Eiropas Komisijas piedāvātajā jaunākajā plānā migrantu krīzes mazināšanai katrai dalībvalstij ir tiesības noteiktu laiku neuzņemt patvēruma meklētājus, bet tādā gadījumā par katru noraidīto cilvēku jāsamaksā 250 000 eiro, kas tiek saukts par solidaritātes nodokli. Naudu plānots tālāk dot valstīm, kuras patvēruma meklētājus uzņems.
Tādējādi Eiropas Komisija cer ieviest godīgāku patvēruma meklētāju sadales sistēmu, lai netiktu pārslogotas Dienvideiropas valstis, kurām migrantus nākas uzņemt pirmajām.
"Joprojām neesmu ticis skaidrībā, vai piedāvājums domāts nopietni, jo tas izklausās pēc pirmā aprīļa joka. Tas ir viss, kas man sakāms," piedāvājumu komentēja Polijas ārlietu ministrs Vitolds Vaščikovskis.
Viņam piekrita Ungārijas ārlietu ministrs Peters Sijarto. "Eiropas Komisijas piedāvātie sodi ir šantāža. Šāda ideja ir nepieņemama un pretrunā Eiropeiskai domāšanai. Kvotu koncepts ir strupceļš un man ir lūgums Komisijai – pārstāt pa to iet," saka Sijarto.
Pret ir arī Lietuva, Igaunija un Latvija. "Latvijas nacionālā pozīcija šajā jautājumā ir vienkārši skaidra, ka tikai un vienīgi uz brīvprātības principa ir iespējama dalība jebkāda veida pārvietošanās mehānismos. Līdz ar to šādu priekšlikumu pašlaik manā skatījumā nav iespēja atbalstīt," teica Latvijas iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis ("Vienotība").
Tikmēr Eiropas Komisija (EK) joprojām uzstāj uz netaisnību, ka dažām savienības dalībvalstīm jātiek galā ar visu bēgļu pieplūdumu, kamēr citas atsakās solidarizēties. "Šis EK piedāvājums jau ir sava veida kompromiss. Iebildumus izteikusi tikai daļa no Eiropas valstu ģimenes. Ir arī pretēji viedokļi, tāpēc Komisija nākusi klajā ar šādu piedāvājumu. Neviens nav sajūsmā par kvotām, bet, acīmredzot, tās vajadzīgas, lai migrantu slogs tiktu godīgi sadalīts," skaidro Eiropas kaimiņattiecību politikas un paplašināšanās komisārs Johanness Hāns.
Par EK piedāvājumu izvēlēties – uzņemt bēgļus vai maksāt kompensācijas - vēl gaidāmas asas diskusijas, tostarp – 20. maijā gaidāmajā ES iekšlietu ministru padomē.
Jaunā kvotu sistēma paredzēta papildus jau esošajai sistēmai, kuras ietvaros paredzēts pārvietot ES iekšienē 160 000 bēgļu. Lai pretrunīgi vērtēto EK plānu apstiprinātu, tam jāsaņem atbalsts no dalībvalstu vairākuma un Eiropas Parlamenta vairākuma.