Par jauno "Brexit" ministru iecelts Dominiks Rābs, pirmdien paziņojusi Lielbritānijas premjerministres Terēzas Mejas kanceleja.
Meja, komentējot Deivisa atkāpšanos, paziņojusi, ka nepiekrīt viņa teiktajam par izstāšanās sarunu kvalitāti. "Man ļoti žēl, ka jūs esat izlēmis pamest valdību, kad mēs jau esam panākuši tik lielu progresu un kad mums atlikuši tikai astoņi mēneši līdz likumā noteiktajam datumam,” atbildes vēstulē norādījusi Meja.
“Brexit” jautājums patiešām plosa Lielbritānijas politisko vidi.
Tādēļ vēl aizvadītās nedēļas nogalē premjerministre Meja savā lauku rezidence sasauca visus valdības ministrus, lai pieņemtu kopīgu lēmumu par to, kā risināt tālākās sarunas ar ES īpaši par tirdzniecības jautājumiem jau pēc aiziešanas no bloka. Taču, lai arī ministri vienošanos parakstīja, jau tad vairāki pauda neapmierinātību ar plānu, sakot, ka tas ir pārāk ES piekāpīgs.
Eksperti norāda, ka Deivisa atkāpšanās ir smags trieciens Mejai, kuru šobrīd kritizē gan “Brexit” atbalstītāji, gan arī tā pretinieki. Uzskati ļoti dalās gan viņas valdībā, gan pašas pārstāvētajā Konservatīvajā partijā.
Ja valdību atstās vēl kāds ministrs, nav izslēgts, ka tas var novest pie valdības krišanas, tā domā britu mediji.
Deiviss ir jau sestais kabineta loceklis, kurš gada laikā ir aizgājis no Mejas valdības.
Satraukumu paudušas arī citas Lielbritānijai piegulošās zemes. Velsas valdība oficiāli paziņojusi, ka Londonā šobrīd valda haoss un to ir steidzami jārisina.
Pirmdien Meja uzrunā Britu parlamentu, lai izklāstītu nedēļas nogalē pieņemtā plāna saturu, ko ir paredzēts iesniegt Briselei.
Sarunas ar ES patlaban ir iestrēgušas, jo abas puses nespēj vienoties par to, kā risināt tirdzniecības attiecības jau pēc tam, kad Lielbritānija būs aizgājusi no bloka. Gan Londona, gan Brisele ir ieinteresētas saiknes nepazaudēt, taču Lielbritānijai nāktos saglabāt brīvākas pilsoņu pārvietošanās iespējas, ko Lielbritānija nevēlas, sakot, ka viens no „Brexit” iemesliem ir migrācijas ierobežošana.
KONTEKSTS:
2016.gada jūnijā 52% iedzīvotāju referendumā nobalsoja par Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES. Valdība oficiālo pieteikumu par aiziešanu no ES iesniedza 2017.gada martā, bet Lielbritānijas izstāšanās sarunas no ES sākās 2017.gada jūnijā. Lielbritānijas izstāšanās no ES paredzēta 2019.gada 29.martā. Pēc tam ir paredzēts gandrīz divus gadus garš pārejas posms. Šajā laikā Apvienotajā Karalistē vēl darbosies visi līdzšinējie ES likumi.