Atbalsts Eiropas Savienībai ir sasniedzis augstāko līmeni pēdējo 35 gadu laikā – 67% eiropiešu uzskata, ka, visu kopā ņemot, dalība ES viņu valstij ir nākusi par labu.
Lai gan Latvija no katra ES iemaksātā 1 eiro saņemt atpakaļ 4 eiro, tomēr tas nenozīmē, kas visi Latvijas iedzīvotāji redz ieguvumus Latvijai no dalības ES. Acīmredzot runa ir ne tikai par naudu.
52% Latvijas iedzīvotāju domā, ka Latvijas dalība ES ir laba lieta, 7% - ka slikta, bet 39% liekas, ka tā ir kaut kur pa vidu – ne laba, ne slikta. ES vidēji tādu “ne šis, ne tas” piekritēju ir mazāk – tikai 25%
Tieši pēc gada būs Eiroparlamenta vēlēšanas. Un aptauja liecina, ka Latvijas iedzīvotāju viedoklis par to, kur būtu liekami galvenie akcenti priekšvēlēšanu kampaņā, atšķiras no citu ES iedzīvotāju viedokļa.
59% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka galvenajiem jābūt ekonomikas un izaugsmes jautājumiem. Vidējais eiropietis daudz vairāk uztraucas par terorismu, kas ir prioritāšu saraksta augšgalā.
Aptauja rāda, ka gadu pirms Eiroparlamenta vēlēšanām ir arī diezgan liels atbalsts populistu partijām, kas vēršas pret esošajām varas partijām, lai arī 70 % piekrīt, ka vēršanās pret vēl neko neuzlabo.
Latvijā šīm jaunajām partijām ir plašāks atbalsts nekā vidēji Eiropā – 68% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka “mums ir vajadzīgas jaunas pārmaiņas un tās var atnest tikai jaunas partijas”. Citviet Baltijā un Eiropā eiropieši tik lielas cerības uz jaunajām partijām neliek – tā uzskata tikai vidēji 56% eiropiešu
Eiroparlamenta priekšsēdētājs Antonio Tajāni atzīst – nākamajā Eiroparlamentā būs vairāk jauno un arī vairāk eiroskeptisko partiju.
“Iespējams, ka jā, bet mums būs smagi jāstrādā šī gada laikā, lai nodrošināt proeiropeisku parlamentu,” pauda Tajāni.
Tas, cik iedzīvotāji jūtas sadzirdēti vispirms jau paši savā valstī – ievērojami atšķiras dažādās valstīs. Latvijā sadzirdēti jūtas tikai 37%, Lietuvā – pat tikai 31%. Salīdzinājumam Zvieidrijā – sadzirdēti jūtas 95%. Vidējais ES rādītājs ir 63%.
Daudz vairāk ir to Latvijas iedzīvotāju, kas uzskata, ka lai arī Latvijā viņu balss netiek sadzirdēta, tomēr Latvijas kā valsts balss ES – gan. Tā uzskata 50% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju. Vispārliecinātākie par savas valsts sadzirdēšanu Eiropā protams ir vācieši, bet vismazāk – grieķi.
ES pilsoņi piešķir lielāku nozīmi nacionālajam parlamenta vēlēšanām, nevis Eiroparlamenta vēlēšanām. Kas nozīmē – nākamgad maijā būs grūti panākt, lai uz EP vēlēšanām aizietu vismaz puse balsstiesīgo. Pagājušajā reizē – aizgāja vien 42,6%.