EDSO ir bijusi vienīgā starptautiskā organizācija, kuras novērotāji sekojuši līdzi konfliktam Ukrainas austrumos.
Organizācijas priekšsēdētājs, Polijas ārlietu ministrs Zbigņevs Rau un EDSO ģenerālsekretāre Helga Marija Šmida kopīgā paziņojumā ceturtdien norādīja, ka Speciālās novērošanas misijas Ukrainā slēgšana tiks sākta nekavējoties ar "operatīviem, administratīviem un finanšu pasākumiem".
Rau uzsvēra, ka lēmums nav bijis viegls un ir izsmeltas visas politiskā dialoga iespējas, lai atjaunotu novērotāju misijas mandātu, "tomēr Krievijas Federācijas pozīcija neatstāj mums citu izvēli, kā tikai rīkoties, lai slēgtu misiju".
"Misijai bija izšķiroša nozīme objektīvas informācijas no notikuma vietas sniegšanā, pamieru veicināšanā un konflikta ietekmes uz civiliedzīvotājiem mazināšanu," viņš piebilda.
Polijas ārlietu ministrs solīja, ka EDSO meklēs iespējas, kā turpināt darbu Ukrainā atbilstoši esošajām saistībām.
EDSO 24. aprīlī paziņoja, ka četri tās novērotāji, kas visi ir Ukrainas pilsoņi, ir nelikumīgi aizturēti Ukrainas valdības nekontrolētajā Doneckas un Luhanskas apgabalu teritorijā.
Marta beigās Krievija nepiekrita EDSO novērošanas misijas darbības termiņa pagarināšanai, un tā dēvēto tautas republiku iestādes ir devušas EDSO laiku līdz aprīļa beigām, lai izbeigtu misijas darbību.
Pēc Krievijas karaspēka iebrukuma Ukrainā 24. februārī EDSO no Ukrainas evakuēja savus novērotājus ārvalstu pilsoņus, kuri piedalījās misijā, kas novēroja pamiera ievērošanu uz frontes līnijas Doneckas un Luhanskas apgabalos.
2014. gada martā tika izveidota EDSO Speciālā novērotāju misija Ukrainā, kuras sastāvā ir neapbruņoti civilie novērotāji. Tās mērķis bija uzraudzīt situāciju gan Donbasā Ukrainas austrumos, gan pārējā valsts teritorijā.