Svētdien Šrilankā teju vienlaikus trīs baznīcās un trīs viesnīcās notika sprādzieni, kurus sarīkoja teroristi pašnāvnieki. Valsts tiesu medicīnas dienesta pārstāvis norādīja, ka uzbrukumos pavisam piedalījušies septiņi spridzinātāji pašnāvnieki. Medijos jau izplatījušies videomateriāli, kuros redzams, kā viens no teroristiem ar smagu mugursomu mirkli pirms sprādziena ierodas vienā no baznīcām. Sprādzieni īstenoti galvaspilsētā Kolombo, kā arī divās citās Šrilankas pilsētās.
Policija paziņojusi, ka teroraktus divās no trim viesnīcām īstenojuši divi musulmaņu brāļi, kas nākuši no kādas bagātas Kolombo garšvielu tirgotāja ģimenes. Viņi darbojušies vietējā teroristu grupējuma sastāvā, ko valdība apsūdz sprādzienu sarīkošanā.
Tāpat policija atklājusi, ka ticis plānots uzbrukums vēl kādai viesnīcai, taču tas nav īstenots. Likumsargi pieļauj, ka pašnāvnieks pārdomājis vai radušās problēmas ar sprāgstvielu detonēšanu. Sastopoties ar policiju, pašnāvnieks uzspridzinājies.
Otrdien policija uzspridzinājusi arī kādu aizdomīgu furgonu, taču nav evakuējusi apkārtni, tādējādi pārbiedējot iedzīvotājus un raisot bažas par vēl vienu uzbrukumu. Pēc likumsargu sniegtās informācijas, saistībā ar sprādzieniem aizturēto skaits šobrīd sasniedzis jau 40 cilvēkus.
Par svētdien notikušajiem teroraktiem Šrilankā atbildību otrdien uzņēmies teroristiskais grupējums "Daīš". Aktivizējoties operācijām pret to, grupējums Sīrijā un Irākā tagad zaudējis visas agrākās teritorijas. Pašlaik tas cenšas nostiprināties Lībijā un Afganistānā, kā arī uzņēmies atbildību par teroraktiem Eiropā.
Konkrēti pierādījumi šī teroristiskā grupējuma saistībai ar sprādzieniem gan nav, un "Daīš" arī iepriekš ir uzņēmusies atbildību par uzbrukumiem, kurus tā nav pastrādājusi.
Šrilankas aizsardzības ministra vietnieks Ruvans Vidževardene norādījis, ka sprādzienus sarīkojis vietējais grupējums. Tas bijis saistīts ar mazpazīstamu Indijas islāmistu grupējumu, kas tika dibināts pērn. Ministra vietnieks arī skaidrojis, ka sprādzieni bijusi atmaksa par martā Jaunzēlandē divās mošejās sarīkoto slaktiņu. Tas atklāts sākotnējā izmeklēšanā, kuras ietvaros Šrilanka saņem starptautisku atbalstu.
Pēc svētdien trīs baznīcās un trīs viesnīcās notikušajiem sprādzieniem bojāgājušo skaits pieaudzis līdz 321 cilvēkam. Bojāgājušo vidū ir 39 citu valstu pilsoņi un vismaz 45 bērni. Savukārt vairāk nekā 500 cilvēki ir ievainoti. Kāds galvaspilsētas Kolombo iedzīvotājs stāstīja par šausminošajām ainām, kas pavērušās uzbrukuma vietā vienā no baznīcām.
„Tur bija cilvēki bez rokām un citām ķermeņa daļām. Cilvēku locekļi sprādziena rezultātā bija izmētāti visapkārt. Tos, kuriem vēl bija dzīvības pazīmes, es palīdzēju iecelt ātrās palīdzības mašīnās. Kad iegāju baznīcā un ieraudzīju cilvēku ķermeņus, es uzreiz sāku raudāt. Nespēju apjēgt, ka cilvēki var iet bojā šādā veidā. Kad to ieraudzīju, mana sirds salūza,” stāstīja kāds aculiecinieks.
Valstī ir izsludināts ārkārtas stāvoklis. Likumsargiem visos policijas iecirkņos Šrilankas galvaspilsētā Kolombo ir ieteikts būt īpaši modriem, jo tiek pieļauts, ka pilsētas ielās varētu pārvietoties teroristi ar sprāgstvielām pilnu kravas automašīnu un furgonu. Pieminot teroraktu upurus, otrdien visā valstī tika ievērots klusuma brīdis un norisinās bēres.
Taču visvairāk jautājumu tiek uzdots tieši par nespēju novērst uzbrukumus, par kuru plānošanu varas iestādes bija laicīgi informētas.
“Kad tas viss nomierināsies, mēs runāsim par to, ko varēja izdarīt. Visticamāk, daži zaudēs savus amatus. Reliģiskie un politiskie līderi aicina uz mieru. Neraugoties uz domstarpībām, visi cilvēki, kas šodien uzstājās parlamentā, aicināja uz mieru valstī,” uzsvēra Šrilankas premjerministrs Ranils Vikremesinghe.
Starp Šrilankas prezidentu un premjerministru valda milzīgas domstarpības, un tās jau iepriekš kavējušas valdības lēmumu pieņemšanu. Premjers vairs netiek aicināts arī uz Drošības padomes sēdēm.