Covid-19 pandēmijai turpinot izplatīties visā pasaulē, arvien biežāk izskan viedokļi par to, ka vīrusu ierobežot vai apstādināt būs iespējams vien tad, kad tiks izstrādāta pienācīga vakcīna.
Pašreizējos krīzes apstākļos laboratorijas nepieredzētā ātrumā turpina pētījumus, taču līdz vakcīnai, visticamāk, vēl būs jāgaida vairāki mēneši. Lai šo procesu paātrinātu, ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutjērešs piektdien, 24.aprīlī, rīkoja videokonferenci ar pasaules valstu līderiem, norādot, ka visa pasaule saskaras ar nepieredzēti spēcīgu pretinieku. Tieši tāpēc starptautiskajām organizācijām, valstu līderiem un privātajam sektoram ir jāsadodas rokās, lai atbrīvotu pasauli no Covid-19.
Bet tikmēr koronavīrusa visvairāk skartajās Amerikas Savienotajās Valstīs, kur no slimības radītajām sekām dzīvību zaudējuši jau vairāk nekā 52 000 cilvēku un inficēto skaits jau sāk tuvoties miljonam, šajās dienās vislielākās diskusijas ir saistītas ar visai savdabīgo prezidenta Donalda Trampa minējumu, ka iespējams, koronavīrusu varētu ārstēt, injicējot pacientiem dezinfekcijas līdzekli.
Lai arī Baltais nams ir paziņojis, ka šie prezidenta izteikumi ir izrauti no konteksta un arī pats Tramps ir izteicies, ka ir runājis sarkastiski, prezidenta neapdomīgo viedokli tomēr asi kritizējuši gan mediķi, gan arī dezinfekcijas līdzekļu ražotāji, kuri ir spiesti informēt savus klientus nesekot prezidenta izteikumiem.
Tā, piemēram, Merilendas un Vašingtonas štati ir izdevuši oficiālus brīdinājumus, jo par dezinfekcijas līdzekļu injekciju efektivitāti patiešām interesējoties simtiem cilvēku.
Eksperti prezidenta izteikumus vērtē kā bezatbildīgus.
“Ir patiesi skumji, ka mūsu prezidents ir tik naivs par fundamentāliem cilvēku bioloģijas aspektiem, ka viņš varētu kaut ko tādu iedomāties. Viņa teiktais nav sakarīgs,” sacīja epidemiologs, Hārvarda Universitāte Maikls Mina.
Tikmēr daudzi citi štati joprojām domā par ieviesto ierobežojošo pasākumu pakāpenisku atcelšanu.
Piemēram, Džordžijas štata gubernators Braians Kemps ir devis atļauju atvērt fitnesa klubus, boulinga zāles, frizētavas, tetovēšanas salonus un atsevišķas citas darba vietas. Džordžija ir viena no tiem ASV dienvidu štatiem, kas ierobežojumus ieviesa viena no pēdējiem – vien aprīļa sākumā. Braians Kemps ir Republikāņu partijas atbalstītājs un viņa rīcību arī komentējis Donalds Tramps.
Viņš aicinājis nesasteigt ierobežojumu atcelšanu, vienlaicīgi gan aicinot Kempu darīt visu, kas nāks par labu Džordžijas iedzīvotājiem.
Vienlaikus Tramps piektdienas preses konferencē uzsvēra, ka kopumā ASV ar vīrusa ierobežošanu tiek galā veiksmīgi.
“Mēs turpinām redzēt pierādījumus tam, ka mūsu agresīvā stratēģija darbojas ļoti augstā līmenī. Kopumā valstī pozitīvo testu skaits ir būtiski samazinājies,” paziņoja Tramps.
Tikmēr štata gubernatora viedokli gan neatbalsta visi uzņēmēji un iedzīvotāji, kuri uzskata, ka Kemps ir rīkojies sasteigti.
“Cilvēki vēl joprojām saslimst un mirst. Neesmu pārliecināta, ka tas ir tā vērts - uzņemties risku un atsākt darbu,” medijiem pauda skaistumkopšanas salona pārstāve Šarlinda Rove.
Arī Džordžijas galvaspilsētas vadītāja Keiša Lansa Botomsa aicinājusi pilsētniekus palikt mājās, uzskatot uzņēmumu atvēršanu par bezatbildīgu rīcību. Galu galā, štatā ir reģistrēti vairāk nekā 22 000 inficēšanās un 900 Covid-19 nāves gadījumi.
Par ierobežojumu mīkstināšanu lemts arī Aļaskas un Oklahomas pavalstīs.
Veselības eksperti izteikuši bažas, ka tādējādi ASV vīruss varētu prasīt vēl vairāk dzīvību.
Džordžijas piemēram drīzumā varētu sekot arī Dienvidkarolīna, Teksasa un Tenesī, taču ir kāds “bet…” - neviens no šiem štatiem pašlaik neizpilda Baltā nama rekomendācijas, kas aicina atjaunot uzņēmējdarbības aktivitāti tikai tad, ja inficēšanās gadījumu skaits ir samazinājies divas nedēļas pēc kārtas.
Taču situācija ir ļoti saspringta, jo dažu nedēļu laikā ASV bezdarbnieku skaits ir palielinājies par vairāk nekā 26 miljoniem.
Džordžijas štata nodarbinātības jurists Džeimss Redfords aģentūrai “Reuters” pieļāvis, ka, iespējams, viens no mērķiem štata ekonomikas atvēršanai ir panākt iedzīvotāju atgriešanos darba tirgū. Tādējādi tiktu samazināts valsts piešķirto bezdarbnieku pabalstu apmērs, cerot, ka cilvēkus virs ūdens noturēs privātais sektors.
KONTEKSTS:
Pasaulē ar Covid-19 koronavīrusu līdz aprīļa vidum inficējušies jau vairāk nekā 2,7 miljoni cilvēku, upuru skaits pārsniedz 190 000.
ASV inficējušies visvairāk cilvēku pasaulē, bet Covid-19 epicentrs aizvien ir Ņujorka. Tur sasirgušo skaits tuvojas 300 000, bet dzīvību zaudēji vairāk nekā 21 000.
Savukārt Eiropā vīruss patlaban visstraujāk izplatās Lielbritānijā. Daudzās valstīs pandēmijas ierobežošanai tika ieviesti stingri pulcēšanas ierobežojumi un noteikta karantīna, bet, situācijai uzlabojoties, dažas valstis sākušas spriest par ierobežojumu mīkstināšanu.