Jau svētdien Eiropas Savienības galvaspilsētā ieradīsies visu dalībvalstu vadītāji, lai apstiprinātu Lielbritānijas un Eiropas Savienības vienošanos par izstāšanās sarunām.
Tomēr līdz tam Meja un Junkers vēl pārrunās aktuālāko, taču diplomātiski avoti ziņo, ka šajā dialogā vairs nebūs izšķirošu jautājumu, un arī rīt sagaida tikai dokumentu parakstīšanu.
Pēc vairāk nekā gadu ilgām un dramatisma pilnām sarunām Eiropas Savienība (ES) un Lielbritānija beidzot ir gatavas tuvoties brīdim, kad noslēgt izstāšanās sarunu līgumu un arī apstiprināt nākotnes redzējumu.
Pēdējā brīdī vēl neapmierinātību pauda Spānija, kurai ir bažas par Gibraltāra nākotni, taču šo jautājumu šobrīd intensīvi risinot diplomātu līmenī.
Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers arī norādīja, ka tagad Eiropas Savienības padome pārņem vadību no Eiropas Komisijas, kas savu darbu sarunās ir izdarījusi, un tagad tā būs atbildīga par to, kā risināt ES un Lielbritānijas nākotnes attiecības, kurās uzmanību pievērsīs arī Madrides prasībām.
KONTEKSTS:
Lielbritānijas premjere Terēza Meja turpina uzstāt, ka panāktā vienošanās par izstāšanos no Eiropas Savienības (ES) ir labākais iespējamais risinājums. Provizorisku atbalstu šim dokumentam pirmdien, 19. novembrī, Briselē izteica arī 27 Eiropas Savienības valstu ārlietu ministri. Tomēr vairāki britu Konservatīvās partijas biedri nav apmierināti ar tekstu un turpina mēģinājumus gāzt premjeri Meju no amata, cerot, ka sarunas vēl ir iespējams atsākt.
2016. gada jūnijā 52% iedzīvotāju referendumā nobalsoja par Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES. Valdība oficiālo pieteikumu par aiziešanu no ES iesniedza 2017. gada martā, bet Lielbritānijas izstāšanās sarunas no ES sākās 2017. gada jūnijā. Lielbritānijas izstāšanās no ES plānota 2019. gada 29. martā. Pēc tam ir paredzēts gandrīz divus gadus garš pārejas posms.