"Runājot par drakoniskiem ierobežojumiem – tie nevienu nepadarīs imūnāku. Ierobežojumi nepalielinās imunitāti, tieši pretēji – jo vairāk cilvēki turēsies viens no otra pa gabalu, jo mazākas ir izredzes tikt pie imunitātes dabiskā ceļā," Igaunijas raidsabiedrībai ERR sacīja Lutsāra, komentējot Latvijas valdības pirmdien, 18. oktobrī, pieņemto konceptuālo vienošanos par "lokdauna" un mājsēdes ieviešanu no 21. oktobra līdz 15. novembrim.
Eksperte skaidroja, ka šādiem ierobežojumiem būs jēga vien tad, ja tos papildinās citas darbības.
"Būtu cita lieta, ka viņi pa šo laiku spētu savakcinēt visu Latviju. Tad tam būtu pozitīva ietekme. Bet, ja cilvēkiem vienkārši liek palikt savās mājās, tas mazliet aizkavēs inficēšanās tempus, bet, ierobežojumiem kļūstot mazākiem, ja vīruss nekur vēl nebūs pazudis, tas atnāks atpakaļ," viņa pauda.
Lutsāra arī piebilda, ka Latvijas situācija atšķiras no Igaunijas, jo Igaunijai izdevās vispirms sapotēt vecāka gadagājuma cilvēkus, pirms potēšanās iespējas atvēršanas citām vecuma grupām.
"Latvijai kaut kādu iemeslu dēļ tas neizdevās, un pieeja vakcīnām ļoti ātri tika atvērta visiem. Viņu [Latvijas] augstākā vakcinācijas aptvere ir jaunāko paaudžu vidū, taču tas tik ļoti nepalīdz izvairīties no infekcijas izplatības starp senioriem," viņa sacīja.
Igaunijas valdības padomdevēja arī uzsvēra, ka ļoti stingri ierobežojumi noteiktos gadījumos var būt nepieciešami, jo tie dod atelpas brīdi veselības aprūpes sistēmai.
"Bet, kā jau teicu, tas nevienu nepadarīs imūnu," norādīja Lutsāra, skubinot visus doties potēties pret Covid-19, ja tas vēl nav izdarīts.
KONTEKSTS:
Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī.
Valdība lēma valstī no 11. oktobra uz trim mēnešiem izsludināt ārkārtējo situāciju, kas Covid-19 pandēmijā ir jau trešā reize. Vienlaikus tika noteikti ierobežojumi ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Tomēr redzot, ka vīrusa izplatība aug un Latvija ir pirmajā vietā pasaulē Covid-19 izplatības ziņā, 18. oktobrī sasauktā Krīzes vadības padomē valdība konceptuāli vienojās no 21. oktobra līdz 15. novembrim ieviest tā dēvēto "lokdaunu" un mājsēdi, bet pēc tās ikdienas gaitas plašāk varēs atsākt tā dēvētajā "zaļajā režīmā", proti, ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu.
Paredzēts, ka līdz 29. oktobrim tiks pagarināts skolēnu brīvlaiks. 1. novembrī klātienē mācības atsāks 1.–3. klašu skolēni. No 15. novembra mācībās klātienē atgriezīsies 4.–12. klašu skolēni. Šajā laikā attālināti būs jāmācās arī profesionālo skolu un augstskolu studentiem. Savukārt bērnudārzos darbosies dežūrgrupas, lai vecāki, kuri strādā "kritiskajās profesijās", varētu tikt uz darbu.