Ar šo paziņojumu viņš nācis klajā laikā, kad rietumvalstīs turpina virmot bažas par Krievijas centieniem iejaukties citu valstu vēlēšanās, tostarp ASV un pērn arī Francijas vēlēšanās.
Francijas prezidents šonedēļ teica, ka detalizētāku informāciju par jauno likumprojektu publiskos tuvākajā laikā, bet norādīja, ka mediji būs spiesti atklāt visus savus sponsorus, lai palielinātu caurspīdīgumu.
Izplatītās viltus ziņas sociālajos tīklos un manipulēšana ar informāciju medijos izkristalizējusies kā viena no būtiskākajām problēmām mūsdienu demokrātiskajā vēlēšanu procesā, un Francija līdzīgi kā citas rietumvalstis to vislabāk sajuta prezidenta vēlēšanu laikā pērn. Tad Krievija par šādu metožu izmantošanu tika pastarpināti vainota galēji labējās politiķes Marinas Lepēnas atbalstīšanā.
Tagad viņu uzvarējušais prezidents Emanuels Makrons spēris pretsoli un izsludinājis jaunus likumus, lai cīnītos ar viltus ziņu izplatīšanu.
Makrons uzsver – pašlaik notiek mērķtiecīgi mēģinājumi izklīdināt līnijas starp meliem un patiesību, lai mazinātu uzticību liberālajai demokrātijai. Un republika no tā ir jāaizsargā.
“Ja mēs gribam aizsargāt liberālo demokrātiju, mums jābūt spēcīgiem likumiem un skaidriem noteikumiem. Tādēļ esmu nolēmis, ka mēs uzlabosim mūsu tiesisko sistēmu, lai aizsargātu demokrātiju no šīm viltus ziņām. Ja tiks konstatēta viltus ziņu izplatīšana,
tiesneši nepieciešamības gadījumā varēs pieprasīt izdzēst attiecīgo saturu, slēgt sociālo mediju kontus vai pat bloķēt piekļuvi interneta mājaslapām,” norādīja Makrons.
„Vēlēšanu laikā interneta platformās saturam nebūs līdzšinējie noteikumi. Kā zināt, viltus ziņas var ātri izplatīt, izmantojot vien dažus tūkstošus eiro un to izdarīt pilnīgi anonīmi. Tāpēc šīm platformām būs īpaši caurskatāmības pienākumi, it īpaši visam sponsorētajam saturam, lai būtu zināma informācijas izplatītāju identitāte un tiktu kontrolēta naudas plūsma,” pauda Makrons.
„Vilts ziņu gadījumā būs iespējams sākt tiesvedību, kuras gaitā, ja nepieciešams, būs jāaptur saturs, jāatslēdz mājas lapa no tīmekļa meklēšanas vai jāslēdz viltus ziņas izplatošie konti. Mediju uzrauga ietekme tiks stiprināta pret jebkādiem mēģinājumiem destabilizēt situāciju ar televīzijas kanāliem, kurus ietekmē citas valstis,” norādīja Makrons.
Makrons iepriekš asi kritizējis Kremļa finansētos medijus “RT” un “Sputņik”. Aizvadītajā vasarā kopīgā preses konferencē ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu Makrons tos atklāti apsūdzēja par „apmelojošu nepatiesību” un „maldinošas propagandas” izplatīšanu.
No šā gada līdzīgas pārmaiņas ieviesusi arī Francijas kaimiņvalsts Vācija, kur stingrākās kontroles dēļ jau sākti tiesu darbi saistībā ar galēji labējas politiķes izteikumiem.