Andrjukaitis paziņoja, ka Brisele sasauks dalībvalstu ministru ārkārtas sanāksmi, lai apspriestu skandālu, kas izcēlies par Nīderlandes vistu olām, kurās atklātas ķimikālijas fipronila pēdas. EK augsta līmeņa sanāksmi sasauks 26. septembrī.
Tikšanās mērķis ir arī risināt radušās nesaskaņas starp iesaistītajām valstīm. Beļģija un Nīderlande, kur vispirms atklāja cilvēkiem kaitīgās olas, apmainās ar apsūdzībām par nolaidību un savlaicīgu neziņošanu par krīzi.
Andrjukaitis norādīja, ka vēlas, lai Nīderlande, Beļģija un Vācija pārtrauc viena otru apvainot par to, kura ir atbildīga par skandālu.
Vācija, kurai no veikalu plauktiem nācās izņemt miljoniem olu, ķimikālijas nonākšanu olās nosaukusi par „kriminālu”. Beļģija šonedēļ apsūdzēja Nīderlandi, ka tā zinājusi par fipronilu olās jau kopš pagājušā gada novembra un par to nebrīdināja citas valstis. Nīderlande pārmetumus noraida.
Pati Beļģija savukārt iepriekš atzina, ka zinājusi par ķimikālijas pēdām Nīderlandes olās jau jūnija sākumā, taču to turēja noslēpumā gandrīz divus mēnešus kriminālizmeklēšanas dēļ.
Ziņu aģentūrai AFP lietuviešu komisārs Andrjukaitis norādīja, ka savstarpējā apvainošana un kaunināšana nekur nenovedīs un prioritāte ir atrisināt radušos situāciju, apkopot informāciju, un izdarīt secinājumus, kā uzlabot ES savstarpējās brīdināšanas sistēmu un novērst noziedzīgu rīcību.
Līdzīgu toni ceturtdien ieturēja EK preses pārstāvis Daniels Rosario. „Tagad ir jārīkojas izlēmīgi, koordinēti un caurskatāmi, nevis jāiesaistās savstarpējos apvainojumos. Tas ir tas, ko no mums sagaida Eiropas pilsoņi. Tas ir dalībvalstu primārais pienākums - veikt izmeklēšanu un īstenot attiecīgus pasākumus. Komisija ir īstenojusi un turpinās īstenot visus iespējamos pasākumus, lai palīdzētu šajā uzdevumā. Komisija arī ir gatava kopā ar dalībvalstīm rīkot sarunas politiskā līmenī,” pauž Rosario.
Kopš skandāla sākuma 1.augustā olas ar ķimikālijas klātbūtni ir atklātas vismaz 11 valstīs, kur no veikalu plauktiem izņemti miljoniem olu un olu produktu.
Viena no pēdējām valstīm, kas atzina, ka to skārusi šī problēma, ir Dānija. Valstī pārdotas 20 tonnas šādu olu, tās importētas no piegādātājiem Beļģijā. Šādas olas konstatētas arī Rumānijā un Slovākijā, kā arī Vācijā, Francijā, Lielbritānijā un citās valstīs.
Dānijas varasiestādes paziņoja, ka olas, jau sagatavotas ēdienā, pārsvarā pārdotas kafejnīcās un ēdnīcās. Vienlaikus Kopenhāgena uzsvēra, ka ķīmiskās vielas daudzums olas ir pārāk zems, lai apdraudētu cilvēka veselību. Pasaules Veselības organizācija fipronilu uzskata par mēreni toksisku. Lielos daudzumos tas var kaitēt cilvēku nierēm, aknām un vairogdziedzerim.
Fipronils tiek lietots insektu un parazītu iznīcināšanai, un to aizliegts izmantot lauksaimniecībā, ja galaprodukts paredzēts cilvēkiem lietošanai pārtikā.
Beļģijā un Nīderlandē turpinās izmeklēšana, lai noskaidrotu, kā pārtikā nonācis fipronils, ko izmanto insektu iznīdēšanai un ko aizliegts lietot lauksaimniecībā, ja galaprodukts paredzēts cilvēku uzturam. Nīderlandes prokuratūra ceturtdien aizturēja divas personas, kuras strādāja uzņēmumā, kas izmantoja šo vielu putnu fermās.
Šis ir viens no lielākajiem pārtikas skandāliem Eiropā kopš 2013. gada zirga gaļas skandāla.
Jau ziņots, ka lielveikali Nīderlandē, Beļģijā, Vācijā, Šveicē un Zviedrijā no tirdzniecības izņēmuši tūkstošiem olu pēc tam, kad tajās atklāta fipronila klātbūtne. Fipronils ir indīga viela, ko var izmantot, lai ārstētu dzīvniekus no parazītiem. Tomēr Eiropas Savienības noteikumi to aizliedz izmantot uz dzīvniekiem, ko izmanto pārtikas ražošanā.
Saindētās olas nāca no Nīderlandes, kas ir Eiropas lielākā olu un olu produktu eksportētājvalsts.
Pēc fipronila pēdu atklāšanas daļā olu valstī uz laiku slēgtas aptuveni 180 putnu fermas, kamēr turpinās izmeklēšana. Tiek uzskatīts, ka tokstiskā viela fermās nonāca no Nīderlandes uzņēmuma ''Chickfriend'', kura pakalpojumus vistu audzētāji izmantoja, lai mājputnus atbrīvotu no tādiem parazītiem kā utīm.
Drošības pasākumu ietvaros Nīderlandē nokautas simtiem tūkstošu vistu, bet šāds liktenis draud vēl miljoniem, skandālam Eiropā izplešoties. Pirmdien kļuva zināms, ka saindētās olas caur Vāciju varētu būt nonākušās arī Francijā un Lielbritānijā.