Deputātus uzrunāja arī EK prezidente Urzula fon der Leiena – izjusta runa, ne tradicionāli sausa, kā esam pieraduši no Eiropas institūciju vadītājiem dzirdēt. Un, runājot par solidaritāti, viņa atvainojās Itālijai.
Krīzes sākumā Itālijas lūgumi pēc aizsargmaskām un medicīniskā aprīkojuma palika nesadzirdēti – Vācija un Francija aizliedza šo preču eksportu.
“Nav iespējams pārvarēt šādu pandēmiju, kas izplatās šādā ātrumā un mērogā, izvairoties no patiesības. Patiesības par visu – par skaitļiem, zinātni, izredzēm un arī par mūsu pašu rīcību. Jā, tā ir taisnība, ka neviens tam īsti nebija gatavs. Ir arī taisnība, ka pārāk daudz cilvēku nebija savlaicīgi vajadzīgajā vietā, kad Itālijai jau pašā sākumā bija nepieciešama palīdzīga roka. Un tāpēc ir pareizi, ka visa Eiropa par to no sirds atvainojas,” sacīja Leiena.
Ceturtdien un piektdien, 16. un 17. aprīlī, notiek arī Eiropas Parlamenta (EP) plenārsesija. Tā notiek daļēji attālinātā un virtuālā veidā, un deputātiem jābalso par vairākiem būtiskiem atbalsta pasākumiem dalībvalstu ekonomikām.
Arī EP deputāti debatēs atzina, ka Eiropas Savienība būtu varējusi reaģēt agrāk un straujāk, tomēr uzsvēra, ka ES solidaritāte pašlaik ir atjaunota.
Eiroparlamentāriešiem jābalso par 3 miljardu eiro ārkārtas atbalsta paketi krīzes skarto Eiropas valstu veselības aprūpes nozarēm. EP arī plāno pieņemt nesaistošu rezolūciju, aicinot ES noteikt lielākas pilnvaras rīkoties pārrobežu veselības krīžu situācijā.
Bet, tā kā balsojuma procedūra ir sarežģītāka – deputāti pilda balsošanas lapas, tās fotografē un sūta uz Briseli – tad tas ieilgs līdz vēlam vakaram.
KONTEKSTS:
Pasaulē izplatoties jaunajam Covid-19 vīrusam, Pasaules Veselības organizācija atzina, ka saslimstība sasniegusi globālās pandēmijas līmeni. Daudzās pasaules valstīs ieviesti stingri ierobežojumi - atcelti masu pasākumi, slēgtas robežas, skolas un citas iestādes.
Aprīļa vidū Eiropas valstīs novērota jaunu inficēšanās gadījumu skaita samazināšanās.
Tikmēr Eiropas Komisija (EK) rosina Eiropas Savienības dalībvalstis ievērot vienotus kritērijus, atceļot Covid-19 pandēmijas dēļ noteiktos ierobežojumus. Atgriešanās pie ierastās dzīves var notikt tikai un vienīgi pakāpeniski, bet ierobežojošie pasākumi nevar būt bezgalīgi.