrainā šā gada aprīlī

Džonsona aiziešana ir sliktas ziņas Ukrainai, jo kopš Krievijas uzbrukuma sākuma Džonsons bijis viens no aktīvākajiem Ukrainas atbalstītājiem. Viņš jau divreiz viesojies Kijivā, kur tikās ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski.

Zelenska padomnieks Mihailo Podoļaks ukraiņu tautas vārdā izteicis pateicību Džonsonam par to, ka viņš atpazinis "Krievijas monstra" radītos draudus un vienmēr bijis Ukrainas atbalstītāju pirmajās rindās.

Tomēr paredzams, ka britu palīdzība Ukrainai turpināsies arī pēc premjera maiņas, jo ukraiņu cīņai pret Krievijas agresiju ir liels atbalsts Lielbritānijas sabiedrībā.

"Ukrainas tautai varu apsolīt: mēs Lielbritānijā turpināsim atbalstīt jūsu cīņu par brīvību tik ilgi, cik būs nepieciešams," savā runā ceturtdien pavēstīja Džonsons.

KONTEKSTS:

Lielbritānijas politisko dzīvi ir pārņēmuši skandāli par Džonsona un viņa padoto rīkotajām darba ballītēm Dauningstrītā un arī premjerministra dzīvoklī laikā, kad visā valstī bija spēkā stingri kovida pulcēšanās ierobežojumi. 

Lai arī Džonsons savu vainu atzīst un sola neatkārtot pieļautās kļūdas, netrūkst politiķu, kas pieprasa viņa demisiju.

Konservatīvās partijas deputāti 6. jūnijā rīkoja balsojumu par Džonsona palikšanu partijas līdera un Lielbritānijas premjera amatā. Džonsons izturēja šo uzticības balsojumu, bet fakts, ka vairāk nekā 40% paša partijas deputātu balsoja pret premjeru, bija slikta zīme Džonsonam.

Džonsons kopš Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības ir ne pārāk ieredzēts Briselē, toties viņš ir augstu vērtēts Austrumeiropā kā viens no aktīvākajiem Ukrainas atbalstītājiem cīņā pret Krievijas agresiju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti