ĪSUMĀ:
- Šonedēļ Latvijas prokuratūra pieprasīja Dānijai izdot Misāni mūsu valstij.
- Tas saistīts ar jauniem pierādījumiem un Misānes atzīšanos par noziegumiem, par kuriem iespējams saukt viņu pie atbildības Latvijā.
- Pierādījumus iesniegusi Misānes māsa. Tas nav darīts agrāk, baidoties, ka tos izmantos DĀR.
- Tagad Dānijas tiesa atcēlusi Misānes izdošanu DĀR, un Misāni izdos Latvijai.
- Advokāts norādīja, ka Dānijai Misāne Latvijai jāizdod 20 dienu laikā.
- Misānes ģimene pateicas par atbalstu Latvijā, arī amatpersonām un medijiem.
- Latvija saistībā ar Misānes lietu vērsusies ECT, bet, visticamāk, sūdzību atsauks.
Misānes advokāts Dānijā Henriks Stagetorns apstiprināja, ka Dānijas tiesa ir lēmusi par labu Misānes izdošanai uz Latviju. Viņš atzīmēja, ka sieviete ir jāizdod Latvijai 20 dienu laikā.
Skaidrojot procedūru, aizstāvis norādīja, ka Dānijas prokuratūra tagad nosūtīs vēstuli Latvijas prokuratūrai, kurai pēc tam ir jānosūta uz Dāniju policijas konvojs, kas Misāni nogādās Latvijā. Viņš arī piebilda, ka DĀR uzsāktais kriminālprocess pret Misāni pašlaik ir iesaldēts.
Lēmumu par atteikšanos izdot Misāni Āfrikas valstij Dānijas ģenerālprokurors Jāns Rekendorfs pieņēmis, jo Latvijas Ģenerālprokuratūra pēc jaunu pierādījumu saņemšanas izdeva Eiropas apcietinājuma orderi pret Misāni un nosūtīja Dānijas kompetentajai iestādei aicinājumu viņu izdot Latvijai.
Tagad Misāne tiks izdota Latvijai, kur viņa atzīta par aizdomās turēto par izvairīšanos no tiesas vai bāriņtiesas nolēmuma, par sveša finanšu instrumenta vai maksāšanas līdzekļa nolaupīšanu un par dokumenta viltošanu.
Ceturtdienas tiesas sēdē Kopenhāgenas pilsētas tiesā Misāne izskatījās nogurusi, taču atvieglota, vēsta "Ritzau".
Drīz pēc Dānijas tiesas lēmuma Misānes ģimene izplatījusi paziņojumu ar pateicību Ārlietu ministrijai un ministram Edgaram Rinkevičam, Tieslietu ministrijai, Ģenerālprokuratūrai, arī Valsts prezidentam Egilam Levitam un prezidenta kancelejai, kā arī medijiem.
“Jā, mūs sadzirdēja arī politiķi. Paldies tiem, kuriem Kristīnes Misānes lieta bija un ir pārliecība, nevis “ordenis”,” norādīts ģimenes paziņojumā.
Tajā arī norādīts, ka Misānei tagad nāksies atbildēt par saviem nodarījumiem tiesas priekšā, bet būtiski, ka tā būs Latvijas Republikas tiesa.
Ģenerālprokuratūrā Latvijā tika saņemti jauni pierādījumi kriminālprocesa sākšanai, kas parāda, ka viņa atzīta par aizdomās turēto ne tikai bērna saskarsmes tiesību pārkāpšanā. Pārkāpumi ir pietiekami smagi, lai pieprasītu Misānes izdošanu Latvijai. Prokuratūra vēstulē premjerministram par paveikto Misānes lietā arī raksta, ka 17. februārī tā saņēma Misānes pašrocīgi uzrakstītu vaļsirdīgu atzīšanos. Tajā pašā dienā Rīgas tiesas apgabala prokuratūrā tika ierosināts kriminālprocess. Misāne tika atzīta par aizdomās turēto par Dienvidāfrikā iespējami izdarītiem noziegumiem.
Nepieciešamo informāciju par māsas Dienvidāfrikā pieļauto dokumenta viltošanu iesniegusi Mārīte Batraka.
"Viņa mēģināja iesniegt Dienvidāfrikas bankā dokumentus ar viltotu partnera parakstu, lai iegūtu nerezidenta kontu. Viņai nebija uzturēšanās atļaujas tajā valstī, viņa tur bija vienkārši kā tūrists. Tāpēc bija sava veida problēmas iegūt kādu kontu," stāstīja Batraka.
Uz jautājumu, kāpēc šos datus neiesniedza Latvijas prokuratūrā jau ātrāk, Batraka atzina, ka pirms Dānijas tiesas lēmuma par Misānes neizdošanu uz Dienvidāfriku bijušas bažas, ka šo informāciju savā labā varētu izmantot Dienvidāfrikas iestādes.
Pašlaik Misāne un piederīgie gaida vēstuli no Dānijas prokuratūras un tiesas ar apliecinājumu, ka viņas izdošana uz Dienvidāfriku ir atcelta un spēkā stājas izdošana uz Latviju. Tad 10 līdz 12 dienu laikā sagaidāms, ka pēc Latvijas Ģenerālprokuratūras uzdevuma Valsts policijas konvojs dosies uz Kopenhāgenu, lai Misāni vestu uz aizturēšanas vietu Latvijā.
Vienlaikus spēkā ir arī valdības atbalstītais Ārlietu ministrijas ierosinājums saistībā ar Misānes lietu vērsties ar sūdzību pret Dāniju Eiropas Cilvēktiesību tiesā. Otrdien, kad valdība lēma šo sūdzību, vēl nebija nojaušams par pavērsienu Misānes lietā un viņas drīzo izdošanu tiesāšanai Latvijā. Paredzams, ka šo prasību visai drīz varētu atcelt.
KONTEKSTS:
2018. gada decembrī Misāni, kura lidoja darba darīšanās, Dānijas lidostā aizturēja un apcietināja, jo Dienvidāfrika pēc bērna tēva apsūdzības viņu izsludināja meklēšanā par bērna nolaupīšanu, dokumentu viltošanu un citiem pārkāpumiem. Misānei Dienvidāfrikā draud cietumsods līdz 15 gadiem. Pati Misāne iepriekš skaidroja, ka no Dienvidāfrikas bēga, glābjot sava bērna dzīvību.
Iepriekš Misānes izdošana Dienvidāfrikai bija paredzēta tikai divas dienas pirms Dānijas apgabaltiesā plānots lemt par sievietes iespējamo atbrīvošanu, taču vēlāk Dānija īslaicīgi atlika Misānes izdošanu. Tomēr Dānijas tiesa 14.februārī lēma neatbrīvot apcietinājumā esošo Latvijas pilsoni.
Latvijas valdība Misānes lietā ir vērsusies ar sūdzību Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT), norādot, ka Dānija nav novērtējusi cilvēktiesību ievērošanas apstākļus DĀR cietumos un citus aspektus. Saistībā ar šo sūdzību Latvija lūdza ECT šajā lietā piemērot pagaidu noregulējumu, nosakot Misānes izdošanas liegumu. ECT trešdien nolēmusi atteikt noteikt šādu liegumu.
Jauns pavērsiens lietā notika 18. februārī, kad Latvijas tiesa pēc Ģenerālprokuratūras lūguma apstiprināja aresta orderi par Misānes izdošanu Latvijai. Aresta orderis prasīts, jo saņemti jauni pierādījumi kriminālprocesa sākšanai Latvijā. Iepriekš prokuratūrai bija pierādījumi tikai par bērna saskarsmes tiesību pārkāpšanu – šis pārkāpums nav pietiekami smags Latvijas pilsones izprasīšanai no citas valsts, skaidroja prokuratūrā.