Sīrijas otrās lielākās pilsētas Alepo austrumu daļa opozīcijas kaujinieku rokās ir atradusies pēdējos četrus gadus, taču tagad oficiālās valdības spēku īstenotā operācija pilsētas atgūšanai ir pietuvojusies noslēgumam.
Četru nedēļu ilgusī intensīvā operācija, ko atbalstīja arī Krievijas gaisa spēki, ir nesusi rezultātus ātrāk, nekā tika prognozēts. Kā paziņojusi Londonā bāzētā Sīrijas cilvēktiesību observatorija, nemiernieki pirmdien, 12.decembrī, ir pametuši vēl sešas Alepo priekšpilsētas un tagad kontrolē vairs tikai dažus maznozīmīgus pilsētas rajonus. Tāpat aktīvisti norāda, ka pēdējo 24 stundu laikā Alepo austrumu daļu ir pametuši vairāk nekā 10 000 civiliedzīvotāju un kopš novembra šis skaitlis ir sasniedzis jau 130 000. Dažās priekšpilsētās civiliedzīvotāju vairs vispār neesot, taču dažas nemiernieku kontrolētās pilsētas daļas esot pārapdzīvotas.
Kā raidsabiedrībai „Al Jazeera” norādījis žurnālists Zuhirs al Šimale, kurš darbojas Alepo austrumos, nav zināms, cik daudz cilvēku ir gājuši bojā uzbrukuma laikā, taču bojā gājušie esot gan uz ielām, gan zem ēku drupām, turklāt neesot glābēju, kas cilvēkus varētu no drupām izvilkt. Ļoti neapskaužamā situācijā ir arī ievainotie, jo slimnīcas vairs nestrādā, aptiekās trūkst medikamentu, nemaz nerunājot par izteikti jūtamo pārtikas un ūdens trūkumu. Pēc al Šimales vārdiem, ja valdības spēku uzbrukumi kaujinieku kontrolētajiem rajoniem turpināsies, situācija kļūs katastrofāla.
Bet tikmēr daudziem par pārsteigumu grupējums „Daīš”, kura pozīcijas pēdējo mēnešu laikā bija ievērojami vājinājušās, negaidīti ir atguvis savā kontrolē vēsturisko Palmiras pilsētu. Par milzīgu pārsteigumu gan runāt nebūtu pareizi, jo uzbrukumi Sīrijas valdības pozīcijām Homsas provincē aizsākās jau pagājušajā nedēļā, kaujiniekiem uzbrūkot kontrolposteņiem, sagrābjot naftas un gāzes laukus un strauji pietuvojoties pilsētas nomalei. Par spīti sīriešu un krievu spēku pretuzbrukumiem un papildspēku ievešanai radikālajiem kaujiniekiem pilsētu izdevās ieņemt dažu stundu laikā.
Aģentūra „France Press” to skaidro ar Palmīras atrašanās vietu, jo tās ģeogrāfiskais stāvoklis padara to grūti aizsargājamu. Arī Sīrijas un Krievijas spēku koncentrēšanās uz operācijām citur valstī esot padarījušas tos neaizsargātus Palmīrā.
Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs otrdien notikušajā vainojis arī ASV, norādot, ka uzbrukumu būtu bijis iespējams novērst, ja ASV būtu savas darbības ciešāk koordinējuši ar Maskavu. Vienlaicīgi Krievijas amatpersonas paudušas pārliecību, ka grupējuma „Daīš” panākumiem ir īslaicīgs raksturs.
Bet tikmēr Sīrijas Cilvēktiesību observatorija ziņo, ka, iespējams, Palmīras tuvumā ir veikts gāzes uzbrukums. Vietējie novērotāji esot manījuši desmitiem bojā gājušo bez kādām redzamām traumām, taču apgalvot, ka šāds uzbrukums tiešām ir noticis un kas to varētu būt īstenojis, droši nevar.
Kā norāda eksperti, lai arī Palmīra ir salīdzinoši neliela pilsēta, tās ieņemšanai ir stratēģiska nozīme. Laikā, kad grupējums „Islāma valsts” cieš zaudējumus Irākas pilsētā Mosulā un Sīrijas Rakā, panākumi Palmīrā var kalpot par labu līdzekli, lai noliegtu ziņas par drīzumā gaidāmo grupējuma sakāvi un dotu jaunu impulsu grupējuma kaujiniekiem.