Dienas ziņas

Asistenti neredzīgajiem visbiežāk ir tuvinieki

Dienas ziņas

Ungārijas bruņotie spēki pastiprināti sargā robežu

Bažas par omikrona izplatību pieaug visā pasaulē

Covid-19 vīrusa omikrona variants rada bažas par smagu ziemu Eiropā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 10 mēnešiem.

Eiropā un visā pasaulē arvien lielākas bažas rada nesen atklātais Covid-19 vīrusa omikrona variants, kas strauji izplatās. Eksperti prognozē, ka tuvākajās nedēļās omikrons kļūs par dominējošo Covid-19 paveidu Eiropā. 

Covid-19 omikrona variants rada bažas par smagu ziemu Eiropā
00:00 / 03:28
Lejuplādēt

Novembra beigās Dienvidāfrikā atklātais Covid-19 vīrusa omikrona paveids līdz šim ir konstatēts vismaz 80 valstīs. Pasaules Veselības organizācija (PVO) norāda, tas izplatās straujāk nekā līdz šim zināmie vīrusa paveidi, tāpēc ir pamats satraukumam.

PVO īpašais pārstāvis Covid-19 jautājumos Deivids Nabarro sacīja, ka ar omikrona paveidu inficēto skaits dubultojas ik pēc divām trīs dienām. Nabarro norādīja, ka izvairīties no augstas mirstības izdosies tikai ļoti lielas veiksmes gadījumā. Viņš līdz šim par Covid-19 neesot bijis tik noraizējies, kā tagad.

„Mūs satrauc tas, ka cilvēki omikronu maldīgi uzskata par paveidu, kas izraisa vieglu saslimšanu.

Pat tad, ja omikrons retāk noved pie smagas slimības gaitas, milzīgais saslimšanas gadījumu skaits atkal pārslogos veselības aprūpes sistēmas.

Mums ir jādara divas lietas, lai novērstu smagas saslimšanas un nāvi. Pirmkārt, mums ir jāizmanto vakcinācija. Otrkārt, ir jādara viss iespējamais, lai samazinātu vīrusa izplatību un samazinātu uzliesmojuma apjomu, samazinot mūsu kontaktus un darot visu nepieciešamo, lai apturētu šī vīrusa pārnešanu,” Nabarro sacīja intervijā televīzijas kanālam „Sky News”.

Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs (ECDC) ir paaugstinājis vīrusa omikrona paveida ietekmes uz sabiedrības veselību riska novērtējumu no „augsts līdz ļoti augsts” uz „ļoti augsts”.

Centra eksperti lēš, ka līdz janvāra vidum vīrusa omikrona paveids izplatības ziņā apsteigs delta paveidu un kļūs par dominējošo paveidu Eiropā.

Varot diezgan droši apgalvot, ka jaunā paveida dēļ hospitalizēto pacientu un nāves gadījumu skaits šoziem būšot lielāks, nekā iepriekš prognozēts.

Aģentūras vadītāja Andrea Amona brīdina, ka ar vakcināciju nebūs pietiekami, lai novērstu vīrusa omikrona paveida izplatību un kaitējumu, tāpēc esot nepieciešami papildu drošības pasākumi.

„Nebūs laika, lai strādātu pie robiem vakcinācijā, kas joprojām pastāv. Nekavējoties ir jāveic stingri pasākumi, lai turpmākajos mēnešos samazinātu vīrusa pārnešanu un atvieglotu veselības aprūpes sistēmu smago slogu, un aizsargātu visneaizsargātākos cilvēkus. Valstīm ir vairākas izvēles, kā reaģēt pirms gaidāmajiem svētkiem.

Mēs jau iepriekš esam teikuši, ka ir nepieciešams no jauna ieviest un pastiprināt nefarmaceitiskos pasākumus, lai samazinātu pašlaik dominējošā Covid-19 vīrusa delta paveida pārnešanu, piebremzētu omikrona paveida izplatību un kontrolētu ar Covid-19 saistīto slogu,” sacīja Amona.

Vai omikrons ir lipīgāks par citiem paveidiem, vai tas ir izturīgāks pret esošajām vakcīnām, vēl ir pāragri spriest. Amerikāņu zinātnieki gan norāda, ka sākotnējie klīniskie pētījumi liecina - bažām ir reāls pamats un visiem pēc iespējas ātrāk nepieciešams saņemt balstvakcīnu. Līdz šim ES pilnībā vakcinēti ir tikai 66% iedzīvotāju.

"Omikrons neapšaubāmi apdraud divu devu mRNS vakcīnas izraisīto antivielu iedarbību un samazina vispārējo aizsardzību. Vienlaikus zināma aizsardzība pret smagu slimības gaitu tomēr saglabājas," norādīja ASV Alerģiju un Infekciju slimību institūta direktors Antonijs Fauči.

Norvēģijā, kur ir viens no lielākajiem omikrona perēkļiem Eiropā, vairākos reģionos mācības tagad noritēs attālināti un daudzviet slimnīcās ierobežots pakalpojumu klāsts. Polijā, kur ceturtdien atklāts pirmais omikrona gadījums, ierobežota pulcēšanās un slēgti naktsklubi. Itālijā savukārt no ceturtdienas ieceļotājiem nepietiek ar derīgu Covid-19 sertifikātu, tagad jāuzrāda arī negatīvs tests.

Francijas valdība ceturtdien paziņoja, ka sestdien pusnaktī valstī spēkā stāsies aizliegums bez īpašas nepieciešamības ceļot uz Lielbritāniju un ieceļot no Lielbritānijas.

Šāds lēmums pieņemts, lai ierobežotu Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatību Francijā. Kaimiņos esošajā Lielbritānijā pēdējās dienās ir atklāts liels skaits inficēšanās gadījumu ar omikrona paveidu.

Vīrusa omikrona paveida straujā izplatība Eiropā būs viens no centrālajiem jautājumiem šodien notiekošajā 27 Eiropas Savienības dalībvalstu līderu sanāksmē Briselē. Viņi spriedīs par nepieciešamību turpināt koordinēt dalībvalstu centienus ierobežot vīrusa izplatību tā, lai tas pēc iespējas mazāk ietekmētu iedzīvotāju un preču kustību ES teritorijā.

KONTEKSTS:

Dienvidāfrikas Republikas zinātnieki 24. novembrī pavēstīja, ka konstatējuši jaunu Covid-19 vīrusa variantu ar lielu skaitu mutāciju, kas vainojams straujā infekcijas gadījumu skaita pieaugumā.

Reaģējot uz šo ziņu, daudzas valstis, tostarp arī Eiropas Savienības dalībvalstis, ir apturējušas lidojumus no Āfrikas dienvidvalstīm. Latvijas valdība noteikusi ceļošanas ierobežojumus uz astoņām Āfrikas valstīm.

Zinātnieki uzskata, ka jaunais variants var būt lipīgāks par Covid-19 vīrusa delta jeb Indijas variantu. Jaunā vīrusa paveida apzīmēšanai piešķirts grieķu alfabēta 15. burts – omikrons.

Izskanēja arī, ka jaunais variants varētu būt rezistentāks pret pašreizējām Covid-19 vakcīnām. Tomēr "Pfizer"/"BioNTech" vakcīnas ražotāji nākuši klajā ar informāciju, ka pēc trīs devu saņemšanas ir nodrošināta aizsardzība pret Covid-19 omikrona paveidu. PVO norādījusi – "ļoti mazticams", ka esošās Covid-19 vakcīnas nesniegtu nekādu aizsardzību pret omikrona paveidu, un nav konstatēts, ka tas izraisītu smagāku saslimšanu nekā iepriekšējie Covid-19 paveidi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti