Eiropā neprognozē Ebolas vīrusa uzliesmojumu; daži saslimšanas gadījumi vēl būs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 11 mēnešiem.

Pēc medmāsas inficēšanās ar Ebolas vīrusu Spānijā karantīnā ievietoti pieci cilvēki, bet vēl vairāki desmiti tiek novēroti. Šis gadījums pievērsis pasaules uzmanību, jo pirmo reizi inficēšanās ar bīstamo slimību notikusi ārpus Āfrikas, kur vīruss jau prasījis vairāku tūkstošu cilvēku dzīvības. Spānijas gadījums licis uzdot jautājumus, cik gatavas tam ir attīstītās valstīs. 

Ebolas vīrusa eksperti tomēr uzskata, ka Eiropai nedraud šīs slimības uzliesmojums, kaut atsevišķi saslimšanas gadījumi, īpaši medicīnas personālam, var būt.  

40 gadus vecā spāņu medmāsa, kuras vārds, saskaņā ar vietējo mediju ziņoto, ir Terēza Romero, atrodas karantīnā izolētā nodaļā slimnīcā Madridē. Līdz ar viņu karantīnā ievietoti vēl četri cilvēki, tostarp viņas vīrs. Piekto uzņēma trešdien no rīta ar vieglu drudzi. Tiek ziņots, ka arī šī persona bija daļa no mediķu komandas, kas Madrides slimnīcā aprūpēja ar Ebolas vīrusu saslimušos.

Medmāsas vīrs arī izplatījis aicinājumu neiemidzināt viņu ģimenes suni. Šis aicinājums guvis plašu atbalstu sociālajos tīklos.

Piesardzības nolūkos pastiprinātā uzraudzībā atrodas vēl aptuveni 50 cilvēki, pārsvarā no mediķu komandas, kas aprūpēja abus Rietumāfrikā ar Ebolas vīrusu inficējušos spāņu priesterus, kuri ārstēšanai tika nogādāti dzimtenē, bet tomēr zaudēja dzīvību.  

Tiek ziņots, ka Romero divas reizes bijusi  palātā, kurā bija ievietos otrs spāņu misionārs, 69 gadus vecais Manuels Garsija Vjeho. Viņa bija iesaistīta Vjeho aprūpē un telpas dezinfekcijā pēc viņa nāves. Vjeho nomira 25.septembrī, pēc viņa nāves medmāsa devās brīvdienās, pēc dažām dienām sāka justies slikti, un pirms dažām dienām ieradās slimnīcā, kur analīzes apstiprināja pirmo inficēšanās gadījumu ar Ebolas vīrusu ārpus Āfrikas.  

 „Tā bija kļūda, ka mēs pacientus atvedām uz Spāniju. Mums vajadzēja nosūtīt savu mediķu grupu uz turieni ar nepieciešamajiem medikamentiem un veselības aprūpes personālu,” pauda  slimnīcas medmāsa Marija.

Spānijas amatpersonas sola darīt visu iespējamo, lai novērstu citus saslimšanas gadījumus, un izmeklēt jau notikušās inficēšanās apstākļus. Spānijas veselības ministre Ana Mato norādīja, ka valdība kopš pirmās informācijas saņemšanas par notikušo strādā ļoti atbildīgi un pārskatāmi, lai adekvāti reaģētu uz Spānijā notikušo inficēšanos ar Ebolas vīrusu.

„Tūlīt pēc tam, kad tas tika apstiprināts, mēs  to paziņojām sabiedrībai un apliecinājām, ka darām visu iespējamo, lai novērstu vīrusa izplatību. Mēs visu laiku sazināmies ar Eiropas Savienības veselības nozares amatpersonām un starptautiskajām organizācijām un veicam visus nepieciešamos pasākumus, lai garantētu visu mūsu valsts iedzīvotāju drošību,” pauda Mato. 

Galvenajās epidēmijas skartajās valstīs Gvinejā, Sjerraleonē un Libērijā līdz šim liela uzmanība bija pievērsta tam, ka tās ir nabadzīgas ar vāji attīstītām veselības aprūpes sistēmām, tagad tiek uzdoti jautājumi, cik cīņai ar vīrusu ir sagatavotas bagātās un attīstītās valstis.  

Mediķi Madrides slimnīcā īstenoja augsta līmeņa piesardzības pasākumus, tostarp izmatojot vismaz divas kārtas virsvalku, cimdus, brilles.  

Bet profesors Pīters Piots, beļģu mikrobiologs, kurš bija ekspertu komandā, kas 1976. gadā atklāja Ebolas vīrusu, norāda, ka inficēšanās risku pēc saskares ar pacientu var radīt ļoti vienkāršas lietas, piemēram, acu paberzēšana pēc iziešanas no palātas. Viņš ir starptautiski atzīsts speciālists par Ebolas vīrusu, augstu stāvošs Pasaules Veselības organizācijas padomnieks. Tajā pašā laikā Piots prognozēja, ka ārpus Āfrikas vīruss tik strauji neizplatīsies.

Es nesaredzu nekādu risku, ka būs uzliesmojums. Bet domājams, ka būs cilvēki, it īpaši intensīvās aprūpes nodaļās, kas var inficēties. Tas ir tas, kas notika. Strādāšana ar pacientiem, kas ir saslimuši ar Ebolas vīrusu, ir ļoti riskanta padarīšana, un mazākā kļūda var būt liktenīga,” skaidro profesors Piots.

Ar Ebolas vīrusu var saslimt divas līdz 21 dienu pēc nonākšanas kontaktā ar saslimuša cilvēka ķermeņa šķidrumiem. Kopš vīrusa uzliesmojuma sākuma pavasarī Rietumāfrikā dzīvību zaudējuši vairāk nekā 3400 cilvēku jeb aptuveni puse no tiem, kas inficējušies. Vakcīna vēl nav izstrādāta, kaut gan tagad ierobežotā daudzumā ir pieejamas eksperimentālās zāles.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti