Tieši pirms nedēļas Francijas masu saziņas līdzekļus pārsteidza ziņa, ka vairāki policisti ir nežēlīgi piekāvuši melnādaino mūzikas producentu Mišelu Zekleru, kurš bija devies uz savu ierakstu studiju. Vīrietim nav bijis aizsargmaskas un viņš apgalvo, ka policisti viņu ir izsekojuši un piekāvuši. Lai arī sākotnēji policija šādus apgalvojumus noliedza, vēlāk tika publiskots novērošanas kameras video, kur redzams, ka vairāk nekā desmit minūtes vīrietis tiek sists un pret viņu tiek izteikti rasistiski saukļi. Visi četri uzbrucēji pašlaik ir aizturēti.
Savukārt šīs nedēļas sākumā žurnālistiem bija iespējams klātienē redzēt un nofilmēt policijas brutalitāti, likvidējot migrantu telšu nometni Parīzes Republikas laukumā. Kā paziņojis Francijas iekšlietu ministrs Žerārs Darmanēns, daži no šīs operācijas skatiem esot ļoti satraucoši.
Vien piektdien uz policijas darbībām reaģējis arī Francijas prezidents Emanuels Makrons, kurš tviterī paziņojis, ka uzbrukums Mišelam Zekleram ir nepieņemams un tas apkauno Franciju. Prezidents arī uzsvēris, ka nedrīkst pieļaut vardarbības, brutalitātes, naida un rasisma uzplaukumu. Emanuels Makrons arī uzdevis valdībai izstrādāt piedāvājumus, kā atjaunot sabiedrības uzticību likumsargiem un kā efektīvāk cīnīties pret diskrimināciju.
Šīs nedēļas laikā Francijas likumdevēji apstiprināja pretrunīgi vērtēto globālās drošības likumu. Viens no šajā likumā iekļautajiem punktiem aizliegtu pienākumus pildošu policistu filmēšanu un fotografēšanu, ja šādu darbību mērķis ir identificēt policistus internetā ar mērķi nodarīt tiem psiholoģisku vai fizisku pāridarījumu.
Potenciālajam pārkāpējam par policistu attēlu publiskošanu var draudēt līdz pat gadu ilgs cietumsods un 45 tūkstošu eiro liela soda nauda.
Lai arī šis likums vēl jāapstiprina Francijas parlamenta augšpalātai – Senātam – valdības piedāvājums jau izraisījis plašas protesta akcijas.
Kā uzskata protestu organizatori, likumā iekļautie noteikumi ir pretrunā ar Francijas pamattiesībām un pamatbrīvībām, jo tiek apdraudēta preses brīvība, brīvība informēt un būt informētam, kā arī izteiksmes brīvība. Dažādas cilvēktiesību un mediju organizācijas bažījas, ka jaunais likums ļaus policistiem izvairīties no atbildības un liegs žurnālistiem dokumentēt pārkāpumus. Sagaidāms, ka šīsdienas protestiem pievienosies arī dažādas arodbiedrības, kā arī kustības “Dzeltenās vestes” aktīvisti. Jāatgādina, ka dzelteno vestu protesti 2018. un 2019. gadā bieži vien izvērtās vardarbīgās sadursmēs ar policiju.
Parīzes varas iestādes līdz šim bija aicinājušas demonstrāciju rīkot tikai vienā pilsētas vietā, taču piektdien vakarā tomēr sniedza atļauju to rīkošanai. Par to, ka valdība jaunā likuma pieņemšanā varētu piekāpties, liecina fakts, ka piektdien Francijas premjerministrs Žans Kastē ir solījis izveidot īpašu komisiju strīdīgā likuma punkta pārskatīšanai.