Sevišķi liels satraukums valda galvaspilsētā Maskavā. “Mēs domājām, ka vīrusa uzliesmojuma virsotne būs pavasarī – aprīlī un maijā. Tagad redzam, ka tas, visticamāk, gaidāms jūnijā un jūlijā.
Saslimstība ir augsta par spīti tam, ka pusei Maskavas iedzīvotāju ir pūļa imunitāte, kas iegūta vai nu vakcinācijas, vai pārslimošanas ceļā. Redzam, ka Covid diezgan agresīvi turpina izplatīties,” atzīst Maskavas mērs Sergejs Sobjaņins.
Jaunieši ignorē noteikumus
Ņemot vērā epidemioloģiskās situācijas pasliktināšanos, Maskavā šonedēļ pastiprināti vairāki noteikumi. Piemēram, restorāni, kafejnīcas, bāri un klubi nevarēs strādāt no pulksten 23 vakarā līdz 6 rītā.
Tāpat kā tas bija iepriekš, Maskavas vadība iesaka uzņēmumiem organizēt darbu attālināti. Uz laiku slēgti arī bērnu rotaļu laukumi, sporta zāles un zooloģiskie dārzi.
“Tagad mēs uzņemam vairāk jauniešu nekā iepriekš, tā ir atšķirība. Tas ir saistīts ar piesardzības pasākumu neievērošanu Maskavā.
Viņi nenēsā maskas un izturas pavirši. Un, protams, arī zemais vakcinēto pilsoņu skaits,” spriež Maskavas 50. slimnīcas galvenais ārsts Aleksejs Pogoņins.
Neuzticas valsts varai
Saskaņā ar pētījumu, kas janvārī publicēts prestižajā medicīnas žurnālā “The Lancet”, Krievijā ražotās “Sputņik V” vakcīnas efektivitāte ir augstāka par 90 procentiem. Taču Krievijas iedzīvotāji nesteidz potēties pret Covid-19. Vismaz vienu vakcīnas devu saņēmuši tikai aptuveni 12 procenti valsts iedzīvotāju.
Aptaujas liecina, ka gandrīz divas trešdaļas iedzīvotāju nemaz neplāno vakcinēties. Krievijas analītiķi spriež, ka tas varētu būt saistīts ar diviem faktoriem. Pirmkārt, neuzticēšanos valsts varai. Otrkārt, regulāriem paziņojumiem valsts medijos par to, ka Krievija jau uzveikusi Covid-19 un no vīrusa vairs nav jābaidās.
Tikmēr Baltijas valstīs, tāpat kā pārējā Eiropā, saslimušo skaits pēdējās nedēļās krītas, pieaug vakcinēto iedzīvotāju īpatsvars. Igaunijā vakcīnu pret Covid-19 saņēmuši jau gandrīz 40 procenti iedzīvotāju.
Ņemot vērā šos faktorus, Igaunijas valdība otrdien vienojās par ierobežojumu tālāku mīkstināšanu. Piemēram, no 28. jūnija iekštelpās varēs pulcēties līdz 1000 cilvēku, bet āra pasākumos – līdz 5000.
Atvieglojumi attiecībā uz maksimālo dalībnieku skaitu attieksies uz sportu, darbu ar jaunatni, vaļaspriekiem un izglītību, kultūras pasākumiem, aktivitātēm baznīcās, SPA un citviet. Vēl plašāka pulcēšanās būs ļauta tiem, kuri uzrādīs Covid-19 sertifikātu.
Lietuvā vakcinēti vairāk nekā 40%
Arī Lietuvā turpina mīkstināt ierobežojumus. No ceturtdienas atcels darba laika ierobežojumu kafejnīcām, bāriem, restorāniem, naktsklubiem, kā arī kazino un citiem izklaides uzņēmumiem.
Vienlaikus visās minētajās vietās paliks spēkā prasība iekštelpās apkalpot tikai cilvēkus ar tā dēvētajām “iespēju pasēm”, kas apliecina, ka persona ir vakcinējusies pret Covid-19, pārslimojusi vai saņēmusi negatīvu testa rezultātu. Savukārt pārējos klientus varēs apkalpot tikai ārā. Lietuvā vismaz vienu vakcīnas devu saņēmuši jau vairāk nekā 40 procenti iedzīvotāju.