Tāpat EP deputāti atbalstījuši aicinājumu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm īstenot pasākumus, lai popularizētu arī dzeramo krāna ūdeni un ierobežotu plastmasas ūdens pudeļu izmantošanu. Aicinājumā deputāti norāda, ka krāna ūdens ir ievērojami lētāks un videi draudzīgāks nekā pudelēs pildīts dzeramais ūdens. Parlamenta apstiprinātie noteikumi arī ierobežo maksimālo pieļaujamo kaitīgo vielu daudzumu. Tāpēc dalībvalstīm jāuzlabo iedzīvotāju piekļuve kvalitatīvam dzeramajam ūdenim, un dokumentā minētie pasākumi varētu palīdzēt samazināt plastmasas izmantošanu un attiecīgo atkritumu daudzumu.
Jūrās un okeānos nonāk milzīgs plastmasas izstrādājumu daudzums. To labi parāda kaut vai vētras. Tās krastā iznes pudeles, maisiņus, bērnu autiņus, cigarešu izsmēķus un daudz ko citu. Tādēļ ES ir nolēmusi krasi samazināt vienreizlietojamās plastmasas izmantošanu.
EP deputāte Frederika Rīsa pirmdien, 22.oktobrī, debatēs pasvītroja, ka daudzas problēmas rodas no cilvēku attieksmes pret plastmasu.
"Viss sākās ļoti skaisti. Plastmasa tika izgudrota 50.gados. Tā radīja īstu revolūciju, kas daudz ko mainīja. Parādījās viegls plaša pielietojuma materiāls. Un mainījās arī cilvēku attieksme pret lietām. Visi ir pieraduši, ka plastmasas izstrādājumus var vienkārši izmest. Un tas pārvērtās īstā murgā," sacīja Rīsa.
Jaunie noteikumi paredz, ka, sākot ar 2021.gadu (ar dažiem izņēmumiem), tiks aizliegta vienreizlietojamo plastmasas šķīvju, glāžu un dakšu tirdzniecība. Tāpat sarakstā ir iekļuvuši plastmasas kociņi, pie kuriem tiek piestiprināti gaisa baloni, kā arī dzērienu salmiņi un vates kociņi. ES vides komisārs Karmenu Vella akcentēja, ka tieši šie produkti veido 70% no plastmasas atkritumiem, kas sastopami jūrā.
"Plastmasas daļiņas regulāri tiek atrastas jūras bruņurupuču, roņu, vaļu un zivju iekšienē. Plastmasa nonāk barības ķēdē, piesārņo vidi un rada veselības riskus gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem.
Mēs visi esam dzirdējuši, ka 2050.gadā okeānos varētu būt vairāk plastmasas nekā zivju. Katru minūti okeānā nokļūst aptuveni viena atkritumu mašīna pilna ar plastmasu.
Un, tā kā plastmasas patēriņš un ražošanas apjomi palielinās, šis skaitlis kļūs arvien lielāks," norādīja Vella.
Tiek plānots pastiprināt arī cīņu ar cigarešu izsmēķiem, kuros arī plastmasa. Kā uzsver deputāti, visiem produktiem, kurus ir paredzēts aizliegt, ir labas alternatīvas. Piemēram, papīra vai kartona izstrādājumi.
Tomēr kritiķi pauž satraukumu par to, kā šie soļi var ietekmēt ražotājus un darba vietas.
Eiropas Komisija gan mierina, ka pārēja uz videi draudzīgākiem materiāliem un aktīvāka plastmasas pārstrāde var radīt 50 000 darbavietu jaunās nozarēs.
Tāpat deputāte Rīsa noraidīja bažas, ka jaunie noteikumi paredz aizliegt gaisa balonus, dodot mājienu, ka aiz šīm baumām stāv vācu ražotāji.
"Neviens negrasās aizliegt baloniņus. Neviens negrib atņemt bērniem prieku. Tekstā nekā tāda nav. Šādi argumenti ir ļoti raksturīgi eiroskeptiķiem," piebilda Rīsa.
Deputāti jau otrdien atbalstīja striktākus noteikumus krāna ūdens kvalitātei. Eiroparlamentārieši cer, ka tie veicinās iedzīvotāju uzticību krāna ūdenim, jo tas ir lētāks un videi draudzīgāks nekā dzeramais ūdens plastmasas pudelēs.