Speciālisti to jau nosaukuši par sociālo jeb vientulības epidēmiju. Tā izteikti raksturīga lielpilsētām, bet par vientulības galvaspilsētu ilgstoši tikusi uzskatīta Londona. Vientulība – tas ir galvenais cēlonis sociālai izolācijai vecumdienās. Vairākos pētījumos pierādīts, ka tā negatīvi ietekmē imūnsistēmu, sirds un asinsvadu sistēmu un veicina vecuma demenci.
"Valstī ar vairāk nekā 60 miljoniem iedzīvotāju un laikmetā, kurā varam tūlītēji sakontaktēt draugus un pat svešiniekus viscaur pasaulē, šķiet, pretēji veselam saprātam, ka kāds no mums var justies vientuļš. Taču vairāk nekā 9 miljoni no mums apgalvo, ka bieži tā arī jūtas," teica Apvienotās Karalistes premjerministre Terēza Meja.
Britu premjerministres lēmumu izveidot ministra amatu bez portfeļa, lai risinātu šo problēmu, daļa sociālo tīklu lietotāji uztvēruši kā joku.
Tomēr tā pamatā bija aprēķins un veselais saprāts. Londonas Ekonomikas augstskolas pētījums liecina, ka vientulības epidēmija rada 6000 mārciņu lielas izmaksas uz katru cilvēku, kā arī milzīgu slodzi sociālajiem dienestiem. Toties katra mārciņa, kas tiek veltīta profilakses pasākumiem, rada trīs mārciņu ietaupījumu.
Meklējot risinājumu vientulības problēmai, britu parlamentā pirms diviem gadiem tika izveidota komisija. Taču tās vadītāju, parlamentārieti Džo Koksu neilgi pēc tam nogalināja kāds labējais ekstrēmists. Tagad problēmas risināšanai valdības līmenī izveidots ministra amats, kas uzticēts sporta ministrei Treisijai Kroučai.
"Esmu ārkārtīgi pagodināta, ka man uzticēts turpināt darbu, ko aizsāka Džo Koksa un komisija, kas izveidota pēc viņas traģiskās slepkavības. Tam ir jākļūst par vadošo ministru valdībā, lai risinātu sociālās izolācijas un vientulības problēmu. Tas ir ļoti grūts uzdevums, un tajā nav vieglu risinājumu. (..) Vientulība un sociālā izolācija nav viens un tas pats.
Sociālo izolāciju var izraisīt daudzi iemesli, piemēram, pārvietošanās ierobežojumi vai vecums. Bet vientulību var izjust jebkurš un jebkurā vecumā," sacīja ministre.
Pagājušogad veiktā aptaujā vidēji 6% eiropiešu atzina, ka viņiem nav neviena, kam uzticēties un ka jūtas vientuļi. Visaugstākais šādu cilvēku īpatsvars ir Itālijā – vairāk nekā 13%. Otrajā vietā – Luksemburga, bet trešajā – Maķedonija. Latvijā par vientuļiem sevi atzinuši vairāk nekā 8% iedzīvotāju. Vismazāk sociāli izolēti jūtas čehi – nepilni 2%.