ĪSUMĀ:
- Džordžijas štatā divas senatoru vietas izšķirs kontroli pār Senātu.
- Ja vienu vietu saglabās republikāņi, viņi varēs bloķēt Baidena iniciatīvas.
- Vienā balsojumā uzvarējis demokrātu virzītais mācītājs Rafaels Vornoks.
- Vornoks uzsvēris, ka savā darbā cīnīsies par visu štata iedzīvotāju interesēm.
- Otrajā cīņā pēc 98% balsu saskaitīšanas demokrātam Ossofam 0,2% pārsvars.
- Vairākās Atlantas priekšpilsētās balsu skaitīšana nakts laikā ir pārtraukta.
- Tikmēr Tramps apgalvoja, ka balsu skaitīšana tiek viltota.
- Par balsu skaitīšanas tehnoloģiju atbildīgais Stērlings šādas apsūdzības noraida.
Džordžijas štata senatoru vēlēšanas izšķirs ne tikai to, kurš turpmāk kontrolēs ASV Senātu, bet arī to, kā attīstīsies nākamā prezidenta Džo Baidena prezidentūra. Ja demokrāti izcīnītu uzvaras abās cīņās par senatoru krēsliem, viņi iegūtu kāroto kontroli pār Senātu.
Taču, ja vismaz viens no republikāņiem savu vietu saglabātu, republikāņiem būtu iespējams nākotnē bloķēt jaunā prezidenta likumdošanas iniciatīvas, neapstiprināt Baidena izvirzītos administrācijas locekļus, kārtējo reizi sarežģījot lēmumu pieņemšanu.
Vismaz viena balsojuma iznākums jau ir vairāk vai mazāk skaidrs – demokrātu virzītais mācītājs Rafaels Vornoks ir pārspējis līdzšinējo republikāņu senatoru Kelliju Lefleri, kura cīnījās par pirmo pilno pilnvaru termiņu.
Uzrunājot savus atbalstītājus, Vornoks, kurš ir pirmais demokrātu senators Džordžijā 20 gadu laikā un pirmais afroamerikāņu izcelsmes senators no šī štata, uzsvēris, ka savā darbā cīnīsies par visu štata iedzīvotāju interesēm.
“Es dodos uz Senātu, lai strādātu visas Džordžijas labā. Neatkarīgi no tā, par ko jūs balsojāt šajās vēlēšanās, šajā ASV vēstures brīdī gan Vašingtonai, gan ikkatram no mums ir jāizdara izvēle. Vai mēs turpināsim šķelt, traucēt un necienīt viens otru, vai mēs mīlēsim savus kaimiņus tāpat, kā mēs mīlam paši sevi? Vai mēs spēlēsim politiskās spēles laikā, kad cilvēki cieš, vai arī mēs centīsimies kopā uzvarēt godīgās cīņās, stāvot plecu pie pleca Džordžijas un visas mūsu valsts interesēs? Vai mēs mēģināsim iznīcināt viens otru kā ienaidniekus, vai arī centīsimies panākt kopēju labumu un izveidot to, ko doktors Martins Luters Kings sauca par mīļoto kopienu,” sacīja Rafaels Vornoks.
Lai gan viņa pretiniece Kellija Lēfere sakāvi nav atzinusi, vairāk nekā viena procenta pārsvars demokrātiem ļauj būt drošiem par Vornoka uzvaru.
Otra cīņa starp pieredzējušo senatoru Deividu Perdjū no Republikāņu partijas un vien 33 gadus veco demokrātu Džonu Ossofu ir izvērtusies daudz sīvāka.
Pēc 98% balsu saskaitīšanas Ossofs savu sāncensi apsteidz vien aptuveni par 0,2% balsu jeb aptuveni 13 000 balsu.
Vairākās Atlantas priekšpilsētās balsu skaitīšana nakts laikā ir pārtraukta un tā varētu atsākties pēcpusdienā pēc Latvijas laika, solot labvēlīgus rezultātus demokrātiem.
Visticamāk, šī rezultāta galīgajai uzzināšanai būs nepieciešama balsu pārskaitīšana.
Uzvara cīņā par divām senatoru vietām Senātā izlīdzinātu abu partiju spēku samēru. Šādos gadījumos izšķirīgās balss tiesības tiek piešķirtas viceprezidentam, šajā gadījumā - jaunievēlētajai Kamalai Harisai. Savukārt kontrole pār abām Kongresa palātām ievērojami palielinātu Džo Baidena administrācijas iespējas mainīt valsts likumus un līdzšinējo politisko kursu.
Džordžijas štats pastiprinātas uzmanības centrā bija nonācis arī ASV prezidenta Donalda Trampa dēļ. Viņš pastāvīgi apgalvoja, ka viņa uzvara ASV prezidenta vēlēšanās ir nozagta tieši Džordžijā.
Viesojoties štatā senāta vēlēšanu priekšvakarā, Tramps bieži vien izteicās, ka vēlētāju balsīm tāpat nav nozīmes, jo balsu skaitīšana tiek viltota. Par balsu skaitīšanas tehnoloģiju ieviešanu Džordžijas štatā atbildīgais Gabriels Stērlings šādas apsūdzības noraidījis, paužot viedokli – ja republikāņi šajās vēlēšanās zaudēs, tas būs tieši Donalda Trampa dēļ.
“Prezidenta kungs! Jūs jau zaudējāt vēlēšanas Džordžijā. Tagad, lai ko jūs arī teiktu, jūs nevarat apšaubīt Džordžijas iedzīvotāju tiesības zināt, ka balsu skaitīšanas sistēma strādā un beigu beigās viņu balsij būs nozīme neatkarīgi no balsojuma iznākuma,” uzsvēris Gabriels Stērlings.
Tikmēr trešdien, 6. janvārī, Vašingtonā formāli tiks apstiprināts Elektoru kolēģijas lēmums par valsts prezidentu atzīt Džo Baidenu. Par spīti Donalda Trampa aicinājumiem, ASV viceprezidents Maiks Penss ir paziņojis, ka viņam nav pilnvaru bloķēt šo procesu.
Vienlaicīgi sagaidāms, ka trešdien Vašingtonā uz plašu demonstrāciju pulcēsies Donalda Trampa atbalstītāji. Baidoties no iespējamām sadursmēm, Vašingtonā paaugstināta drošība, piesaistīta nacionālā gvarde un veikti vairāki aresti.