Panorāma

Eiropā vētras, tornado un krusa

Panorāma

Latvijā ievieš minimālās sociālās iemaksas

Vīrusa delta variants apdraud brīvāku ceļošanu ES

ES sāk darboties digitālais Covid-19 sertifikāts, kam jāatjauno ceļošana starp dalībvalstīm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 4 mēnešiem.

Eiropas Savienībā (ES) ceturtdien, 1. jūlijā, sāks darboties digitālais Covid-19 sertifikāts, kam būs jāatvieglo ceļošana starp ES dalībvalstīm. Tomēr rīka izmantošanu var apdraudēt pirmo reizi Indijā atklātā koronavīrusa Covid-19 paveida straujā izplatīšanās Eiropā. Bet aviācijas nozares pārstāvji brīdina, ka digitālais sertifikāts var izraisīt haosu Eiropas lidostās.

ĪSUMĀ:

  • Digitālo Covid-19 sertifikātu varēs izprintēt vai lejupielādēt viedtālrunī.
  • Tas apliecinās, ka persona ir vakcinējusies, pārslimojusi vīrusu vai ir negatīvs tests.
  • Atsevišķas ES dalībvalstis sertifikātu sāka izsniegt un izmantot jūnijā.
  • No 1. jūlija tam ir jādarbojas visās 27 ES dalībvalstīs un Šengenas zonas dalībvalstīs.
  • Prognozē aviopasažieru skaita Eiropā trīskāršošanos augustā, salīdzinot ar maiju.
  • Plānus par brīvu pārvietošanos ES var iedragāt Covid-19 vīrusa delta paveida izplatīšanās.
  • Vācija aizliedz ieceļot no Portugāles Covid-19 vīrusa delta paveida izplatības dēļ.

Jūlijs ierasti ir atvaļinājumu laiks, kad miljoniem Eiropas iedzīvotāju dodas ārvalstu ceļojumos. Pagājušajā vasarā Covid-19 dēļ eiropieši ceļoja ievērojami mazāk nekā pirms pandēmijas.

ES sāk darboties digitālais Covid-19 sertifikāts, kam jāatjauno ceļošana starp dalībvalstīm
00:00 / 03:59
Lejuplādēt

Vakcinācija un saslimstības kritums ļauj cerēt, ka šovasar daudz vairāk eiropiešu varēs ceļot. Lai nodrošinātu brīvu un drošu pārvietošanos ES teritorijā, Eiropas Komisija (EK) ieviesa digitālo Covid-19 sertifikātu.

Dokuments, ko varēs izprintēt vai lejupielādēt viedtālrunī, apliecinās, ka persona ir vakcinējusies pret Covid-19 vai ir pārslimojusi vīrusu, vai arī ir saņēmusi negatīvu testa rezultātu. Sertifikāta īpašniekiem galamērķa valstī nebūs jaievēro pašizolācija vai jāveic papildu tests.

Atsevišķas ES dalībvalstis sertifikātu sāka izsniegt un izmantot jūnijā, bet no šodienas tam ir jādarbojas visās 27 ES dalībvalstīs un Šengenas zonas dalībvalstīs.

EK prezidente Urzula fon der Leiena uzskata, ka Covid-19 sertifikāts apliecina ES pakāpenisko atkopšanos no Covid-19 pandēmijas.

"Šis sertifikāts ir simbols atvērtai un digitālai Eiropai. Mēs izstrādājām šo sertifikātu rekordīsā laikā. Tas atvieglos ceļošanu mūsu savienībā un ļaus eiropiešiem atgūt brīvības, kuras viņi vērtē visaugstāk. Eiropas Covid-19 sertifikāts ir drošs, un to var saņemt par brīvu. Pilsoņiem, kuri ir vakcinēti, atveseļojušies no Covid-19 vai saņēmuši negatīvu testu, būs tiesības to iegūt. Sertifikāts ir jāatzīst visā Eiropas Savienībā. No 1. jūlija šie noteikumi attieksies uz visām Eiropas Savienības dalībvalstīm," paziņoja EK līdere.

Kāds Francijas galvaspilsētas Parīzes iedzīvotājs digitālo Covid-19 sertifikātu uzlūkoja ar divējādām sajūtām. "Tas ir nedaudz negodīgi, jo tie, kuri vēl nav vakcinēti, nevarēs ceļot tikpat brīvi kā sapotētie. Tomēr mēs nevaram turpināt turēt ciet robežas tikai tāpēc, ka daļa cilvēku vēl nav vakcinējušies," vīrietis sacīja raidsabiedrībai "France24".

Bažas rada tas, vai robežsargi spēs atpazīt un atzīt citu dalībvalstu izdotos digitālos Covid-19 sertifikātus.

Eiropas Starptautiskā lidostu padome prognozējusi, ka aviopasažieru skaits Eiropā trīskāršosies no 47 miljoniem maijā līdz 125 miljoniem augustā.

Vairākas aviācijas nozari pārstāvošas organizācijas šonedēļ kopīgā paziņojumā brīdināja, ka ES digitālais Covid-19 sertifikāts nevis atvieglos, bet sarežģīs ceļošanu.

Paziņojumā teikts, ka divkāršās pārbaudes un sertifikātu verifikācijas rīku trūkums radīs garas pasažieru rindas lidostās.

Starptautiskās Gaisa transporta asociācijas Eiropas nodaļas viceprezidents Rafaels Švarcmanis apgalvoja, ka kopš pandēmijas sākuma vidējais laiks, ko pasažieri pirms lidojuma pavada, pārvietojoties pa lidostu, ir pieaudzis no aptuveni pusotras stundas līdz trīs stundām. Viņš brīdināja, ka, situācijai nemainoties, bet aviopārvadājumiem atgriežoties pirmspandēmijas līmenī, šis laiks var pieaugt līdz piecām vai pat astoņām stundām.

ES plānus par brīvu un netraucētu pārvietošanos starp bloka dalībvalstīm var iedragāt ļoti lipīgā Covid-19 vīrusa delta paveida izplatīšanās.

Briseles vadlīnijās rakstīs, ka "dalībvalstīm ir jāatturas no papildu ceļošanas ierobežojumu noteikšanas ES digitālā Covid-19 sertifikāta īpašniekiem, ja vien šādi ierobežojumi nav nepieciešami un samērīgi sabiedrības veselības aizsardzībai".

Šo punktu izmantoja Vācija, kur šonedēļ spēkā stājās aizliegums ieceļot no Portugāles, jo tur Covid-19 vīrusa delta paveids ir kļuvis par dominējošo variantu. Arī Itālijas valdība brīdinājusi, ka Covid-19 vīrusa delta paveida dēļ tā varētu noteikt stingrākas prasības digitālā Covid-19 sertifikāta turētājiem, kuri vēlēsies ieceļot valstī.

Par Vācijas lēmumu ir sarūgtināts Lisabonas vicemērs Žuzē Sa Fernandešs: "Domāju, tas nav labi, ceru, viņi to atcels. Valstīm un cilvēkiem ir daudz neskaidrību. Ir jābūt vienotiem. Ja cilvēki ir vakcinēti, viņiem jāvar pārvietoties. Ceru, ka līdz septembrim Eiropā visi būs vakcinēti. Tas ir sarūgtinošs lēmums, bet ticu, ka agrāk vai vēlāk tas tiks atcelts."

Sertifikāts ir fundamentāls tūrismam, biznesam un ekonomikas atjaunošanai, norādīja Portugāles Eiropas lietu valsts sekretāre. Viņa atzina, ka joprojām jābūt piesardzīgiem, taču aicināja valstis censties nerīkoties vienpusēji. 

"Dalībvalstīm ir jāturpina savstarpēji koordinēt savu rīcību, lai kopīgi stātos pretim šai vīrusa mutācijai. Šajā jautājumā mums nepieciešama pēc iespējas kopīga nostāja,"

sacīja Portugāles Eiropas lietu valsts sekretāre Ana Paula Zakariaša.

Lai pievarētu vīrusu, Portugāle kāpina tempus un cenšas pēc iespējas ātrāk savakcinēt pēc iespējas vairāk cilvēku. Tagad pilnīgi vakcinēta trešdaļa iedzīvotāju, vismaz viena pote vairāk nekā pusei. Pagaidām tiek vakcinēti tikai tie, kas vecāki par 30 gadiem, no nākamās nedēļas arī 18 gadus vecie. Eksperti norādīja, ka pote pierādījusi savu efektivitāti arī pret vīrusa delta variantu.

"Lielākā daļa jauno inficēšanās gadījumu Portugālē saistīta ar vīrusa delta variantu. Taču nospiedoši lielākais vairākums cilvēku, kas nonāk slimnīcā, nav vakcinējušies vai arī saņēmuši tikai vienu devu. Tas nenozīmē, ka slimnīcā nenonāk arī pilnībā vakcinētie, taču tie ir reti gadījumi," sacīja Lisabonas Universitātes Medicīnas fakultātes profesore Marija Mota.

Portugālē iedzīvotāju uzticība Covid-19 potēm ir viena no augstākajām ES, un aptaujas liecina, ka vakcinēties gatavi vismaz 80% portugāļu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti