Eiropas Komisijas aicinājumā dalībvalstīm ieteikts gatavoties iespējamiem scenārijiem un uzņemties atbildību par katras valsts specifisko situāciju.
16 lappušu garajā ziņojumā komisija brīdina par iespējamām garām rindām uz robežām un ostās, aviosatiksmes traucējumiem un jauniem ierobežojumiem datu pārvietošanai, ja netiks panākta vienošanās starp Londonu un Briseli, ziņo “Sky News”.
Joprojām nav pārliecības, ka līdz “Brexit” datumam – nākamā gada 29.martam – stāsies spēkā ratificētā vienošanās par Lielbritānijas izstāšanos, norādīja EK.
Komentējot iespējamo “Brexit” bez vienošanās, Lielbritānijas premjeres Terēzas Mejas pārstāvis pauda, ka līdz šim panāktais progress sarunās liek domāt, ka iznākums nebūs šāds.
KONTEKSTS:
Eiropas Savienības valstu ministri ceturtdien, 19.jūlijā, plāno izteikt pirmās reakcijas uz Lielbritānijas piedāvāto nākotnes attiecību modeli. Ministri sanāks Briselē, lai kopā ar izstāšanās sarunu vadītāju Mišelu Barnjē apspriestu Londonas piedāvājumu noslēgt asociācijas līgumu un izveidot brīvās tirdzniecības zonu preču kustībai.
Lielbritānijas valdība šā gada 7.jūlijā apstiprināja plānu, kura nolūks ir izveidot brīvās tirdzniecības zonu ar ES pēc Apvienotās Karalistes izstāšanās no bloka nākamā gada martā. Plāns, kuram sarunās vēl jāpanāk ES piekrišana, paredz arī izstrādāt kopīgus noteikumus ar ES brīvai savstarpējai rūpniecības preču un lauksaimniecības produktu tirdzniecībai.
Plānam nepiekrita Lielbritānijas "Brexit" ministrs Deivids Deiviss, kurš tā dēļ atkāpās no amata. No amata atkāpās arī Lielbritānijas ārlietu ministrs Boriss Džonsons, kurš paziņoja, ka valdība plāno ne tādu “Brexit”, par kuru 2016.gada jūnijā referendumā nobalsoja 52% iedzīvotāju.
Valdība oficiālo pieteikumu par aiziešanu no ES iesniedza 2017.gada martā, bet Lielbritānijas izstāšanās sarunas no ES sākās 2017.gada jūnijā. Lielbritānijas izstāšanās no ES plānota 2019.gada 29.martā. Pēc tam ir paredzēts gandrīz divus gadus garš pārejas posms. Šajā laikā Apvienotajā Karalistē vēl darbosies visi līdzšinējie ES likumi.