Doneckas apgabalā joprojām ir vairāk nekā 300 000 civiliedzīvotāju. Krievijas karaspēka apšaudēs Doneckas apgabalā pēdējās diennakts laikā nogalināti vismaz pieci civiliedzīvotāji un 21 ievainots.
Krievija apšauda Ukrainas pilsētas
Doneckas apgabala pilsētas kļuvušas par nākamo Krievijas mērķi pēc tam, kad tas ieņēmis gandrīz visu kaimiņos esošo Luhanskas apgabalu. Kirilenko iepriekš aicināja vēl palikušos civiliedzīvotājus steidzami doties prom uz drošākām vietām. Lielākā daļa jau pametuši Doneckas apgabalu, bet aptuveni piektā daļa to vēl nav izdarījuši.
"No 1,6 miljoniem šeit apgabalā joprojām palikuši apmēram 350 tūkstoši iedzīvotāju. Tas ir ļoti ievērojams skaits, tāpēc mans galvenais mērķis – un es par to runāšu ar vietējām administrācijām, un šoreiz būšu daudz stingrāks, lai arī ko cilvēki teiktu, man rūp viņu mājas un viņu dzīvība – viņiem vajadzētu doties prom."
Arī britu izlūkdienesti prognozē, ka tieši Doneckas apgabala ziemeļu pilsēta Slovjanska būs vieta, uz kuru koncentrēsies turpmākie Krievijas armijas uzbrukumi. Pēc vēl vienas apšaudes Slovjanskas tirgū no cietušajiem kioskiem un stendiem palikušas tikai krāsmatas.
Krievijas armija trešdien apšaudīja arī pierobežas rajonus Černihivas un Sumu apgabalos Ukrainas ziemeļaustrumos, paziņojis Ukrainas Valsts robežsardzes dienests.
Aizvadītajā naktī ar raķetēm apšaudīta Harkiva un vairākas apdzīvotās vietas Harkivas apgabalā. Viena no raķetēm trāpīja Harkivas Nacionālās pedagoģiskās universitātes ēkai, to daļēji sagraujot. Dzīvību zaudēja vīrietis, kurš apsargāja namu.
Krievija neskaita zaudējumus
Pēc Lisičanskas pilsētas sagrābšanas iebrucēji no Krievijas kontrolē gandrīz visu Luhanskas apgabala teritoriju, tomēr Ukrainas aizstāvji atsevišķās vietās turpina pretestību. Par to paziņojis Luhanskas apgabala militārās administrācijas vadītājs Serhijs Haidajs.
"Situācija diemžēl ir ļoti smaga un sarežģīta. Bet krievu paziņojumi, ka viņi ir pilnībā sagrābuši visu reģionu, nav gluži patiesība. Jo Luhanskas apgabals joprojām cīnās – gandrīz visa teritorija ir ieņemta, bet kaujas joprojām notiek divās apdzīvotās vietās. Tāpēc nevar teikt, ka okupanti simtprocentīgi kontrolē Luhanskas apgabala administratīvās robežas. Taču viņi cenšas pilnībā sagrābt apgabalu, apšaudot tur visu no rīta līdz vakaram.
Krievijas spēki cieš milzīgus tehnisko un dzīvā spēka zaudējumus, bet viņi neskaita, cik cilvēku zaudē," apgalvo Haidajs.
Haidajs piebilda, ka Ukrainas bruņotajiem spēkiem pagaidām izdodas noturēt Krievijas armiju uz Luhanskas un Doneckas apgabalu robežas, ienaidniekiem arī nav izdevies pārraut stratēģiski nozīmīgo autoceļu, kas savieno Lisičansku un Bahmutas pilsētu Doneckas apgabalā.
Lielbritānijas militārie izlūki un Ukrainas bruņoto spēku pārstāvji prognozē, ka tieši Bahmutas un Slovjanskas ieņemšana tuvākajā laikā būs Krievijas karaspēka galvenais mērķis austrumu frontē.
Pēdējās dienās Slovjanska ir piedzīvojusi intensīvas Krievijas artilērijas apšaudes, bet atsevišķas Krievijas armijas kaujas grupas atrodas aptuveni 16 kilometru attālumā uz ziemeļiem no pilsētas.
Donbasā izšķiras kara turpmākā gaita
Trešdien turpinājās civiliedzīvotāju evakuācija no Slovjanskas. Pilsētas mērs Vadims Ļjahs sacīja, ka no iepriekš aptuveni 100 000 pilsētas iedzīvotāju prom nav devušies 23 000. Arī viņš negrasās pamest Slovjansku un ir pārliecināts, ka Krievijas karaspēkam neizdosies ieņemt pilsētu.
"Kamēr šeit būs Ukraina, es šeit palikšu. Es ticu, ka pilsētu neieņems. Bet var prognozēt, ka palielināsies apšaužu intensitāte. Nekas jauns šeit nenotiks.
Tieši tāpat sākās Severodoneckas un Limanas ieņemšana: vispirms apšaudīja nomali, tad centru, bet pēc tam sistemātiski tika apšaudīta visa pilsēta. Nedomāju, ka Slovjanskas gadījumā kaut kas mainīsies. Diez vai Slovjanskai ir kāda sakrāla nozīme viņu acīs," Ļjahs sacīja intervijā televīzijas kanālam "Current Time".
Ukrainas prezidents Volodmirs Zelenskis atkārtoti aicinājis rietumvalstis paātrināt tālākas darbības artilērijas un raķešu sistēmu piegādes. Ukraiņu amatpersonas spriež, ka tieši Donbasā patlaban lielā mērā izšķiras tālākā kara gaita.
Zelenskis arī uzsvēris nepieciešamību pēc modernām pretraķešu aizsardzības sistēmām, lai pasargātu Ukrainu no Krievijas raķešu triecieniem.
KONTEKSTS:
24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.
Krievijas agresija pret Ukrainu izraisījusi vispārēju starptautiskās sabiedrības nosodījumu, pret Krieviju tiek ieviestas arvien jaunas sankcijas. Daudzi rietumvalstu uzņēmumi nolēmuši aiziet no Krievijas tirgus.