Ierobežojumu atcelšana nozīmē, ka Dānijas iedzīvotājiem vairs nebūs obligāti jālieto sejas maskas, nevajadzēs uzrādīt Covid-19 sertifikātu, kā arī atcelti ierobežojumi, kas bija noteikti restorānu, kafejnīcu un izklaides vietu darbībai.
Vairāk nekā 60% dāņu ir saņēmuši vakcīnas balstdevu
Ierobežojumu atcelšana notiek laikā, kad Dānijā ir ļoti augsts Covid-19 izplatības līmenis, katru dienu tiek reģistrēti 40 000 līdz 50 000 inficēšanās gadījumu.
Taču, ņemot vērā augsto vakcinācijas līmeni un to, ka Covid-19 vīrusa omikrona variants nav tik bīstams, Dānijas valdība un mediķi uzskata, ka kovids šobrīd nerada pārāk lielus draudus sabiedrības veselībai.
“Mums ļoti liela daļa pieaugušo ir saņēmuši trīs vakcīnas devas,” ziņu aģentūrai “AFP” stāsta Roskildes universitātes epidemioloģe Lone Simonsena.
Vairāk nekā 60% dāņu ir saņēmuši Covid-19 vakcīnas balstdevu, salīdzinot ar vidēji 45% Eiropas Savienībā. Ja tam klāt pieskaita nesen pārslimojušos cilvēkus, tad Dānijas eksperti lēš, ka ap 80% sabiedrības šobrīd varētu būt pasargāti no smagas saslimšanas ar koronavīrusu.
Situācija slimnīcās ir stabila
Tomēr būtiskākais arguments ir, ka atšķirībā no iepriekšējiem saslimstības viļņiem šoreiz slimnīcu piepildījums, ir sevišķi intensīvās terapijas nodaļās, ir stabils. Līdz ar to tiek secināts, ka veselības aprūpes sistēma var tikt galā ar šo situāciju.
“Omikrons vakcinētiem cilvēkiem nav tik bīstams, tādēļ mēs uzskatām, ka ierobežojumu atcelšana ir saprātīgs lēmums,” norāda Simonsena.
Viņa skaidro, ka pēc divus gadus ilgās pandēmijas plosīšanās lielākā daļa cilvēku ir ieguvuši imunitāti, vai nu vakcinējoties, vai arī izslimojot šo slimību.
“Tā arī beidzas pandēmijas, spriežot pēc piemēriem, ko mēs zinām no vēstures,” secina Simonsena.
Mediķi norāda, ka pēc ierobežojumu atcelšanas pašiem iedzīvotājiem būs vairāk jādomā par savu un apkārtējo veselību. Cilvēkiem, kas inficējušies ar Covid-19, ieteikts vismaz četras dienas ievērot pašizolāciju.
Daži ierobežojumi gan paliek spēkā, piemēram, pansionātus drīkstēs apmeklēt tikai ar Covid-19 sertifikātu un jālieto sejas maska.
Dānija septembrī jau mēģināja atgriezties pie normālas dzīves, atceļot ierobežojumus, taču Covid-19 izplatības pieaugums novembrī piespieda valdību tos atkal atjaunot.
Par ierobežojumu mazināšanu lemj arī citviet Eiropā
Tagad lēmumu samazināt ierobežojumus pieņēmusi arī Īrija. Arī tur ir atcelti darba laika ierobežojumi bāros un restorānos, kā arī prasība uzrādīt Covid-19 sertifikātus un distancēties.
Beļģijā un Nīderlandē pagaidām valda piesardzīgāka pieeja. Pirms dažām dienām Beļģijā līdz pusnaktij tika pagarināts bāru un restorānu darba laiks. Tika atvērti arī bērnu izklaides centri un akvaparki. Tomēr naktsklubi joprojām ir slēgti. Savukārt martā Covid-19 sertifikāti vairs nebūs derīgi, ja nav saņemta vakcīnas balstdeva.
Tomēr politiķi sola, ka prasība pēc Covid-19 sertifikātu uzrādīšanas sabiedriskajās vietās tiks atcelta, tiklīdz tas būs iespējams. Arī Beļģijā galvenais arguments ierobežojumu mīkstināšanai ir stabila situācija slimnīcās.
Francijā no 2. februāra ir atcelti apmeklētāju skaita ierobežojumi koncertzālēs, stadionos un citos pasākumos. Tomēr, ja līdz šim daudzviet bija iespējams iekļūt ar negatīvu testu, tad tagad pasākumus, kafejnīcas un bārus var apmeklēt tikai pēc vakcinācijas. Daudzos gadījumos sertifikāts ir derīgs tikai, ja ir arī balstvakcīna. Šobrīd 93% Francijas pieaugušo ir saņēmuši vismaz vienu poti.
Savukārt Austrija nesen ir atcēlusi prasību nevakcinētiem palikt mājās. Ir stājusies spēkā arī prasība pēc obligātās vakcinācijas visiem pieaugušajiem. Pretējā gadījumā būs jāmaksā sods, kas var sasniegt pat 3600 eiro.
Visai stingri noteikumi tiek saglabāti arī Vācijā. Savukārt Kiprā pareizticīgo baznīcas vadība no amata plāno atstādināt nevakcinētus priesterus, kuri mudina nepotēties.