Austrālija pirms pieciem gadiem bija noslēgusi 50 miljardu ASV dolāru vērtu līgumu ar franču uzņēmumu par 12 zemūdeņu ražošanu un piegādi. Tās bija plānotas darbināt ar elektrību un dīzeli. Tagad Austrālija pēkšņi pārdomāja un noslēgusi vienošanos ar ASV un Lielbritāniju, kas tai palīdzēs tikt pie astoņām ASV ražotajām zemūdenēm, pie tam tās būs kodolzemūdenes.
Francija ir pārskaitusies, Francijas aizsardzības ministre atcēlusi tikšanos ar britu aizsardzības ministru un franči pat atsaukuši savu vēstnieku no ASV, kas ir nopietns solis. Atsauktais vēstnieks apgalvo, ka franči neko nav zinājuši par šo darījumu un uzskata, ka ASV ar Austrāliju un britiem rīkojušies viņiem aiz muguras.
“Kad nesen notika abu valstu (Austrālijas un Francijas) aizsardzības un ārlietu ministru tikšanās, mēs ne tikai nebijām informēti par Austrālijas izvēlēto jauno kursu, bet vēl vairāk – vēlreiz tika slavēts 2016. gada līgums, ko parakstījām starp Austrāliju un Franciju,” stāsta Filips Etjēns, Francijas vēstnieks ASV.
Francijas ārlietu ministrs Žans Īvs Ledriāns pat izteicies vēl skarbāk, apsūdzot ASV un Austrāliju divkosībā un melos. Francija apgalvo, ka tās sabiedrotie ar viņiem nav konsultējušies, savukārt Austrālija saka, ka tā jau vairākus mēnešus ir skaidri paudusi Parīzei savas bažas par līgumu.
Šī situācija rada apdraudējumu arī tirdzniecības līgumam starp ES un Austrāliju. Jau notikuši 11 sarunu raundi, un bija plāns gala vienošanos panākt vēl šogad. Bet tagad tas diez vai būs iespējams, jo franči to, visticamāk, centīsies kavēt, sakot, ka uzticēšanās starp abām pusēm ir sagrauta.
Ietekmīgais izdevums “Politico” norāda, ka Francija tradicionāli iebilst pret tirdzniecības līgumiem ar lieliem lauksaimniecības produktu eksportētājiem, un tāda ir arī Austrālija. Līgums atvieglotu Austrālijas liellopu un piena ražotājiem piekļuvi Eiropas tirgum. Zviedrijai, Īrijai, Nīderlandei, kas aktīvi iestājas par brīvo tirdzniecību, šāda Francijas attieksme, protams, nepatīk.
Saskaņā ar ES prognozēm Austrālijas zemūdeņu darījums ar Franciju ir 10 reizes vairāk vērts nekā Eiropai ienestu ES un Austrālijas tirdzniecības nolīgums nākamo 10 gadu laikā.
Eiropas Savienības ārlietu ministri tikmēr Ņujorkā notiekošās ANO Ģenerālās asamblejas kuluāros nolēmuši apspriest strīdu par Austrālijas atteikšanos no zemūdeņu iegādes līguma ar Franciju. Ministriem šī būs pirmā iespēja kopīgi apspriest ne tikai pašu strīdu, bet arī ASV, Austrālijas un Lielbritānijas izveidotās aizsardzības partnerības sekas.
Eiropas Savienības partneri līdz šim publiski nav pauduši stingru atbalstu Francijai. Taču šis jautājums, visticamāk, rosinās Eiropas debates par “stratēģisko autonomiju” jeb Francijas vadīto aicinājumu veidot atsevišķas Eiropas Savienības aizsardzības un industriālās spējas.