ĪSUMĀ:
- Pārstāvju palātā Džonsona konservatīvajiem bija vienas balss pārsvars.
- Tagad viens deputāts "pārbēdzis" pie liberāldemokrātiem.
- Džonsons varētu aicināt rīkot parlamenta vēlēšanas 14. oktobrī.
Zaudē vairākumu
Džonsona konservatīvajiem līdz šim bija vienas balss pārsvars Pārstāvju palātā. Taču tagad Džonsona valdībai vairs nav darboties spējīga vairākuma, toriju deputātam Filipam Lī "pārbēgot" uz liberāldemokrātiem.
"Liberāldemokrāti ar prieku paziņo, ka deputāts Filips Lī ir pievienojies partijai," teikts liberāldemokrātu paziņojumā.
Vēlāk otrdien parlamentā paredzēts balsojums, lai nepieļautu bezvienošanās "Brexit". Džonsons paziņojis, ka aicinās rīkot parlamenta vēlēšanas 14. oktobrī, ja balsojumā par "Brexit" stratēģiju viņš tiks sakauts.
Vēlēšanām būtu jānotiek 14. oktobrī, lai jaunā valdība varētu tikt izveidota pirms plānotās Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) 31. oktobrī.
Cer bloķēt bezvienošanās "Brexit"
Tāpat britu parlamentā sācies īsts cīniņš starp Džonsona “Brexit” stratēģijas atbalstītājiem un viņa pretiniekiem. Vairāki deputāti no dažādām partijām, tostarp paša Džonsona vadītajiem torijiem sanākuši kopā, lai steidzamības kārtā parlamentā censtos nobloķēt bezvienošanās “Brexit”. Toriji ir pārliecināti, ka viņiem ir pietiekams atbalsts, lai to panāktu, pirms parlaments nākamnedēļ pārtrauc darbu. Turklāt pārliecību dod arī valdības nupat zaudētais vairākums parlamentā.
Likumprojekta rosinātāji vēlas, lai valdība lūdz Briselei pagarināt “Brexit” termiņu līdz janvāra beigām, ja līdz 19.oktobrim deputāti nespēj nobalsot par jaunu vienošanos. Tas būtībā nozīmē, ka kontrole pār “Brexit” procesu nonāk parlamenta rokās. Bet valdība to negrib pieļaut, jo Džonsons solījis, ka Lielbritānija oktobra beigās izstāsies no Eiropas Savienības neatkarīgi no tā, vai būs vai nebūs panākta vienošanās. Pirms vēlāk vakarā gaidāmā balsojuma šobrīd parlamentā aizrit spraigas debates.
“Mēs diskutējam par vienošanos un, lai arī esmu pārliecināts, ka to panāksim, mēs pametīsim bloku 31.oktobrī jebkurā gadījumā. Nebūs nekādas bezjēdzīgas atlikšanas. Šis likumprojekts nozīmē – ja mēs nepiekrītam Briseles nosacījumiem, tad Eiropas Savienība var mūs paturēt, cik ilgi vien grib, un uz saviem noteikumiem. Tāpēc es aicinu parlamentu noraidīt likumprojektu, lai varam panākt īsto vienošanos mūsu valstij,” sacīja Džonsons.
Džonsona stratēģija ir pārliecināt Briseli, ka briti patiešām ir gatavi ļaunākajam scenārijam, kas būtu izstāšanās bez vienošanās. Viņš cer, ka tas liks Briselei mainīt savus noteikumus un piekāpties Londonai, jo šāds scenārijs nav neviena interesēs.
Džonsons lūdzis no vienošanās teksta izņemt Ziemeļīrijas robežas pagaidu risinājumu, ko viņš uzskata par nedemokrātisku, bet Brisele līdz šim atteikusies to darīt.
Medijos izskanējis, ka tiem konservatīvajiem, kas balsos par "Brexit" bloķēšanu, piedraudēts ar izslēgšanu no partijas.
“Neesmu drošs, ka esmu gatavs pazaudēt savu deputāta krēslu. Es saprotu – ja premjers rīkosies atbilstoši saviem draudiem, es vairs nebūšu Konservatīvās partijas biedrs. Tā ir drakoniska rīcība, īpaši no kāda, kurš pats bijis dumpinieks. Un es arī baidos, ka tas nozīmē, ka partija, kuras biedrs esmu bijis 47 gadus, lielā ātrumā “aiziet neceļos”,” sacīja konservatīvo deputāts Dominiks Grīvs.
Tāpat medijos izskanējis, ka premjers sakāves gadījumā varētu 14.oktobrī sasaukt ārkārtas vēlēšanas. Tomēr arī šādam solim būs nepieciešams balsojums parlamentā. Lai gan opozīcijā ir atbalsts šādai idejai, viņi bažījas, ka Džonsonam nevar uzticēties, ka viņš šo datumu varētu pārlikt pēc tam, kad valsts jau būs izstājusies no bloka bez vienošanās.
KONTEKSTS:
Džonsons ir solījis, ka Lielbritānija izstāsies no ES 31. oktobrī - ar vienošanos vai bez. Bet vairāki konservatīvo politiķi, kā arī opozīcijas deputāti vēlas panākt likuma pieņemšanu, kas nepieļautu valsts izstāšanos no bloka bez vienošanās. Viņi vēlas panākt šāda likuma pieņemšanu pirms parlamenta darbības apturēšanas.
Džonsons iepriekš pauda cerību, ka viņam izdosies panākt vienošanos ar Briseli par Lielbritānijas izstāšanos no ES, tomēr piebilda, ka uzstās uz "Brexit" īstenošanas termiņu.
Likumdevēju grupa, kurā ir pārstāvētas vairākas partijas, cenšas izmainīt likumu, lai panāktu, ka "Brexit" potenciāli tiek atlikts līdz 2020. gada 31. janvārim.
Viņi pauž bažas, ka izstāšanās no ES bez vienošanās radīs milzīgu triecienu tautsaimniecībai.
Kā pirmdien paziņoja Džonsons, izredzes uz vienošanās noslēgšanu ar Briseli pieaug, tuvojoties ES līderu samitam 17. un 18. oktobrī.