Eksperti: “Islāmiskā valsts” pastāvēs ilgāku laiku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 11 mēnešiem.

Cīņas par Kobenes pilsētu Sīrijas un Turcijas pierobežā kļuvušas īpaši asas. “Islāma valsts” kaujinieki cenšas pilsētu aplenkt, bet kurdu kaujinieki noturēt kontroli pār robežpārejas punktu. Tikmēr Irākas lielākās provinces Anbāras vadība lūgusi steigšus palīdzēt, jo pastāv bažas, ka arī šī Irākas teritorija varētu pilnībā krist islāmistu rokās. Šī organizācija spējusi pārņemt plašas teritorijas Tuvajos Austrumos un rada draudus arī pārējai pasaulei.

ASV Federālās izmeklēšanas birojs (FIB) aicina sniegt jebkuras norādes par vietnes "Youtube" redzamo vīrieti. Viens no aptuveni trim trūkstošiem rietumvalstu kaujiniekiem, kas nonākuši Islāmiskās valsts jeb "ISIS" karavīru rindās. Video ieraksta noslēgumā jaunais vīrietis nogalina fonā redzamos gūstekņus, kas raka kapavietas paši sev.

Islāma valsts izaicina Rietumvalstis ar paraugslepkavību video un vienlaikus vervē sev jaunus sekotājus, solot dāsnu atalgojumu un radikāla islāma ideoloģiju. Tā nav vienkārši kārtējā teroristiskā organizācija.

Izmantojot pilsoņu karu Sīrijā un varas vakuumu Irākā, tā strauji aptvēra plašas teritorijas abās valstīs.

Pēc dažādām aplēsēm Islamiskās valsts karavīru rindās ir no 10 līdz pat 50 tūkstošiem karavīru. Reālistiskākas ASV un sabiedroto aplēses liecina par 30 000 karavīriem. Jau Mosula Irākas ziemeļos pierādīja, ka islamiskajiem kaujiniekiem ir taktiskas priekšrocības. Ap tūkstoti kaujinieku sagrāba Mosulu, piespiežot bēgt 30 000 Irākas karavīru un sagrābjot viņu atstātos munīciju krājumus.

ASV mudina Turciju sākt sauszemes operācijas pret Islāma valsti, taču oficiālā Ankara iebilst. Sabiedrotajiem nav ilgtermiņa stratēģijas un nav koalīcijas sauszemes operācijām.

"Mēs esam redzējuši, pie kā noved intervences pasaulē, kad ārējie spēki ierodas, bet pēc tam aiziet. Tam nav panākumu bez, ja tā varētu teikt, attiecīgas demokrātijas infrastruktūras. Un mēs nerunājam par labi attīstītu demokrātiju. Mēs runājam par pašiem pamatiem - likumīgu pārvaldi, tādu, kurai ir visu savas valsts iedzīvotāju atbalsts. Tad mēs varam risināt problēmu. Taču, ja tā nebūs, tad vienalga, vai intervenci veiks Turcija vai Irāna, vai vēl kādi spēki. Tas nenesīs gaidītos rezultātus. Un tādēļ Turcijas politika pret "ISIS" jeb Islāmisko valsti Irākā un Sīrijā ir bijusi stiprināt vietējo pārvaldi. Izveidot likumīgu pārvaldi. Tādu, kurai ir visu iedzīvotāju atbalsts. Tas ir daudz svarīgāk, nekā izcīnīt militārās cīņas un uzvaras, jo tās būs īslaicīgas," pavēstīja Turcijas vēstnieks Latvijā Hairi Hairets Jalavs.

Tikmēr Islāmiskā valsts nostiprinās un Eiropas līdzfinansētā bruņojumu pētījuma centra dati liecina par labu un ļoti daudzveidīgu bruņojumu tās rīcībā. Aptuveni piekto daļu veido Savienotajās Valstīs izgatavotie ieroči.

Uzskata, ka tie lielākoties nāk no Irākas armijai konfiscētā arsenāla. Patronas izgatavotas nesen, laikā no 2005. līdz 2008.gadam Misūrī štatā. Liela daļa islāmisko kaujinieku ieroču ražoti Krievijā. Dažas vienības izgatavotas mazāk nekā pirms gada. Iespējams, no munīcijas, ko Krievija piegādā Bašara al Asada armijai.

Bagātīgi pārstāvēts arī Irānas arsenāls, liecinot, ka tiek pārkāpta ANO Drošības padomes rezolūcija. Visvairāk bruņojuma vienību ir no Ķīnas, taču nav zināms, kā šie ieroči nonākuši teroristu rokās.

Turcija uzskata, ka Islāmiskā armija tai neuzbruks. Taču, ja tas notiktu, iedarbosies NATO līguma piektais paragrāfs. Latvija iesaistīsies, taču ne kaujas operācijās.

"Ministru kabinetā otrdien lēmām par papildus iemaksām, lai atbalstītu pārvietoto personu uzturēšanos Irākā. Tas saistīts ar "ISIL" darbību. Mēs pašlaik kontekstā ar šo cīņu, esam bijuši viena no valstīm, kas bija līdzautore un parakstījās zem rezolūcijas, kas paredz nopietnus likuma grozījumus, lai apturētu finanšu plūsmas teroristiskām organizācijām. Mūsu aktīvu līdzdarbību finanšu izlūkošanas sektorā. Tā ir izlūkošana, pretizlūkošana," sacīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (“Vienotība”).

Rietumos ISIS tēlu veido melnie karogi, radikāli ekstrēmisti un asinis stindzinoši video materiāli ar gūstekņu nogalināšanu.

Taču šīs organizācijas propaganda zīmē arī citādu tēlu – sociālā palīdzība lojālajiem sunnītu iedzīvotājiem, militāra organizācija, radikālu islāma normu realizācija un dāsns atalgojums karavīriem algotņiem.

"Izskatās, ka tiešām uz palikšanu. To neslēpj arī ASV militārpersonas. Tur ir iedzīvotāju atbalsts. Ieņem teritorijas, kur dzīvo sunnītu vairākumu. Irāka ir sadalīta pa konfesionālām un etniskām grupām. Daļa kurdu arī atbalsta šo islāma valsti," pastāstīja LU profesors, orientālists Leons Taivāns.

Sabiedroto militārie eksperti uzskata, ka, visticamāk, kurdu apdzīvotā Kobane kritīs Kalifāta rokās.

Visi civilie iedzīvotāji, kas to vēlējās, gan jau raduši patvērumu Turcijas pusē. Stāvoklim reģionā drīzs risinājums nav gaidāms.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti