Tallinā sabiedriskais transports bez maksas iedzīvotājiem, kuri kā savu dzīvesvietu reģistrējuši Igaunijas galvaspilsētu, ir kopš šī gada sākuma. Bet tiem, kuri, piemērām, strādā Tallinā, bet dzīvo blakus esošajās pašvaldībās, par transportu joprojām ir jāmaksā. Pēdējās dienās aktualizējusies diskusija par to, vai tā nav diskriminācija.
Igaunijas sabiedriskā raidorganizācija ERR ziņo, ka valsts parlamentā valdošās koalīcijas partijas izstrādājušas grozījumu projektu Transporta likumā, balstoties uz kuru, būs iespējams apstrīdēt bezmaksas transporta nodrošināšanu tikai galvaspilsētas iedzīvotājiem pamatotību. Deputāti no abām valdošās koalīcijas partijām - Reformu partijas un "Tēvzemes" un "Res Publica" savienības - pauž viedokli, ka, ieviešot atlaides pēc dzīvesvietas, tiekot diskriminēti citu pašvaldību iedzīvotāji.
Kā paziņojusi parlamenta Ekonomikas komisijas priekšsēdētāja vietniece Kaja Kallasa no Reformu partijas, „ja sabiedriskais transports tiek finansēts ar nodokļu maksātāju naudu, tad ir loģiski, ka atlaidēm jābūt pamatotām." Igaunijas sabiedriskā raidorganizācija vēsta - Kallasa paskaidrojusi, ka atlaidēm esot jābūt saistītām ar iedzīvotāju izdevumiem par sabiedrisko transportu, bet cilvēku šķirošana pēc tā, vai viņi ir vai nav Tallinas iedzīvotāju reģistrā, esot diskriminējoša.
Sarunā ar Latvijas Radio viņa gan norādīja, ka līdz ar izmaiņām likumā Tallinas mērijai vajadzēs pierādīt, ka bezmaksas transporta nodrošināšana tikai galvaspilsētas rezidentiem ir sabiedrības interesēs un ka tam ir pamatots iemesls:
„Ja iedzīvotāji no Tallinai blakus esošā Vīmsi pagasta iesniedz sūdzību tiesā, ka nevar diskriminēt, balstoties uz dzīvesvietu, tad Tallinas mērijai būs jāpierāda, ka tas ir sabiedrības interesēs - nodrošināt bezmaksas transportu tikai Tallinas rezidentiem, un ka tam ir pamatots iemesls. Ja Tallina to varēs pierādīt, tad nav problēmu. Tāpat, ja neviens no citām pašvaldībām nesūdzēsies tiesā par to, ka nevar bez maksas izmantot sabiedrisko transportu Tallinā."
Savukārt deputāti no parlamenta opozīcijā esošās Centra partijas, kas ir pie varas Tallinā, apsūdzības par diskrimināciju noraida tādēļ, ka bezmaksas transports tiek finansēts no talliniešu samaksātajiem nodokļiem. Tallinas vicemērs Tāvi Āss sabiedriskajai raidorganizācijai paudis, ka netic, ka bezmaksas transports Tallinā no jaunā gada pazudīs. Ja likums tiks pieņemts, tad mērija vērsīsies pie prezidenta, jo tas mazina pašvaldību pašnoteikšanās tiesības, norādīja Āss.
Jau vēstīts, ka līdzīga situācija ir Latvijā, kur Rīgas dome vēlas samazināt sabiedriskā transporta biļešu cenas galvaspilsētā deklarētajiem iedzīvotājiem, bet paaugstināt nedeklarētajiem. Savukārt Saeimā pirms dažām dienām otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumā, kas paredz aizliegumu noteikt braukšanas maksas atvieglojumus, kā vienīgo kritēriju izmantojot personas dzīvesvietu.