"Mēs rūpīgi sekojam līdzi notikumiem saistībā ar NATO paplašināšanās procesu. Zviedrija, pat nesatraucies!
Kamēr jūs pieļaujat, ka mana svētā grāmata, Korāns, tiek dedzināta un plēsta, un jūs tā rīkojaties kopā ar saviem drošības spēkiem, mēs neteiksim "jā" jūsu uzņemšanai NATO," paziņoja Erdogans.
"Un mūsu skats ir pozitīvs attiecībā uz Somiju, bet tas nav pozitīvs attiecībā uz Zviedriju. Tas ir pateikts!"
Savukārt Turcijas ārlietu ministrs Mevlits Čavušoglu vizītes laikā Igaunijā izteicies, ka Ankarai ir mazāk problēmu ar Somiju nekā ar Zviedriju.
Ja NATO izlems risināt abu ziemeļvalstu uzņemšanas procesus atsevišķi, Turcija pārskatīs Somijas dalības ratificēšanu atsevišķi un labvēlīgāk, apgalvo Čavušoglu.
KONTEKSTS:
Somija un Zviedrija ilgstoši atturējās no iesaistīšanās NATO. Taču Krievijas iebrukums Ukrainā radikāli mainīja drošības situāciju Eiropā, un abās valstīs politiķu un sabiedrības vidū strauji pieauga atbalsts dalībai NATO.
2022. gada 18. maijā gan Somija, gan Zviedrija iesniedza pieteikumus dalībai NATO.
Par gaidāmo alianses paplašināšanos pozitīvi izteicās gan NATO vadība, gan arī daudzas NATO dalībvalstis, taču bažas radīja Turcijas paziņojums, ka tā neatbalsta šo valstu iestāšanos NATO. Taču NATO samita priekšvakarā Turcija pauda atbalstu Zviedrijas un Somijas uzņemšanai NATO.
29. jūnijā Zviedrija un Somija saņēma NATO uzaicinājumu pievienoties aliansei, bet šis lēmums jāratificē visām 30 esošajām NATO dalībvalstīm. Pagaidām to vēl nav izdarījušas Turcija un Ungārija.