ĪSUMĀ:
- Eiropas Savienība paplašina sankciju sarakstu pret Baltkrieviju.
- Sankcijas piemērotas vairākām amatpersonām un uzņēmējiem, kā arī uzņēmumiem.
- Pašreizējās sankcijas var būt mājiens par vēl sāpīgākām sankcijām nākotnē.
- Baltkrievijas iekšlietu ministrija noslēgusi sadarbības līgumu ar Krievijas nacionālo gvardi.
- Pilsoniskie aktīvisti sākuši publicēt video, lai atmaskotu vardarbīgos milicijas darbiniekus.
Vairāk nekā četrus mēnešus pēc strīdīgajām Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām un vien dažas dienas pēc tam, kad baltkrievu demokrātiskās opozīcijas līderes Eiropas Parlamentā saņēma Saharova balvu par nevardarbīgo pretošanos Aleksandra Lukašenko režīmam, ES ir pieņēmusi lēmumu paplašināt sankciju sarakstu pret Baltkrieviju.
Ekonomiskās sankcijas ir piemērotas vēl 29 Baltkrievijas pilsoņiem un septiņiem uzņēmumiem par Lukašenko atbalstīšanu un saistību ar pēcvēlēšanu protestu apspiešanu. "Melnais saraksts" tagad papildināts ar uzņēmējiem Aleksandru Šakutinu un Nikolaju Vorobeju. Viņi ir pirmie uzņēmēji šajā sarakstā.
Sankcijas piemērotas arī Baltkrievijas ģenerālprokuroram, informācijas ministram, vicepremjeram un valsts televīzijas direktoram. "Melnajā sarakstā" iekļauti arī trīs privātie uzņēmumi un četri valstij piederoši uzņēmumi. Vairāki no tiem ir saistīti ar aizsardzības sfēru un dažos no šiem uzņēmumiem notikusi vēršanās pret sreikojošajiem darbiniekiem.
Kā intervijā radiostacijai “Radio brīvība” norādīja poļu politologs Kamils Klisinskis, pašreizējās sankcijas ir kārtējais signāls Lukašenko režīmam, ka nākotnē sankcijas var būt vēl sāpīgākas.
“Mums ir jāatceras, ka šī ir trešā, bet ne pēdējā sankciju pakete pret Baltkrieviju. Ja situācija pasliktināsies, un man ir lielas bažas, ka tā pasliktināsies, tad ir iespējama arī ceturtā sankciju kārta. Un tad jau būs vairāk uzņēmumu, ar kuriem Baltkrievijai un Lukašenko būs daudz grūtāk. Piemēram, jaunā naftas produktu kompānija, kas tika izveidota tikai šogad un kuru vada pazīstamie uzņēmēji Nikolajs Vorobejs un Aleksandrs Aļeksins. Un tas jau var būt sāpīgi, jo naftas produktu piegādes uz Eiropas Savienību jau nozīmē arī konkrētus ienākums valsts budžetā,” skaidroja politologs.
Uzņēmējs Aļeksins ir pazīstams uzņēmējs arī Latvijā, viņš iesaistīts tirdzniecībā, biodegvielas un arī alus ražošanā.
Sankcijām pakļauto uzņēmumu vidū ir arī serbu uzņēmējiem brāļiem Karičiem piederošais nekustamo īpašumu konglomerāts "Dana Holdings", kas ir lielākais celtniecības uzņēmums Minskā un kurš ir pazīstams ar daudziem izdevīgiem valsts pasūtījumiem. Turklāt, šajā uzņēmumā augstu amatu ieņem arī Lukašenko vedekla Lidija Lukašenko.
Šajās dienās arī kļuvis zināms, ka Baltkrievijas iekšlietu ministrija ir noslēgusi sadarbības līgumu ar Krievijas nacionālo gvardi. Šāda sadarbība būšot balstīta uz vienas vai otras puses lūgumu pēc palīdzības. Abas struktūras plānojušas sadarboties sabiedriskās kārtības nodrošināšanā, valsts nozīmes objektu un speciālo kravu aizsardzībā, cīņā ar terorismu un ekstrēmismu, cīņā ar nelegālu ieroču apriti, naftas objektu aizsardzību, kā arī, atbalstot viena otru cīņā ar noziedzību.
Tikmēr pilsoniskie aktīvisti no iniciatīvas grupas “Bypol” ir sākuši publiskot video materiālus, kuri uzņemti milicijas aizturēšanas izolatoros augustā pēc pirmajām plašajām protesta akcijām. Tajos redzama aizturēto nopratināšana, sišana, ņirgāšanās par aizturētajiem, kā arī atmaskoti vairāki milicijas darbinieki. Šī ir daļa no iniciatīvas, kuras mērķis ir atmaskot visus tos miličus, kuri ir bijuši saistīti ar vardarbību, ja vien viņi to neizdara brīvprātīgi, kā arī apkopot šīs liecības un nodot tās tālākai izmeklēšanai. Šī iniciatīva tiek dēvēta par Tautas tribunālu un arī šīs iniciatīvas atbalstam tiks veltīts svētdien gaidāmais Tautas tribunāla maršs.
KONTEKSTS:
Pēc 9. augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām, kurās par uzvarētāju tika pasludināts Aleksandrs Lukašenko, Baltkrievijā nerimst protesti un streiki. Cilvēki uzskata, ka vēlēšanu rezultāti ir viltoti. Viņi iebilst arī pret policijas vardarbību, aizturot protestu dalībniekus.