Vakcīnas izstrāde un pieejamības nodrošināšana nav vienīgā sarežģītā lieta. Farmācijas industrijas pārstāvji atzina, ka iedzīvotāju nevēlēšanās vakcinēties varētu būt vēl viens izaicinājums.
"Uzticēšanās vakcīnām ir trausla daudzās Eiropas valstīs, un, protams, neviena medicīniska iejaukšanās nav bez riska. Attiecībā uz Covid - mēs sāksim vēl nebijuša mēroga vakcinācijas kampaņu. Jā, var būt nevēlamas lietas, kas saistītas ar pašu vakcīnu, bet tikpat labi – tās var parādīties arī gadījumā, ja vakcinācija nebūtu notikusi. Tas, kā mēs kopīgi rīkojamies ar šiem nevēlamo notikumu ziņojumiem, būs galvenais, lai vai nu veidotu, vai arī mazinātu uzticību Covid vakcinācijai un, iespējams, vakcinācijai nākotnē," pauda Eiropas Farmācijas industriju federācijas pārstāve Magdalena Rodrigesa de Azero.
Eksperti arī uzsvēra – Covid-19 nav pirmā globālā pandēmija, un tā noteikti nebūs arī pēdējā. Bet tā ir parādījusi starptautiskās sadarbības nozīmi globālo ārkārtas situāciju gadījumos, lai arī ar to neiet tik gludi.
Pasaules Veselības organizācija (PVO) ir izveidojusi globālu iniciatīvu – COVAX, kas apvieno valdības, zinātniekus un ražotājus, lai nodrošinātu, ka iespējamās Covid-19 vakcīnas sasniedz arī tos un tās valstis, kuras pašas nespēj izstrādāt vakcīnas vai tās nopirkt. Šajā iniciatīvā ir iesaistījušās 156 valstis, arī Eiropas Savienība, un tā pārstāv 2/3 no pasaules iedzīvotājiem. Bet divas lielās valstis tajā nav. ASV nepiedalās, jo uzskata, ka PVO kontrolē Ķīna. Un arī Ķīna šajā iniciatīvā nepiedalās.
Jaunizveidotais COVAX mehānisms tagad sāks oficiālu līgumu parakstīšanu ar vakcīnu ražotājiem un izstrādātājiem, lai nodrošinātu 2 miljardu vakcīnu devu piegādi līdz 2021. gada beigām.
Eiropadomes prezidents Šarls Mišels tikko paziņoja par došanos pašizolācijā, jo viņa drošībniekam atklāts Covid-19. Tas nozīmē, ka Mišels nevarēs vadīt ceturtdien un piektdien paredzēto Eiropadomi, kur visu 27 valstu vadītājiem bija jālemj arī par sankcijām pret Aleksandra Lukašenko režīmu. Tās pagaidām bloķē Kipra. Tagad viss pārceļas uz 1.-2. oktobri un jāteic, ka Eiropas nespēja uzsākt jau izstrādātās sankcijas no malas neizskatās labi.