Parlamenta priekšsēdētājs Dāvids Sasoli sacīja: “Eiropas Parlaments par šī gada Saharova balvas ieguvēju izvēlējies Alekseju Navaļniju. Viņš ir konsekventi un veiksmīgi aģitējis pret Vladimira Putina režīma korupciju, un, izmantojot savus sociālo mediju kontus un politiskās kampaņas, palīdzējis atklāt pārkāpumus un piesaistīt miljoniem atbalstītāju visā Krievijā. Par to viņu mēģināja noindēt un vēlāk iemeta cietumā. ”
"Piešķirot balvu Aleksejam Navaļnijam, mēs atzīstam viņa milzīgo personīgo drosmi un atkārtoti uzsveram Eiropas Parlamenta nelokāmo atbalstu viņa tūlītējai atbrīvošanai," uzsvēra Sasoli.
MEPs have awarded Russian opposition politician and anti-corruption activist Alexei Navalny the European Parliament’s 2021 Sakharov Prize for Freedom of Thought. Press release → https://t.co/ogwHISfBr1 pic.twitter.com/3J4ued51kt
— European Parliament (@Europarl_EN) October 20, 2021
Kremļa ienaidnieks Nr. 1
Eiropas Parlaments katru gadu pasniedz Saharova balvu par domas brīvību. Tā tika izveidota 1988. gadā, lai godinātu personas un organizācijas, kas aizstāv cilvēktiesības un pamatbrīvības. Balva nosaukta par godu padomju fiziķim un politiskajam disidentam Andrejam Saharovam, naudas balvas vērtība ir 50 000 eiro.
1975. gadā Saharovam piešķīra Nobela Miera prēmiju, un toreizējais PSRS VDK priekšnieks Jurijs Andropovs atzina, ka Saharovs ir valdošā režīma "ienaidnieks Nr. 1". Mūsdienās par Kremļa galveno ienaidnieku var uzskatīt tieši Navaļniju.
Aleksejs Navaļnijs ir Krievijas opozīcijas politiķis, pretkorupcijas aktīvists un Krievijas prezidenta Vladimira Putina nozīmīgākais politiskais pretinieks. Viņš ieguva starptautisku ievērību, organizējot demonstrācijas pret prezidentu Putinu un viņa valdību, kandidējot uz Krievijas prezidenta amatu un iestājoties par antikorupcijas reformām.
2020. gada augustā notika Navaļnija noindēšanas mēģinājums, un viņš vairākus mēnešus veseļojās Berlīnē. Viņš tika arestēts, atgriežoties Maskavā 2021. gada janvārī. Pašlaik viņš izcieš trīsarpus gadu cietumsodu, no kura atlikuši vēl vairāk nekā divi gadi. Navaļnijs ir ieslodzīts stingrā režīma kolonijā.
Navaļnijs ir parādījis lielu drosmi
2021. gada jūnijā Krievijas tiesa Alekseja Navaļnija reģionālos birojus un viņa Korupcijas apkarošanas fondu pasludināja ārpus likuma, klasificējot tos kā Krievijas varas iestādēm nevēlamus ekstrēmistu grupējumus.
EP priekšsēdētāja vietniece Heidi Hautala sacīja: “Šogad Saharova balva par domas brīvību ir piešķirta cilvēkam, kurš cīnās par pārmaiņām. Aleksejs Navaļnijs parādījis lielu drosmi savos centienos atgriezt krievu tautai izvēles brīvību.
Daudzus gadus viņš savā valstī ir cīnījies par cilvēktiesībām un pamatbrīvībām savā valstī. Tas viņam maksājis brīvību un gandrīz vai arī dzīvību. Eiropas Parlamenta vārdā es aicinu viņu nekavējoties un bez nosacījumiem atbrīvot. ”
Neilgā laikā šī ir jau otrā ievērojamā balva, ko saņēmuši Krievijā valdošā režīma kritiķi. Nobela Miera prēmija šogad piešķirta laikraksta "Novaja gazeta" galvenajam redaktoram Dmitrijam Muratovam, kurš atzina, ka patiesībā šī balva pienākas cīņā par vārda brīvību nogalinātajiem "Novaja gazeta" žurnālistiem, it sevišķi Annai Poļitkovskai, kas tika nošauta pirms 15 gadiem.
Saharova balvas pasniegšanas ceremonija notiks 15. decembrī Strasbūrā, bet cietumā ieslodzītais Navaļnijs pats to diez vai varēs apmeklēt; iespējams, balvu saņems Navaļnija sieva Jūlija.
EP pauž atbalstu arī Afganistānas sievietēm
Eiropas Parlaments pagājušogad piešķīra Saharova balvu Baltkrievijas demokrātiskajai opozīcijai, ko pārstāvēja Koordinācijas padome – drosmīgu sieviešu un politiskās un pilsoniskās sabiedrības aktīvistu iniciatīva.
Šogad līdz ar Navaļniju uz Saharova balvu pretendēja arī afgāņu sievietes, kas cīnās par vienlīdzību un cilvēktiesībām savā valstī, kā arī bijusī Bolīvijas pagaidu prezidente Žanīna Anjēza, kura atrodas ieslodzījumā un tiek apsūdzēta par valsts apvērsuma plānošanu pret Bolīvijas prezidentu Evo Moralesu.
"Šodien Parlaments arī godina grupu Afganistānas sieviešu, kas ir sīvi cīnījušās par vienlīdzību un cilvēktiesībām savā valstī un kuras bija Saharova balvas finālistu vidū. Mēs vēlamies godināt šo sieviešu drosmi, jo viņas ir pirmās, kuras cieš no pamattiesību un brīvību pārkāpumiem pēc talibu pārņemtās varas Afganistānā," uzsvēra EP priekšsēdētāja vietniece Hautala.
KONTEKSTS:
Kremļa opozicionāru Navaļniju aizturēja janvārī Maskavas lidostā brīdi pēc tam, kad viņš bija atgriezies no Vācijas, kur ārstējās pēc saindēšanas ar "Novičok". Krievijas tiesa nolēma, ka 2014. gadā Navaļnijam piespriestais nosacītais cietumsods jānomaina ar reālu brīvības atņemšanu. Viņu plānots paturēt ieslodzījumā līdz 2023. gada vidum. Navaļnijs un viņa atbalstītāji uzskata, ka apsūdzības ir politiski motivētas.