Morijas patvēruma meklētāju izmitināšanas centrs Grieķijas Lezbas salā bija viens no lielākajiem Eiropas Savienībā. Pagājušā gada septembrī tas nodega, un 13 tūkstoši patvēruma meklētāji palika bez pajumtes. Daudziem ziemu nācās pārlaist teltīs.
Saskaņā ar ANO datiem migrantu plūsma uz Grieķiju pagājušajā gadā dramatiski samazinājās – valstī ieradās nedaudz vairāk par 16 000 cilvēku. Tāpēc Eiropas Komisijas migrācijas komisāre uzskata, ka tagad ir īstais brīdis uzlabot patvēruma meklētāju nometnes, jo telpas šobrīd ir mazāk pārpildītas un laikapstākļi kļūst siltāki.
“Mēs tikko parakstījām vienošanos par papildu 155 miljoniem eiro nometņu celtniecībai šeit, Lezbas salā un Kiosā,” informēja Eiropas Komisijas iekšlietu komisāre Ilva Jūhansone.
Taču vietējie iedzīvotāji nav apmierināti ar ES migrācijas komisāres rīcību un naudas apsolījumu. “Mēs zinām, ko jūs te taisāties parakstīt. Un par to jums vajadzētu nokaunēties. Ierasties šeit un darīt to, ko jūs te darāt, uz mūsu salas. Šī ir mūsu valsts, nevis jūsu!” par ieceri sašutusi kāda Lezbas salas iedzīvotāja.
Salu iedzīvotāji nevēlas, ka tur tiek izveidotas pastāvīgas nometnes, jo tad patvēruma meklētāju plūsma būšot vienmēr. Vietējie arī grib, lai šie centri būtu slēgti un patvēruma meklētājiem nebūtu ļauts iziet ārpusē.
Tikmēr patvēruma meklētāji ir neapmierināti par apstākļiem, kādos viņi spiesti mitināties. “Vienu reizi mēnesī mēs tiekam uz dušu,” pastāstīja kāda patvēruma meklētāju centra iemītniece.
“Mēs neesam dzīvnieki. Mēs šeit ieradāmies ne jau, lai tiktu turēti te,” sacīja kāds patvēruma meklētājs.
Gan patvēruma meklētāji, gan vietēji iedzīvotāji katrs savā veidā cieš no tā, ka ES dalībvalstīm tā arī nav izdevies vienoties par jaunu migrācijas politiku
“Ir svarīgi, lai cilvēki nepaliek limbo situācijā un lai viņi ātri tiek pie lēmuma. Tiem, kuriem pienākas starptautiskā aizsardzība, tā jāsaņem. Tiem, kam nepienākas, ir jāatgriežas savā izcelsmes valstī. Un šī ir vēl viena joma, kurā mums ir vajadzīgas reformas, lai būtu vienota Eiropas pieeja,” norādīja komisāre Jūhansone.
Pagaidām nekas neliecina, kas šis jautājums drīz tiks atrisināts.