Jau pirms pāris nedēļām Eiropas Komisija rosināja, ka ierobežojumi ceļotājiem ES iekšienē būtu labāk jākoordinē, jo tie ir ļoti atšķirīgi dažādās valstīs. Vienoties par šīm it kā vienkāršajām lietām dalībvalstīm nenācās viegli, taču otrdien izdevās apstiprināt pirmo soli – centieni koordinēt vēl turpināsies.
ES veidos kopīgu karti, atzīmējot zaļos – drošos, oranžos un sarkanos – augsta riska reģionus. To veidos, balstoties uz kopīgiem kritērijiem, un dalībvalstis pašas iesniegs datus Eiropas Slimību profilakses un kontroles centram.
Prezidējošās valsts Vācijas Eiropas lietu ministrs Mihaels Rots skaidroja, ka “šī karte balstīsies uz trīs rādītāju kombināciju – saslimušo skaits, veikto testu skaits un pozitīvo testu skaits. Šie dati tiks skatīti pa reģioniem, izmantojot luksofora gaismu principu – sarkans, dzeltens, zaļš. Un tiem, kas ierodas no zaļajiem reģioniem, nevajadzētu sastapties ar ierobežojumiem. Lai mūsu pilsoņi varētu uz to paļauties”.
Eiropas Komisija un arī aviācijas nozare sākotnēji ieteica, ka pašizolāciju pēc ierašanās no oranžajām un sarkanajām zonām varētu aizvietot ar testu veikšanu, taču tāds priekšlikums neguva atbalstu.
Bet ir vienošanās veidot vienotu pasažieru kontaktu izsekošanas formu, ko ceļotāji aizpilda, ierodoties no vienas dalībvalsts otrā, un ir vienošanās savstarpēji atzīt Covid-19 testu rezultātus.
Plāns paredz izņēmumus attiecībā uz cilvēkiem, kuru darbs ir būtisks, viņiem karantīna nebūs jāievēro.
Tāpat dalībvalstis piekrita, ka pirms jebkuru jaunu ierobežojošo pasākumu ieviešanas sabiedrība jāinformē vismaz 24 stundas iepriekš.
Katra ES dalībvalsts var brīvi noteikt savus pasākumus, bet tās tiek aicinātas būt konsekventas. Katra valsts joprojām pati noteiks, kad un kur jāvalkā maskas, cik cilvēku drīkst pulcēties un vai skolās turpināt mācības. Eiropas Komisijai nav juridisku pilnvaru šādus noteikumus dalībvalstīm uzspiest.
KONTEKSTS:
Par jaunā koronavīrusa izplatīšanos Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku, Ķīna informēja Pasaules Veselības organizāciju (PVO) pērnā gada nogalē. PVO 2020. gada martā paziņoja, ka Covid-19 sasniegusi globālās pandēmijas līmeni.
Dažus mēnešus vēlāk – vasarā – Eiropā bija vērojama infekcijas izplatības mazināšanās, kas ļāva atcelt virkni stingro ierobežojumu. Tomēr septembra vidū PVO brīdināja, ka Eiropai rudens mēnešos būs jāsaskaras ar Covid-19 koronavīrusa izraisīto nāves gadījumu skaita pieaugumu.