Dombrovska partijas biedri EP Sandra Kalniete un Krišjānis Kariņš uzsver, ka Dombrovskis sevi ir parādījis labi un par viņa kompetenci šaubu lielākajai deputātu daļai neesot. Tomēr viņš ir kļuvis par daļu no politiskās tirgošanās starp Eiropas Tautas partiju un sociāldemokrātiem.
Tās ietvaros abas partijas nav pārliecinātas, vai viņu kandidāts patiešām tiks atbalstīts un tādēļ tur par “politisko ķīlnieku” otrās partijas kandidātu, skaidro Kalniete.
“Šodien vakarā, ap pulksten 22, būs galīgā vienošanās tādā formalizētā veidā. Faktiski viņa jau ir panākta. Dombrovskis ir paketē, kurā ir [iespējamais vides komisārs Migels Ariass] Kanjete, [potenciālais finanšu stabilitātes jautājumu komisārs Džonatans] Hils, [iespējamais budžeta un nodokļu komisārs Pjērs] Moskovisī un [potenciālais nodarbinātības, attīstības un investīciju komisārs Jirki] Katainens. Un, ja es pareizi saprotu, ka Moskovisī būs pēdējais, par kuru balsos, tieši tāpēc, ka mēs nevaram paļauties, ka sociālisti individuālā līmenī pildīs tās saistības, ko frakcija ir uzņēmusies,” saka Kalniete.
Varbūtību, ka EK apstiprināšana varētu būt apgrūtināta, Dombrovska noliedz arī laikraksta „Financial Times” Briseles biroja vadītājs Pīters Špīgels. „To komisāru skaits, kuriem šobrīd ir problēmas, ir lielāks nekā iepriekš – tie ir pieci līdz seši komisāri un, iespējams, viņiem var tikt samainīti portfeļi. Abu lielo politisko grupu vadītāji tagad mēģina pārliecināt savus grupu biedrus atbalstīt šos komisārus. Bet šoreiz process ir bijis daudz politiskāks un skarbāks šiem kandidātiem nekā daudzi gaidīja,” saka Špīgels.
Ilggadējais „Financial Times” žurnālists – viens no labākajiem parlamenta aizkulišu pārzinātājiem teic – Dombrovska noklausīšanās bija garlaicīga, bet tas esot labi - satraukumam par viņa apstiprināšanu nav pamata. „Tie, kas bija interesanti, kas bija skaļi – tie ir tie, kam tagad it problēmas ar apstiprināšanu. Dombrovska garlaicīgums bija tieši tas, ko viņi droši vien vēlējās,” sacīja Špīgels.
Eirodeputāti, kuri balsos par jauno komisiju, Dombrovska gaidāmo viceprezidenta amatu vērtē kā izaicinājumu. Arī no Latvijas ievēlētais Eiropas Parlamenta deputāts Roberts Zīle atzīst, ka ir šaubas, vai Dombrovskis spēs tikt galā ar savā pakļautībā esošajiem komisāriem. „Ir bažas, bet ne tāpēc, ka Valdis Dombrovskis nebūtu labs kompromisa, jo viņš ir. Bet pirmo reizi ir tāds viceprezidents bez portfeļa, bet pārraudzība nav īsti definēta,” atzīmē Zīle.
Šobrīd komisāru apstiprināšanu apgrūtina ne tikai neskaidrības komisijas hierarhijā, bet arī Eiroparlamenta politiskā sadrumstalotība, kas šoreiz ir lielāka nekā bija iepriekšējā sasaukumā.
Arī iepriekš komisijas veidošana bijusi smagnēja un asiņaina. 2010.gadā apstiprināto komisiju veidoja pat piecus mēnešus un tas prasīja bulgāru komisāra nomaiņu. 2004.gadā tikai nomainīti veseli divi komisāri – Ingrīda Ūdre un itāļu komisārs Roko Butiljone.
Valdis Dombrovskis ir Latvijas izvirzītais kandidāts darbam Eiropas Komisijā. Eiropas Parlamenta vēlēšanās jūnija sākumā viņa pārstāvētā partija „Vienotība” uzvarēja, un Dombrovskis bija tās pirmais numurs. Pēcāk koalīcija un valdība apstiprināja Dombrovska kandidatūru darbam EK. Sākotnēji Dombrovski minēja kā kandidātu citiem amatiem, piemēram, EK prezidents. Tomēr septembra sākumā kļuva skaidrs, ka viņš varētu kļūt par EK viceprezidentu jeb eiro un sociālā dialoga komisāru.