Tuvojoties nākamā gada maijā gaidāmajām Eiropas Parlamenta vēlēšanām, saasinās cīņa arī par Eiropas Savienības vadošo institūciju nākamajiem līderiem. Tie gan, protams, tiks izraudzīti vien pēc pašām vēlēšanām. Taču jau tagad partijas izvirza savus vadošos kandidātus, ko nu jau arī Briseles žargonā oficiāli sauc par "Spitzenkandidat". Šie vadošie kandidāti tad nākotnē arī atvieglotu cīņu par Eiropas Komisijas nākamā prezidenta krēslu.
Šajās dienās Somijas galvaspilsētā Helsinkos norisinājās Eiropas Parlamentā pārstāvētās lielākās partiju grupas jeb ģimenes - Eiropas Tautas partiju grupas - kongress, par kura vienu no centrālajiem notikumiem kļuva tieši "Spitzenkandidat" izvēle. Uz šo godu pretendēja divi pazīstami politiķi - Eiropas Tautas partiju grupas frakcijas vadītājs Eiropas Parlamentā Manfrēds Vēbers un bijušais Somijas premjerministrs Aleksandrs Stubs.
Stubs ir enerģisks multilingvāls politiķis, kurš pabeidzis Londonas Ekonomikas skolu, daudz runā par ceturto industriālo revolūciju un regulāri piedalās triatlona sacensībās.
Pēc novērotāju teiktā - cik dažādi kandidāti, tik dažādas bijušas arī viņu priekšvēlēšanu kampaņas. Kamēr Vēbers nodrošināja ietekmīgās Vācijas kancleres Angelas Merkeles un arī Austrijas kanclera Sebastiana Kurca atbalstu, Stubs dalīja brošūras un rīkoja preses konferences ar brīvprātīgo jauniešu armiju.
Jau ilgi pirms balsojuma bija izskanējušas ziņas, ka Vēbera izredzes uzvarēt ir vairāk nekā pārliecinošas, jo galu galā viņa kandidatūru atbalstīja visu Eiropas Tautas partiju grupā pārstāvēto valstu valdību vadītāji, kā arī vairums nacionālo partiju. Taču Stubs izrādīja Vēberam nopietnu pretestību, pat par spīti pašreizējo politiķu ievērojamam spiedienam pret viņu.
Tomēr rezultāts lielus pārsteigumus neradīja, un par Vēberu slēgtā balsojumā savas balsis atdeva gandrīz 80% no kongresa delegātiem.
Savā formālajā uzvaras runā Vēbers aicināja partijas biedrus sniegt viņam ne tikai atbalstu, kļūstot par partijas "Spitzenkandidat", bet arī mandātu mainīt Eiropu. Savā uzrunā Vēbers, kurš nāk no Vācijas Bavārijas reģiona Kristīgi sociālās savienības, īpaši izcēlis arī Eiropas kristīgās vērtības.
"Mums ir labi nopelni. Mums ir, ko pastāstīt cilvēkiem. Mēs esam radījuši labu un stabilu Eiropu, kas ir stipra Žana Kloda Junkera, Donalda Tuska un Antonio Tajāni vadībā. Mēs būvējam tiltus. Mums ir vēlme aizpildīt plaisu starp Eiropas Savienību un tās pilsoņiem. Jūs vēlaties demokrātisku Eiropu, un mēs vēlamies ambiciozu Eiropu. Tā mēs veidojam Eiropas politiku," teicis Vēbers.
Tagad, kļūstot par labēji centrisko konservatīvo spēku vadošo kandidātu, Vēberam ceļā uz Eiropas Komisijas prezidenta krēslu atliek nodrošināt, lai Eiropas Tautas partiju ģimene gūtu uzvaru Eiropas Parlamenta vēlēšanās.
Pēc tam jau sāksies cīņa ar pārējiem vadošajiem kandidātiem par iespējām izveidot noturīgāku vairākumu parlamentā, kurš tad arī apstiprinās Žana Kloda Junkera pēcteci.
Uz Eiropas Komisijas prezidenta posteni pretendē arī pašreizējais Eiropas Komisijas pirmais viceprezidents Franss Timmermanss, kurš pašlaik vienīgais ir izvirzījis savu kandidatūru no otrās lielākās politiskās grupas - Eiropas sociālistiem. Tikmēr, piemēram, Eiropas Liberāļu un demokrātu alianse jeb ALDE savu kandidātu negatavojas izvirzīt vispār, jo uzskata, ka pašreizējā sistēma ir veidota tā, lai dotu priekšroku centriski labējai Eiropas Tautas partiju grupai.
"Spitzenkandidat" process nebūt negarantē to, ka jaunie Eiropas Savienības institūciju līderi tiks ievēlēti tieši šādi. Šis izvēles process nav likumīgi saistošs un nav atrunāts Eiropas Savienības līgumos, tāpēc joprojām saglabājas iespēja, ka amatos stājas pilnīgi citi cilvēki.