Par Igaunijas skatījumu uz drošības situāciju un par ko Baltijas valstīm pašlaik būtu jāuztraucas, ar Igaunijas ārlietu ministru runāja LTV žurnālists Gints Amoliņš.
Gints Amoliņš: Igaunija drīz uzņemsies Baltijas Asamblejas prezidējošās valsts lomu. Starp prioritātēm būs drošība un sadarbība. Vai mēs Baltijas valstīs varam justies droši? Un, ja ne, kā pastiprināt Baltijas valstu drošību?
Urmass Reinsalu: Eiropā neviens nevar gulēt mierīgi, kamēr vien Krievijā pie varas ir [Vladimira] Putina režīms. Igaunijas prezidentūrai galvenais vēstījums, tāpat kā tas bijis Latvijai, būs, ka ir jāatbalsta Ukrainas uzvara. Ja šis karš nebeigsies ar Ukrainas uzvaru vai būs nenoteiktība par kara iznākumu, tas mums nozīmēs eksistenciālus draudus.
Jūsuprāt, kā varam veicināt Ukrainas uzvaru?
Pirmkārt, ar vairāk ieroču piegādēm Ukrainai no rietumvalstīm. Otrkārt, ar stingrāku Krievijas izolāciju, tostarp nepieciešams starptautisks tribunāls, vairāk sankciju. Un treškārt, nepieciešams vēl lielāks politiskais un ekonomiskais atbalsts Ukrainai. Tostarp politiskā perspektīva par Ukrainas nākotnes dalību Eiropas Savienībā un NATO.
Vai ticat, ka būs iespējams Putinu nosēdināt uz apsūdzēto sola un ielikt cietumā, uz ko daudzi aicinājuši?
Mums tas ir fundamentāls morālais jautājumus. Un arī indikators par to, vai spējam iztēloties, ka pēc šī kara beigām varēsim sēdēt pie viena galda kopā ar Putinu, it kā nekas nebūtu noticis. Bet tas, kas notiek Ukrainā, ir genocīds. To esam paziņojušas mēs visas trīs Baltijas valstis ar mūsu parlamentu lēmumiem. Tas nozīmē, ka šie cilvēki nevar atgriezties starptautiskās sabiedrības apritē, it kā nekas nebūtu noticis. Un pamatā tam būtu starptautiska tribunāla izveidošana.
Ko domājat par Krievijas kodoldraudiem? Pēdējā laikā par to daudz runāts, īpaši attiecībā uz Ukrainu. Vai arī Baltijas valstīm par to būtu jāuztraucas?
Domāju, mums vajadzētu vairāk uztraukties par iespējamiem hibrīduzbrukumiem pret mūsu teritoriju. Vai nu izmantojot migrantus, vai kiberuzbrukumus, vai citus paņēmienus, lai mēģinātu Rietumu uzmanības smaguma centru novirzīt no Ukrainas uz kādu citu Eiropas daļu. Par kodoldraudiem runājot, tie jāskata kontekstā ar to, ka Putins ar šiem draudiem mēģina sašķelt rietumvalstu vienotību. Un uz šādiem kodoldraudiem vienīgajai pareizajai atbildei jābūt, kā skaidri jau norādījušas Rietumu kodolvaras, ka cena par to īstenošanu būs milzīga.