Grieķiju un Itāliju apsūdz Covid-19 izmantošanā, lai ierobežotu migrāciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 2 mēnešiem.

Grieķija un Itālija apsūdzētas mēģinājumos Covid-19 aizsegā ierobežot migrantu un patvēruma meklētāju ierašanos. Kopš pandēmijas sākuma Eiropas Savienībā (ES) ir reģistrēts ievērojams jaunu migrantu un patvēruma meklētāju skaita kritums.

ĪSUMĀ:

  • Cilvēktiesību aizstāvjiem ir informācija, ka Itālija un Grieķija izmanto Covid-19 pandēmiju.
  • Grieķijas krasta apsardze migrantus pametusi dreifējam jūrā.
  • Grieķija apsūdzības noraida un vaino Turciju dezinformācijas kampaņas veikšanā.
  • Sicīlijā slēdz migrantu centrus, kaut arī nav risku, ka viņi inficēs citus salas iedzīvotājus.
  • Itālijas ministrs norāda, ka Sicīlijas amatpersonu rīcība nav bijusi likumīga.

Grieķiju un Itāliju apsūdz Covid-19 izmantošanā, lai ierobežotu migrāciju
00:00 / 05:12
Lejuplādēt

ES dalībvalstis Itālija un Grieķija gadiem ir sūdzējušās, ka tās netiek galā ar milzīgo nedokumentēto migrantu pieplūdumu. Abas valstis ir pirmā pietura vairumam bēgļu un patvēruma meklētāju, kuri no Ziemeļāfrikas un Tuvajiem Austrumiem pa Vidusjūru ierodas Eiropā.

2019. gadā Itālijā pa Vidusjūru ieradās vairāk nekā 11 tūkstoši migrantu, bet Grieķijā – gandrīz 60 tūkstoši, liecina ANO Bēgļu aģentūras (UNHCR) apkopotie dati. Šogad, šķērsojot Vidusjūru, Itālijā ir ieradušies jau vairāk nekā 17 tūkstoši migrantu un patvēruma meklētāju, bet Grieķijā – vairāk nekā 8000.

Cilvēktiesību aizstāvji apgalvo, ka Itālijas un Grieķijas varasiestādes izmanto Covid-19 pandēmiju, lai liktu šķēršļus migrantu nonākšanai šajās valstīs.

UNHCR rīcībā esot “ticama informācija”, ka kopš marta, kad Eiropā sāka plosīties koronavīruss,

Grieķijas krasta apsardze regulāri esot atteikusi palīdzību laivām, kurās atradušies migranti, tādējādi pakļaujot viņus briesmām.

Atsevišķos gadījumos migrantu laivas, kas bija sasniegušas Grieķijas teritoriālos ūdeņus, nogādāja kaimiņvalsts Turcijas teritorijā.

Izdevums “The New York Times”, atsaucoties uz vairākām nevalstiskajām organizācijām un Turcijas krasta apsardzi, raksta, ka kopš marta Grieķijas krasta apsardze ir pametusi dreifējam jūrā vairāk nekā 1100 migrantus.

Īrijas Cilvēktiesību centra pētniece Niama Kīdija-Tabala apgalvo, ka tā ir agrāk nepieredzēta un bīstama tendence.

“Šī politika, kas pārkāpj Eiropas Savienības un starptautiskos likumus, ir plaši izplatījusies.

Lai gan tas norisinās uz koronavīrusa pandēmijas fona, Grieķijas valdība nav atklāti izmantojusi vīrusu kā ieganstu savai rīcībai. Patiesībā tā vispār nav atzinusi, ka ir šādi rīkojusies,” Kīdija-Tabala sacīja televīzijas kanālam “Al Jazeera”.

Grieķijas konservatīvais premjerministrs Kirjaks Micotakis noraida, ka Grieķijas krasta apsardze sistemātiski nebūtu palīdzējusi migrantiem Vidusjūrā. Viņš Turciju apsūdz Grieķijas apmelošanā.

“Grieķijai kā ikvienai suverēnai valstij ir tiesības aizsargāt savas robežas. Mums ir stingra, bet taisnīga robežapsardzības politika. Šādi apgalvojumi ir aizvainojoši mūsu krasta apsardzei, kas ir izglābusi burtiski desmitiem tūkstošiem bēgļu un migrantu jūrā. Cilvēki, kuri meklē patvērumu Grieķijā, ierodas no valsts, kas viņiem ir droša.

Viņiem Turcijā nedraud briesmas. Mēs esam kļuvuši par upuriem masīvai Turcijas dezinformācijas kampaņai,” Micotakis sacīja intervijā televīzijas kanālam CNN.

Grieķijai piederošajā Lesbas salā atrodas Eiropā lielākā bēgļu nometne, kur mīt aptuveni 13 tūkstoši cilvēku, lai gan tā ir paredzēta tikai 3000 personām.

Līdz šim nometnē nebija atklāts neviens inficēšanās gadījums ar Covid-19. Tomēr palīdzības organizācija “Ārsti bez robežām” brīdina, ka tas ir tikai laika jautājums. Nometnes iedzīvotāji dzīvo saspiesti, viņiem nav iespēju regulāri nomazgāt rokas un nav pieejama kvalitatīva medicīnas aprūpe. Tie ir ideāli apstākļi vīrusa uzliesmojumam.

“Ārsti bez robežām” apsūdz vietējās varasiestādes nometnes iedzīvotāju ieslodzīšanā, kamēr pārējie Lesbas salas iedzīvotāji var brīvi pārvietoties.

Arī vienā no koronavīrusa vissmagāk skartajām Eiropas valstīm Itālijā politiķus kritizē par mēģinājumiem izmantot Covid-19, lai ierobežotu imigrāciju.

Itālijai piederošās Sicīlijas salas prezidents Nello Muzumeči šonedēļ lika pārtraukt jaunu migrantu uzņemšanu un slēgt visus patvēruma meklētāju izmitināšanas centrus,

bet visus to iemītniekus pārvietot uz valsts kontinentālo daļu. Viņš to pamatoja ar nepieciešamību apturēt Covid-19 izplatību uz salas.

Pēdējās nedēļās vismaz 70 migrantiem Sicīlijā ir bijušas pozitīvas koronavīrusa analīzes. Šomēnes uz salu nosūtīja karavīrus, lai viņi uzraudzītu, ka inficētie migranti ievēro karantīnu. Tomēr ārsti noraida, ka patvēruma meklētāji būtu drauds salas pamatiedzīvotājiem, kuru vidū slimība izplatoties daudz straujāk.

Reģiona vadītāja lēmums nozīmē, ka Sicīlijas un tai blakus esošās Lampedūzas salas ostās vairs nedrīkst piestāt arī palīdzības organizāciju kuģi ar Vidusjūrā izglābtajiem migrantiem.

Itālijas iekšlietu ministrs paziņoja, ka Sicīlijas prezidenta rīkojums nav likumīgs, jo par migrācijas jautājumiem drīkstot lemt tikai centrālā valdība Romā.

Pēc tam, kad martā visā ES slēdza iekšējās robežas, lai ierobežotu Covid-19 izplatību, ievērojami samazinājās migrantu un patvēruma meklētāju plūsma uz bloka dalībvalstīm. Taču kopš robežu atvēršanas no jauna reģistrēto migrantu skaits pieaug, lai gan tas joprojām ir ievērojami mazāks nekā pirms pandēmijas sākuma, vēsta UNHCR.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti